Piatok trinásteho

Ivan Kučera
Kult

Piatok13Zaslúžia si mladí ľudia za dialógy na tému „Keby som bola zmrzlina, ako by som ti asi chutila?“ vari niečo iné, ako brutálne zavraždenie lesníckou sekerou?

Krásna, sex dozaista toto horúce leto práve objavujúca kučeravá Annie (Robbi Morganová), práve s batohom väčším ako je jej krehké štíhle telíčko, dorazila do zaspatého amerického mestečka, odkiaľ ju chápavý šofér (Rex Everhart) odvezie bližšie k jej vysnenému cieľu, pri Krištáľové jazero, kde má Annie variť pre deti v tábore, ktorý tu stojí niekoľko desaťročí, ale posledné roky chátra a miestni mu nepovedia inak, ako Krvavý tábor. Annie to však nechce počuť a historkám z dávnej minulosti sa nádherne smeje, až sa jej prsia natriasajú. Nepotrebuje počuť bláznivé reči z roku 1957 (kedy sa tu utopil malý Jason pre nepozornosť sexu chtivých inštruktorov), ani z roku 1958, kedy ktosi, akoby z pomsty (vari Jason vstal z mŕtvych?!) brutálne zavraždil dvoch práve sa milostným hrám oddávajúcim mladistvých inštruktorov. Nie, Annie vskutku nepotrebuje počuť o potopách a iných nešťastiach, ktoré akoby nahnevané nebesá na tábor, nachádzajúci sa v zovretí prenádhernej prírody a priľahlého rozľahlého jazera, zoslali! Lenže potom príde temná a zdanlivo nekonečná noc, horizont bičujú blesky, dunivé hromy otriasajú plomby v zuboch a v tábore sa objaví záhadná silueta so sekerou…

Kultový krutý americký horor z roku 1980 Piatok trinásteho (Friday the 13th) stvorili traja páni: režisér a producent Sean S. Cunningham, producent Steve Miner a scenárista Victor Miller. Kľúčové posty však zohral ešte hudobný skladateľ Harry Manfredini (a jeho nezabudnuteľné „ččč-uah-uah-uah“) a Tom Savini, kamarát Georgea A Romera (spolupracovali v Úsvite mŕtvych) a jeden z najkvalitnejších gore maskérov, akých Hollywood kedy mal. Spoločnými silami vytvorili film, ktorý je dôležitý pre hororový pod-žáner zvaný slasher resp. camp slasher resp. „tábornícka vyvražďovačka“.

Piatok13 Piatok13

Dej je jednoduchý: v tábore sa stalo niečo hrozné a teraz mladiství inštruktori doplácajú nielen na minulosť, ktorej sa neúčastnili, ale i na svoju lásku k sexu, marihuane a drzému správaniu k miestnym mužom zákona (o hadoch a miestnych bláznoch nehovoriac). Pod-žáner „camp slasher“ v nasledujúcich rokoch prežíval najmä vďaka nekonečným pokračovaniam, len v rokoch 1981-2001 ich vzniklo ďalších deväť, pričom v desiatom (Jason X) sa Jason Voorhees pre istotu dostal do vesmíru. A to nerátam crossover Freddy vs. Jason, kde sa stretol na ostrie noža so žánrovým konkurentom, pedofilom Kruegerom.

Piatok trinásteho však nie je „len“ pilierom jedného hororového pod-žánru; zostáva zároveň hrôzostrašným filmom, ako stvoreným na horúcu letnú noc. Zlovestne znepokojivú atmosféru podporuje pôsobivá lesná príroda a bravúrna technická stránka. Vďaka maskám, kamere a strihu, pôsobí snímka obnažujúcim, surovým a voyeurským dojmom. Obeť sledujeme z pohľadu tajomného vraha (vrahov), ktorých motiváciu nepoznáme. Veľký dôraz bol kladený na samotné vražedné akty. Ich brutalita a intenzita – akiste nielen v dobách premiéry – divákov prinútili odvracať tváre. Tieto scény miestami pôsobia ako protizákonný snuff. Predchádzajú im očakávané zvraty, ako je „polonahá dievčina sa uprostred noci v lese s baterkou v ruke pýta „je tam niekto?“.

Piatok13 Piatok13

Naturalistickým tvorcom sa splnil sen. Stvorili rovnocenný film, do nemalej miery inšpirovaný Psychom (r. Alfred Hitchcock), Halloweenom (r. John Carpenter) a Posledným domo naľavo (r. Wes Craven). Obnažený horor s malým rozpočtom, zato s vysokým bodom surovosti, ktorým odpovedali na vtedajšiu neľahkú situáciu rozčarovanej Ameriky (politika, Vietnam).

Hoci fanúšikovia tvrdia, že skutočné „pravé“ peklo nastalo až v ďalších dieloch, počas ktorých jasonovská sága definitívne dostala „tie svoje“ trademarky (hokejová maska, Jason), faktom je, že na rozdiel od nich je Piatok trinásteho – originál kvalitný horor.

P.S. Po hereckej stránke je snímka nie príliš zaujímavá (ak nerátame Betsy Palmerovú, nechajte sa prekvapiť), ale zaujímavosťou je, že v snímke začínal Kevin Bacon, pričom ďalší známy americký herec, jeho rovesník Johnny Depp, taktiež začal ako obeť v tínedžerskom horore (a to v Nočnej more na Elm Street).

Originálny názov: Friday the 13th
Krajina: USA
Rok: 1980
Minutáž: 95 minút
Réžia: Sean S. Cunningham
Scenár: Victor Miller
Kamera: Barry Abrams
Hudba: Harry Manfredini
Hrajú: Betsy Palmer, Adrienne King, Harry Crosby, Laurie Bartram, Jeannine Taylor, Kevin Bacon, Mark Nelson, Robbi Morgan, Peter Brouwer, Ari Lehman, Irwin Keyes