Filmov, v ktorých sa nesúrodá partička pokúša odcudziť majetok nesympatického záporaka už bolo nakrútených neúrekom. Krimi komédia Majstrovský plán však môže byť úspešná už len preto, že slovenskí distribútori momentálne neponúkajú mnoho alternatív, ktoré by divákom počas sychravej jesene dokázali jednoduchým spôsobom zdvihnúť náladu.

10. novembra sa na nás v kinách pravdepodobne vyrúti priamočiara lupičská komédia, na prvý pohľad pripomínajúca ďalšieho súrodenca Dannyho jedenástky. No Josh Kovacs a jeho kamaráti nie sú ani zďaleka profesionálnymi zlodejmi. Všetci totiž pracujú ako zamestnanci luxusného rezidenčného hotela v centre New Yorku a všetci zároveň zverili svoje úspory legende americkej burzy žijúcej v apartmáne na najvyššom poschodí. Keď však vyjde najavo, že Alan Shaw je len obyčajný podvodník, zúfalý Josh a jeho kolegovia sa rozhodnú vykradnúť jeho luxusný byt na vrchole mrakodrapu (na čo odkazuje aj originálny názov filmu – Tower Heist), kde je údajne ukrytých 20 miliónov dolárov, no ktorý zároveň slúži aj ako prísne strážené domáce väzenie pre obvineného obchodníka. Na akciu takýchto rozmerov však budú potrebovať aj niekoho so skúsenosťami v zlodejskom remesle.

Brett Ratner, režisér nie až tak populárny predovšetkým kvôli zakončeniu mutantskej trilógie X-Men: Posledný vzdor, ešte na úsvite svojej režisérskej kariéry dokázal filmami ako Reč peňazí či Križovatka smrti, že akčnú a komediálnu stránku filmu zvláda s podporou kvalitného scenára skĺbiť do nadpriemerného výsledku. To že scénáristická stránka filmu môže byť na požadovanej úrovni dáva tušiť už motivácia hlavných postáv, ktorá je bez pochýb založená na reálnych udalostiach, ktoré svetu priniesla stále zúriaca ekonomická kríza.

Majstrovský plán (Tower Heist, 2011) Majstrovský plán (Tower Heist, 2011)

V dvoch dostupných traileroch je možné vidieť aj výborný komediálny timing a viacero trefných bonmotov. Tie obstaráva herecké obsadenie, ktoré sa zatiaľ javí ako hlavný tromf celej snímky. Ben Stiller, Matthew Broderick, Téa Leoni či Casey Affleck sú zárukou dobrého výkonu. Pozornosť však na seba pravdepodobne strhne najmä Eddie Murphy, ktorý po dlhých rokoch konečne opúšťa hovoriaceho Oslíka zo Shreka, či multirole z podpriemerných komediálnych výplachov. Práve jeho Slide je tým skúseným zlodejom, ktorý dostane – výmenou za vyplatenie kaucie – úlohu pripraviť zamestnancov hotela na lúpež. Po dlhej pauze sa však na strieborné plátno vo výraznej úlohe vracia aj Alan Alda. Herec známy predovšetkým ako kapitán Frank Pierce zo slávneho seriálu M.A.S.H. by sa mal postarať, aby podvodník Alan Shaw oplýval dostatočnou mierou diabolskej charizmy.

Ostáva tak len veriť, že na začiatku novembra budú mať diváci možnosť navštíviť zábavného zástupcu kriminálnych komédií. Ak totiž tvorcovia nevystrieľali všetky náboje už v traileroch, môže byť Majstrovský plán v jesennej filmovej ponuke medzi množstvom serióznych drám príjemným osviežením.