Tento rok je na premiéry slovenských filmov veľmi chudobný. Do kín sa síce dostal dokument Erotic Nation, ale ten si svoju oficiálnu premiéru odbil už minulý rok vo vysielaní stanice HBO, ktorá napomohla k jeho vzniku. Prvá skutočná premiéra nového slovenského filmu náš čaká až 29. júla. Pôjde o historickú snímku Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Film rozpovie príbeh z osemnásteho storočia o mníchovi Cypriánovi, ktorý žil v Červenom kláštore na dnešných slovensko-poľských hraniciach. Okrem iných vecí ho zaujímalo lietanie a skúmal spôsob fungovania vtáčích krídel. Podľa legendy si zostrojil vlastné krídla a jedného dňa sa s nimi rozhodol zletieť z vysokej skaly. Od toho dňa ho nikto nevidel. Film nám ukáže strastiplný príchod Cypriána do kláštora, jeho život na tomto zabudnutom mieste i jeho cestu za splnením sna, postavením lietajúceho stroja. Cyprián bol známy aj ako bylinkár a liečiteľ. Zostavil herbár liečivých rastlin, ktorý sa zachoval dodnes a jeho kópiu môžete vidieť práve v Červenom kláštore.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Po filmoch Bathory, Jánošík a Cinka Panna nás čaká teda ďalší historický film z rovnakého obdobia (17. – 18. storočie). Netuším, prečo sa slovenskí filmári rozhodli čerpať námety práve z tejto etapy našich dejín, ale diváci by už tým mohli byť trochu presýtení. Legenda o lietajúcom Cypriánovi je autorským projektom scenáristky a réžisérky Mariany Čengel Solčanskej, pre ktorú to bude celovečerný debut. Počas štúdia nakrútila viacero krátkych filmov, z ktorých najmä Ábelov čierny pes a Monštroncia sa dočkali mnohých ocenení.

Titulná úloha mnícha Cypriána bola zverená mladému slovenskému hercovi Markovi Igondovi. Aj keď je často zaraďovaný medzi naše aktuálne najväčšie herecké nádeje, nemal zatiaľ šťastie na dobré filmy. Pamätať si ho môžete napríklad s filmu Rozhovor s nepriateľom, v ktorom stvárnil hlavnú postavu. Zo slovenských hercov sa v snímke objavia aj Ivan Palúch, Lukáš Latinák, Ivan Romančík, Kristína Koprdová, Kamil Mikulčík a Ľubomír Paulovič. Okrem nich aj množstvo poľských hercov, jeden maďarský, z Česka Radoslav Brzobohatý, či Rus Alexander Domogarov.

Medzinárodné obsadenie zvyšuje šance filmu uspieť aj v iných krajinách a pre historický film z naších končín je obzvlášť dôležité dostať sa práve na trhy Poľska a Ruska, kde je stále o historické témy veľký záujem. Film bol navyše aj koprodukovaný poľskou spoločnosťou Pleograf, ktorá už má za sebou viacero celovečerných a dokumentárnych filmov. Pre majoritného koproducenta, slovenskú spoločnosť Magic Seven Slovakia, je to prvý takýto projekt.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Keďže je to debut pre režisérku a scenáristku v jednej osobe i pre slovenského producenta, ťažko predvídať, čo môžeme od tohto filmu čakať. Zo zverejneného traileru môžeme povedať aspoň zopár vecí. Vyzerá to celkom solídne. Marko Igonda sa do role Cypriána hodí a v tých niekoľkých obrazoch pôsobí hodnoverne. Je to pre neho veľká šanca ako definitívne preraziť, a tak verím, že do nej dal všetko. Osviežujúco pôsobí aj plejáda (aspoň pre nás) nových tvári. Podľa oficiálneho webu by film mal mať 108 minút, čo je určite fajn. Nemá zmysel divákov unudiť dva a pol hodinovým opusom. Škoda, že do príbehu zakomponovali aj Leonarda da Vinciho. Osobne tam nie je, ale k hrdinom príbehu sa dostane jeho kniha s nákresmi lietajúceho stroja. Da Vinci je dnes síce pomerne populárna postava, ale objavuje sa vo filmoch už tak často, že to môže pôsobiť mierne gýčovo. Hlavne keď to vôbec nebolo potrebné.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi sa do slovenských kín dostane 29. júla. Snáď ju čoskoro na to uvidia aj diváci v iných krajinách. Na Slovensku to síce stále nie je zvykom (skôr naopak), ale producenti sa snažili film propagovať už počas jeho nakrúcania na rôznych filmových festivaloch a trhoch. Svoje ovocie to hádam prinesie.

Článok bol aktualizovaný a doplnený o fotografie 26. 5. 2010.