Písal sa rok 1964 a v Spojených štátoch amerických sa začal vysielať seriál The Man from U.N.C.L.E. o dvojici tajných agentov z medzinárodnej organizácie U.N.C.L.E. Pričom jeden z nich bol z USA, druhý Gruzínec zo Sovietskeho zväzu. Volali sa Napoleon Solo a Illya Kuryakin. Závan medzinárodnej spolupráce sa na televíznych obrazovkách dočkal 105 častí a vysielal sa štyri roky. V období tesne po kubánskej kríze a výstavbe Berlínskeho múru pomerne zaujímavé.

Producent Jim Davis (Predátor; Já, Robot) pracoval na filmovej adaptácii tohto seriálu už od roku 1993. Údajne bolo vytvorených až 14 scenárov od rôznych autorov a pri projekte sa vystriedalo aj viacero režisérov. Film teda uviazol v tom, čomu sa hovorí development hell a to napriek dlhodobej zmluve zo štúdiom Warner Bross. V roku 2011 už bolo nakrúcanie takmer na spadnutie, ale rozpočet nebol podľa vtedajšieho režiséra Stevena Soderbergha dostatočný. Nakoniec sa to podarilo s miernym navýšením zdrojov rozbehnúť o dva roky neskôr.

Projekt nakoniec pristál na stole britského režiséra Guya Ritchieho (RocknRolla, Sherlock Holmes) a ten sa s tým vôbec nepáral. Do pol roka mal spolu s kolegom Lionelom Wigramom hotový scenár a v septembri 2013 sa začalo nakrúcať v Londýne a na viacerých miestach v Taliansku. Obaja sa stali zároveň aj koproducentmi filmu.

Krycie meno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.,2015)

Podobne ako seriál aj film prichádza do kín v čase zhoršujúcich sa vzťahov medzi Ruskom a Západom. V tomto prípade je to však len náhoda. Príbeh filmu sa bude odohrávať v roku 1963, teda rok pred dejom seriálu. Uvidíme, ako sa dvojica dovtedy znepriatelených agentov dá dokopy, čím sa položí základ globálnej bezpečnostnej organizácie U.N.C.L.E., o ktorej bol samotný seriál.

Sovietsky zväz a USA musia spojiť sily, aby zneškodnili hrozbu v podobe medzinárodnej kriminálnej organizácie, ktorá vlastní atómovú bombu. Ich jedinou stopou je dcéra (Elizabeth Debicki) starého nemeckého vedca. Riziko je tak veľké, že vzájomné rozpory musia ísť bokom a obe strany pošlú na túto spoločnú misiu svojich najlepších agentov, ktorí sa však veľmi dobre poznajú – ako úhlavní nepriatelia. Napoleon Solo (Henry Cavill) a Illya Kuryakin (Armie Hammer) tak musia nájsť cestu, ako si dôverovať pri tejto nebezpečnej úlohe.

Krycie meno U.N.C.L.E. môže prirodzene v mnohom pripomínať staršie filmy o Jamesovi Bondovi. Seriál mal kvôli tomu aj isté problémy ešte pred premiérou. Na koncepte seriálu sa totiž podieľal aj sám Ian Fleming – jemu sa pripisuje autorstvo postavy Napoleon Solo, o ktorom mal seriál v prvom rade byť. To sa však nepáčilo vlastníkom filmových práv na Bonda, a tak muselo prísť k určitým úpravám.

Krycie meno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.,2015)

Podobne ako v prípade scenáristov a režisérov aj pri obsadení hlavných postáv sa v minulých rokoch objavovali rôzne známe mená, ale výsledná kombinácia v podaní Henryho Cavilla (Man of Steel) a Armieho Hammera (Mirror Mirror, The Lone Ranger), ktorých dopĺňajú Alicia Vikander (Ex Machina), Elizabeht Debicki (The Great Gatsby), Jared Harris (Mad Men) a Hugh Grant, pôsobí veľmi dobre.

Odchod Stevena Soderbergha zdá sa filmu naozaj pomohol. Sťažoval sa totiž, že rozpočet nebude stačiť na pokrytie všetkých nákladov súvisiacich s výpravou filmu a prípravou všetkých potrebných rekvizít, kulís a kostýmov. Warner Bross. nakoniec pridal do rozpočtu ďalších 15 miliónov dolárov a podľa trailerov film vyzerá skvelo, štýlovo a má atmosféru.

Premiéra tohto spy-fiction akčného a komediálneho filmu prebehne u nás už 13. augusta, v Česku o týždeň neskôr.