Kronika rodu SpiderwickovUž dlhý čas sa profanuje myšlienka, že čítanie kníh u mladých ľudí je vec veľmi dôležitá. Čítanie podporuje fantáziu, zlepšuje slovnú zásobu a takisto dokáže podať dôležité informácie deťom bez nejakého výrazného donútenia. Čítajúce deti sú vraj lepšie v učení a nemajú problém sa vyjadriť či už v písomnej, alebo v ústnej forme. Deti väčšinou začínajú čítaním rozprávok a následný krok je v poslednej dobe veľmi často žáner fantasy, ktorý je mimoriadne v kurze. Napríklad séria Harry Potter je chválená aj za to, že vďaka malému čarodejníkovi začali deti opäť čítať. S fantasy knihami sa v poslednom čase priam roztrhlo vrece. Často však platí fakt, že niektoré fantasy knihy sa od seba líšia len minimálne (napríklad názvom). Keď je nejaká fantasy úspešná v knižnej forme, tak väčšinou nasleduje jej filmové spracovanie, ktoré sa v našich kinách objavujú v hojnom počte. Ďalším prírastkom do tejto početnej rodiny fantasy adaptácií je film Kronika rodu Spiderwickov.

Predloha filmu bola vydaná v roku 2003 ako prvý diel fantasy série, ktorá je zameraná na deti do pätnásť rokov. Z tohto dôvodu sú ako autori knihy uvádzaný autorka textu Holly Blacková a ilustrátor Tony DiTerlizzi, keďže príbeh knihy je veľmi úzko previazaný s ilustráciami. Príbeh knihy narába s tradičným elementom západnej kultúry, s magickými bytosťami (napríklad víly), ktoré sa objavujú vo viacerých európskych rozprávkach. Séria The Spiderwick Chronicles pokračovala po prvej časti The Field Guide ďalšími knihami a postupne sa rozrástla na päť častí. Tá piata (The Wrath of Mulgarath) ukončila sériu. Filmové spracovanie vychádza z prvej knihy a okrem filmu sa pripravuje aj počítačová hra podľa knihy.

Kronika rodu Spiderwickov Kronika rodu Spiderwickov

Postavami príbehu sú deväťročné dvojičky Simon a Jared, ktorí sa spolu so svojou staršou sestrou Mallroy presťahujú kvôli rozvodu rodičov z mesta na vidiek. Trojica detí sa ocitne spolu s mamou na vidieckom pozemku so starým domom, ktorý patrí ich praprastrýkovi Arthurovi Spiderwickovi. Okolo domu sa začnú diať rôzne zvláštne veci, ktoré sa len ťažko dajú normálne vysvetliť. Deti sú záhadami fascinované a začnú pátrať po príčine týchto javov. Jedného dňa naďabia na starú knihu, v ktorej sú popísané magické bytosti žijúce okolo starého domu a tým sa pre deti začne čarovné obdobie plné dobrodružstiev…

Kronika rodu Spiderwickov v knižnej podobe bola v USA mimoriadne populárna a zaujala deti ako celok a to najmä skvelým prepojením fantazijného sveta s kvalitnými ilustráciami (zaujímavé je, že ilustrátor Tony DiTerlizzi predtým kreslil veci pre RPG hry, napríklad pre Planescape Torment). Film by mal byť podľa autorov viac temný ako je kniha, čo by nemuselo byť pravdepodobne na škodu. Napriek tomu má film v USA najmiernejšie hodnotenie PG, čiže bude stále určený najmä pre detí. V hlavnej dvojúlohe dvojičiek Simona a Jareda sa objaví Freddie Highmore, ktorý zatiaľ zažiaril v úspešnom filme Hľadanie Krajiny-Nekrajiny, ale objavil sa napríklad aj v nedávnom fantasy Zlatý kompas. Úlohu praprastrýka Spiderwicka dostal herec s nádherným hlasom David Strathairn. Z ďalších úloh sú zaujímavé ešte dve obsadenia hlasov pre magické bytosti. Jednu bude dabovať veterán Nick Nolte a druhej dodá hlas herec z filmov Nabúchaná a Superbad, Seth Rogen.

Kronika rodu Spiderwickov Kronika rodu Spiderwickov

Konkrétne o filme toho zatiaľ veľa nevieme, iba snáď to, že nakrúcanie prebiehalo pri Montreale, a že na hudbe pracoval James Horner, čo je záruka istej kvalitatívnej úrovne. Preto nám ostáva len dúfať, že konečná verzia Kroniky rodu Spiderwickov bude naozaj temnejšia a že nebude určená len pre deti, ale že bude obsahovať aj prvky, kvôli ktorým sa oplatí ísť do kina aj starším divákom.