Inland EmpireDavid Lynch je filmársky pojem. Jeho tvorba ohromuje, dráždi (mätie) a šokuje takmer pol storočia. Vo svojich filmoch sa rád zaoberá zraniteľnosťou ľudskej duše, stratenými snami a svojvoľne prechádza medzi svetom skutočným a tým vysnívaným. Zlatou palmou ocenený filmár sa na túto komplikovanú cestu vydáva naposledy, v monumentálnom digitálnom epose Inland Empire… aj keď pôvodne to tak rozhodne neplánoval.

Inalnd Empire bol námet, no určíte nie na celovečerný film. Mal som na mysli iba krátke filmy nakrútené na digitálnu kameru.” vyjadril sa Lynch. Postupom času však medzi jednotlivými zábermi objavil akési vnútorné prepojenie a rozhodol sa z niekoľkých, na seba nenadväzujúcich scén spraviť takmer trojhodinový opus. „Ale v skutočnosti to dáva perfektný zmysel” dodal ironicky režisér na premiére filmu počas festivalu v Benátkach.

Čo je vlastne to Inland Empire? Počas rozhovoru medzi Davidom Lynchom a Laurou Dern, sa herečka zmienila, že jej manžel pochádza z Inland Empire (štvrť v Los Angeles). Lynch priznáva, že hneď potom prestal počúvať, pretože sa mu neskutočne páčilo znenie názvu Inland Empire a napokon sa rozhodol tak nazvať celý film. „Jednoducho sa mi páči slovo Inland (vnútorná) a slovo Empire (ríša).“

Inland Empire Inland Empire

Úspešná herečka Nikki Grace sa pripravuje na svoju životnú rolu. Keď sa však zamiluje do svojho hereckého kolegu šokovaná zisťuje, že jej život sa začína podobať na film , ktorý sa chystá nakrúcať. A ten film je remake poľskej snímky 47, ktorého vznik prekazila nevýslovná tragédia… David Lynch týmto filmom nepriamo nadväzuje na svoj posledné majstrovské dielo Mulholland Drive .

Kto je teda tá „Žena v ťažkostiach“, ako hlása podtitul filmu? Nik iný, než maestrova bývala dvorná herečka Laura Dern (s režisérom spolupracovala na filmoch Divokosť v srdci a Modrý zamat) . Sympatická blondína priznáva, že jej bolo od samého začiatku nakrúcania jasné, že dej bude znova oveľa zamotanejší… „Ale ja už som si zvykla,“ dodala s úsmevom. „… na pľaci však bol aj jeden producent, ktorý s Davidom pracoval prvýkrát. Raz za mnou šokovaní prišiel so slovami: Práve mi povedal že do hodiny chce mat na scéne opicu, jednonohú ženu a drevorubača. To bol ako vtip?. Nebol“ dodáva Dern. V ďalších úlohách uvidíme Justina Theroux (Mulholland Drive), Juliu Ormond a dokonca aj Jeremy Ironsa.

Inland Empire Inland Empire

Nakrúcalo sa väčšinou v Los Angeles, pričom štáb sa pozrel aj do zahraničia, keď sa produkcia presunula k naším poľským susedom. David Lynch pri Inland Empire po prvýkrát vo svojej kariére upustil od dokonalej výtvarnej stránky a všetko nakrútil na „špinavý“ elektronicky záznam. „Za prvé je to oveľa lacnejšie a za druhé všetky tie údajné vady obrazu, ako digitálny šum či skreslenie farieb s tým príbehom dokonale ladia.“ obhajuje svoju voľbu režisér. Zmena nastala taktiež aj v hudobnom sprievode, ktorý vôbec po prvýkrát v režisérovej kariére nerobí jeho dvorný skladateľ Angelo Badalamenti, ale on sám.

Film si premiéru odbil na filmovom festivale v Benátkach, kde bolo Lynchovi udelené aj ocenenie za celoživotný prínos svetovému filmu. Oficiálnu premiéru mal začiatkom septembra no diváci ho prijali pomerne vlažne a film ich rozdelil na dva tábory. Jedni si myslia, že režisér ,,nepochopiteľnosť“ tejto snímky dohnal do absolútneho extrému a  už melie z posledného, pričom tí druhí naopak tvrdia, že práve Inland Empire je síce jeho najnáročnejší, za to najlepší film.

Vlastný názor si budete môcť spraviť už budúci týždeň.