Indiana4Štýlový bič, trochu ošúchaný klobúk, iskrivý pohľad v očiach, neukojiteľná túžba po skrytých pokladoch a duša dobrodruha. Za týmito charakteristickými rysmi sa môže skrývať len jedno meno, Indiana Jones. Ak náhodou nemáte ani trochu zdania, kto to môže byť, tak ste asi poriadne dlho žili mimo civilizácie. Meno Indiana Jones symbolizuje dokonalý dobrodružný film. Trilógia z rokov 1980 až 1989 o dobrodružnom archeológovi patrí k tomu najlepšiemu, čo v dejinách filmu vzniklo. Za úspechom filmu stojí najmä trojica Steven Spielberg, George Lucas a Harrison Ford. Prví dvaja menovaní sú zodpovední za námet a réžiu filmu. Postavu Indiana Jonesa vymysleli po tom, ako dosiahli veľké úspechy so svojimi vlastnými filmami a Ford je zase priam dokonalý predstaviteľ dobrodružného hrdinu.

Tretí diel filmovej série, Indiana Jones a posledná križiacka výprava, bolo najlepším dielom série a po jeho obrovskom úspechu v roku 1989 sa tvorcovia odobrali k iným projektom, ale myšlienka na ďalší diel série bola stále v ich mysliach. V priebehu deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia projekt sa len veľmi pomaly vyvíjal, keďže scenár štvrtého dielu postupne skúsili napísať autori ako Jeb Stuart, Jeffrey Boam, M. Night Shyamalan, Frank Darabont a Jeff Nathanson, ale trojka Spielberg-Lucas-Ford nesúhlasila ani s jedným z týchto návrhov. Schválený bol až scenár Davida Koeppa, ktorý už predtým trikrát spolupracoval so Stevenom Spielbergom. Produkcia filmu takto mohla postúpiť do ďalšej fázy.

Indiana4 Indiana4

Nakrúcanie sa začalo 18. júna 2007 v Novom Mexiku, keďže Spielberg sa rozhodol, že nechce ísť ďaleko od svojej rodiny, a preto sa celý film nakrúcal na americkom kontinente (s výnimkov Hawaia). Najviac sa nakrúcalo v piatich štúdiách okolo Los Angeles a posledný záber bol dokončený v polovici októbra, aj keď Spielberg potom musel ešte jeden záber znovu urobiť koncom februára tohto roku. Celkovo sa rozpočet filmu vyšplhal na 125 miliónov dolárov, čo nie je v dnešnom Hollywoode nejako zvlášť horibilná suma

Tím tvorcov je tvorený starými známymi menami z predošlých dielov. Na režisérsku stoličku sa samozrejme posadil Spielberg a o hudbu sa postará opäť vysoko cenený skladateľ John Williams, ktorého slávna melódia z predošlých dielov sa samozrejme objaví aj v tomto filme. Výrazná zmena v tíme nastala len na poste kameramana, deväťdesiatpäťročného Douglasa Slocomba nahradil ďalší Spielbergov stály spolupracovník, Janusz Kaminski. Spielberg sa spolu s Kaminskim rozhodli, že film bude nakrútený klasickým štýlom, a tak dlhé hodiny študovali Slocombov štýl, aby bola kontinuita zobrazenia série zachovaná. Takisto sa snažili o to, aby nepoužili žiadne moderné metódy v oblasti snímania filmu, teda aby film vyzeral, ako keby bol nakrútený len nejaké tri roky po poslednom filme.

Indiana4 Indiana4

Herecký ansámbel samozrejme vedie Harrison Ford, ktorý má už šesťdesiatštyri rokov, ale na nakrúcanie sa pilne pripravoval. Absolvoval náročný tréning a stravoval sa podľa špeciálnej diéty. Jeho vek však nebol veľkou prekážkou, pretože Lucas aj Spielberg vyhlásili, že bez neho ďalší film jednoducho nebude a Ford dokázal, že ešte nepatrí do starého železa. Veľkú časť kaskadérskych kúskov totiž zvládol bez dabléra. Ako hlavná ženská postava po boku Indyho sa vracia Marion Ravenwood z prvého dielu v podaní herečky Karen Allen. Mladú krv vo filme bude zastupovať herec považovaný za obrovský talent súčasnosti, Shia LaBeouf, ktorý si zahrá mladého, mierne arogantného partnera Indyho (vraj bude hrať jeho syna). Hlavnú zápornú postavu si strihne oscarová Cate Blanchett a vo filme sa objaví ešte starý známy John Hurt ako kolega archeológa. Tvorcovia sa snažili presvedčiť aj Seana Conneryho, aby sa vo filme aspoň na chvíľu objavil, ale ten ponuku odmietol s odôvodnením, že sa mu jeho herecký dôchodok zdá veľmi príjemný na to, aby ho prerušil.

Okolo príbehu tohto filmu bolo veľké halo, pretože tvorcovia uvalili na akékoľvek informácie o zápletke embargo a padli aj nejaké tie žaloby za prezradenie informácii z nakrúcania. V jednom prípade bol vinník uznaný vinným z porušenia pracovnej zmluvy a v druhom bol dokonca odsúdený na 16 mesiacov vo väzení, pretože bol uznaný vinným z krádeže viacerých vecí súvisiacich s filmom. Prednedávnom ale sami tvorcovia prezradili niektoré informácie o deji filmu, keď vyhlásili, že Indy 4 sa bude odohrávať v roku 1957, kedy už pre Indianu Jonesa nie sú hlavní nepriatelia Nemci, ale samozrejme Rusi pod vedením Ireny Spalko (Cate Blanchett). Indiana a Rusi pátrajú po jednej a tej istej veci, po mystickej krištáľovej lebke, ktorá vraj dodávala starovekým Mayom obrovskú silu.

Indiana4 Indiana4

Premiéra filmu Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky bude štýlovo 18. mája 2008 na filmovom festivale v Cannes, ale skutočné nasadenie filmu v kinách bude až 22. mája 2008. Ako sa stalo v poslednej dobe pravidlom v prípade kinohitov, premiéra bude naraz vo väčšine krajín sveta. Výnimkou nie je ani Slovensko, čiže film uvidíme v ten deň ako napríklad v USA, či vo Veľkej Británii. Vo viacerých krajinách by mal ísť film priamo s miestnym dabingom, ale podľa posledných informácii to nie je našťastie prípad Slovenska. V druhej polovici mája teda k nám príde túžobne očakávaný film, ktorý určite bude jedným z najväčších blockbustrov roka, ale takisto snáď to bude aj jeden z najlepších filmov roku 2008.