vMožno i vy ste sa ocitli v situácii, ktorú ste považovali za jedinečnú vo vašom živote. Cítili ste, že tá chvíľa alebo zážitok sa už nezopakuje, a práve preto ste si to vychutnávali čo najviac. Ak na tento pocit ešte len čakáte, môžete ho prežívať aspoň s očarujúcou hrdinkou Meryl Streepovou (Divoká rieka, Smrť jej pristane, Kramer vs. Kramerová, Sofiina voľba…) vo filme Madisonské mosty z polovičky 90-tych rokov.

Spisovateľ amerického pôvodu, Robert James Waller, sa s nami podelil o príbeh milujúcej manželky a matky dvoch detí, ktorej život sa zmenil jediným okamihom. V priebehu živote pôsobil ako gitarista, fotograf, profesor na obchodnej škole a v neposlednom rade i autor amerického románu, ktorý kraľoval 38 týždňov v rebríčku betsellerov v New York Times. Román bol preložený do 25 jazykov a číslo predaných titulov dosahuje výšku až 12 miliónov.

Do úlohy hlavného predstaviteľa sa adaptoval sám režisér oscarového mena Clint Eastwood. Zaužívaným javom je, že sa sám štylizuje do svojich zrežírovaných filmov (Nezmieriteľní, Million Dollar Baby, Krvavá stopa, Drsný Harry…).Tejto megahviezde svetového formátu sa splnil typický americký sen – z chudobného chlapca sa vyšplhal na Oscarmi oceneného režiséra, herca a producenta vysoko kvalitných filmových diel. Cez prah hollywodskej kinematografie sa dostal úlohami vo westernových filmoch, (Pre hrsť dolárov, Dobrý zlý a škaredý), či sériou filmov o svojskom detektívovi Harrym Callahanovi alias drsnom Harrym.

v

Ženská predstaviteľka amerického filmového priemyslu Meryl Streep si za rolu Francescy Johnsonovej vyslúžila nominácie na Zlatý Glóbus a Oscara za hlavnú úlohu a najlepší podaný ženský výkon. Hoci jej vek dosahuje pomaly 60 rokov, jej filmová tvorba je obohatená najnovšie o muzikál pod názvom Mamma Mia!

Washingtonský fotograf Robert Kincaid prichádza na farmu do amerického štátu s názvom Iowa, aby nafotil zábery Rosemonského mosta. Jeho príchod spôsobí náhly zvrat v živote Francescy Johnsonovej (Meryl Streep), ktorý sa začne uberať iným smerom. Aj napriek prílišnej jednoduchosti scenára, film nestráca na svojich kvalitách a po stý raz sa potvrdzuje známe porekadlo ,,v jednoduchosti je krása“.

Ich vášnivá romanca nezaberá veľký časový horizont, no príbeh je o to silnejší. Odchodom verného manžela a milujúcich detí, ostáva Francesca sama na pôde svojho domu resp. sa ocitá na začiatku osudového ľúbostného romániku. Počas tých pár dní zažívajú nečakané vzplanutie vášní, zamilované prechádzky, zážitky, ale i výčitky svedomia a bolestivé rozhodnutie nevernej manželky.

v

Celý scenár je založený na zanechaných listoch po matke Francesce, ktoré objavili jej dcéra Carolyn (Annie Corley) a syn Michael (Victor Slezak) pri čítaní závetu. Matka im necháva listy, ktoré sú vlastne podkladom celého diania vo filme.

Hoci minutáž filmu zachytáva iba štyri dni, v knihe sa začítate do osudov hlavných predstaviteľov aj pred ich stretnutím. Vysoko inteligentný Robert Kincaid je romantickým básnikom, ktorý od útleho detstva skladá verše zo slov, ktoré ho najviac zaujali. Jeho vášňou okrem fotografovania je i gitara, ktorá ho sprevádza počas jeho výprav.

Rozprávačom príbehu v knihe je samotná Francesca, ktorá si príbeh premieta každý rok v deň svojich narodenín. O jej smrti tu však niet zmienky a román sa končí spomienkou na jej lásku Roberta.

Madisonské mosty sú svedectvom lásky dvoch zrelých ľudí, ktorá očarila milióny divákov i čitateľov po celom svete. Ja osobne som bola viac unesená filmom, kde výkony dvoch amerických legiend vo mne vyvolali veľmi silné dojmy.

Originálny názov: Bridges of Madison County
Rok: 1995
Réžia: Clint Eastwood
Scenár: Robert James Waller, Richard LaGravenese
Kamera: Jack N. Green
Hudba: Clint Eastwood, Lennie Niehaus
Hrajú: Clint Eastowood, Meryl Streep, Annie Corley, Victor Slezak, Jim Haynie, Sarah Kathryn Schmitt, Christopher Kroon