Hitman

Daniel Dubaj
Preview

HitmanJa osobne si veľmi dobre pamätám na moje prvé stretnutie s Hitmanom ako s počítačovou hrou. Hra uzrela svetlo sveta v roku 2000 a bola hráčskou verejnosťou považovaná za dosť prevratnú záležitosť. Dočkala sa odvtedy niekoľkých pokračovaní s trochu kolísajúcou kvalitou, pričom sa menili hlavne lokality kde sa hra odohrávala, hrateľnosť a iné drobnosti. Čím ale táto hra vynikala najviac? Jednoznačne oslovila ľudí tým, že sa mohli vteliť do osoby neohrozeného, chladnokrvného zabijaka, jeho spôsobu práce, navyše autorom sa podarilo stvoriť naozaj charizmatického hrdinu a dramatickú atmosféru, ktorú by jej závidel nejeden film.

Zámer Holywoodských tvorcov natočiť podľa tejto hry film má určite veľký potenciál. Ja viem, niekto môže namietnuť a povie že samotná hra sa možno inšpirovala filmom, ale mne sa pri slove „Hitman“ vybaví práve hra. Film pod rovnomenným názvom z roku 1997 som nevidel a ten z roku 1991 s Chuckom Norrisom ani vidieť radšej nechcem. Ale kto vie, možno tam Chuck zabíja len pohľadom. Tvorcovia tak stoja pred ťažkou úlohou, ktorou je priblížiť sa kultu hry, čo bude dosť náročná úloha, prekonať ju určite neprekonajú. Možno kruté konštatovanie, treba ma vyviesť z omylu pri premiére.

Hitman Hitman

Dej je zatiaľ načrtnutý veľmi ,,jemne“, náš profesionálny a chladnokrvný zabijak ,,Agent 47“, mimochodom aj podtitul prvej hry bol Codename 47, je najatý k vražde politika, ktorého hľadá okrem Interpolu aj ruská armáda. Už z tohto je zrejme, že sa lokáciami nebude šetriť tak ako to bolo pri mnou stále omieľanej hre. Režisérom filmu je pomerne mladý Francúz Xavier Gens, ktorý v podstate nič nenatočil, našiel som len nejaký krátkometrážny film pod ktorým je podpísaný. To, že má pod taktovkou takýto ,,veľký“ projekt ho môže vyniesť dosť vysoko v hierarchickom rebríčku Hollywoodských tvorcov, pričom predpokladaný rozpočet na film je 70 miliónov dolárov. Hlavnú úlohu nakoniec dostal Tymothy Olyphant, i keď sa v súvislosti s výberom hlavnej hviezdy dlho omieľalo aj meno Vin Diesel. Tymothy určite nie je neskúsený herec, ba naopak, v poslednej dobe dostáva neúrekom príležitostí, jedna z posledných aj vo vydarenej Live Free or Die Hard s neohrozeným Brucom, ja ešte zbožňujem aj jeho bláznivú roličku v komédii The Girl Next Door, kde si zahral porno producenta Kellyho.

Vráťme sa ale k agentovi 47 s čiarovým kódom vytetovaným na temene hlavy. Pracuje precízne, nezanecháva stopy, jeho znakom je poväčšine tichá práca, nepriateľ zomiera uškrtený drôtom alebo dostáva smrteľnú dávku injekciou do krku. Keď ho niekto náhodou aj zahliadne, je to predposledné čo vidí. To posledné čo vidí je guľka. Je to veľký chlap s ostrými rysmi a je vidieť, že už má veľa toho za sebou. Charakterizuje ho čierny oblek, pokojné tempo, schopnosť byť pre ostatných neviditeľný. Úlohou tvorcov sa tak stáva pretvoriť tento mýtus pre filmové plátno do podoby, ktorej by ľudia rozumeli, s ktorou sa stotožnia tak ako to bolo pri obrazovkách počítača, lebo Hitman je presne ten typ hry, ktorý hráča pohltil atmosférou. Nechcem byť veľkým prorokom, ale film bude úspešný z hľadiska návštevnosti a určite si na seba zarobí. Už len tá spätosť s mýtom vytvoreným pre virtuálny svet mu zaručuje dostatočnú základňu divákov, ktorí do kina cestu merať budú. Je to ako s komixami, ktoré boli v poslednej dobe prenášané na plátno a boli vždy úspešné finančne. O tom, že nie všetky tieto adaptácie stáli za ten čas im venovaný, vás určite nemusím presvedčovať.

Hitman Hitman

Ja osobne si film pozriem určite ako mnohí z vás už len preto, že je to Hitman. O tom, či je správne zveriť projekt do rúk neskúseného režiséra, alebo či bol správny výber herca je teraz asi zbytočné hovoriť. Prvý dojem, ten trajlerovský, je dosť rozporuplný. Ponúkol hudobnú kulisu presne podľa môjho gusta, ponúkol aj zimomriavky pôsobiace zábery. Bohužiaľ však ponúkol aj Olyphantovú sladučko pôsobiacu tvár, čo je oproti predlohe ako päsť na oko, dokonca erotickú scénu s agentom 47. Áno viem, to v dnešnom filme musí byť, to je už údel filmu ponúknutému komerčnému divákovi medzi ktorých často patrím aj ja. Napriek tomu verím, že všetky pochybnosti opadnú pri filme a bude to naozaj kvalitná akcia, ktorá viac zaujme atmosférou tvorenou tichým likvidovaním protivníkov a nebude z toho akcia na spôsob Michaela Baya, lebo o tom by tento kult naozaj nemal byť.