Hellboy 2: Zlatá armáda / Hellboy 2: The Golden Army © Universal Pictures Hellboy 2: Zlatá armáda / Hellboy 2: The Golden Army © Universal Pictures

Mexičan Guillermo del Toro patrí v USA medzi uznávaných režisérov, pretože dokáže vtlačiť svoju pečať do každého filmu, ktorý robí a nezáleží pri tom na žánri daného filmu. Jeho štýl slávil najväčšie úspechy v roku 2007, keď za svoj vysnívaný projekt Faunov labyrint získal tri Oscary. Okrem tohto filmu je del Toro známy takisto ako režisér komiksových adaptácii. Nakrútil napríklad film Blade II, ktorý bol však rozpačito prijatý najmä fanúšikmi pôvodného komiksu. Oveľa väčší úspech zaznamenala iná komiksová adaptácia del Tora, film Hellboy. Hellboy sa stal rýchlo po uvedení vcelku veľkým úspechom. Červený pekelník si svojim prístupom k zachraňovaniu sveta a cynickými hláškami získal nejedného fanúšika a aj finančne išlo o úspešný film.

Okamžite po uvedení Hellboya v roku 2004 del Toro oznámil zámer urobiť pokračovanie alebo rovno dve. Všetko vyzeralo ideálne až na to, že štúdio, ktoré malo film financovať z projektu po pol roku vycúvalo a tvorcovia sa začali venovať iným projektom (del Toro spomínanému Faunovmu labyrintu). V roku 2006 sa projektu chopilo štúdio Universal a prípravy na film mohli pokračovať. Del Toro s autorom pôvodného komiksu Mikeom Mignolom začali písať scenár do ktorého chceli implementovať čo najviac prvkom klasických gotických hororov ako je Dracula a Frankenstein. Inšpiráciou rovnako boli aj japonské a arabské rozprávky.

Popri písaniu scenára del Toro odmietal jednu lákavú ponuku za druhou len kvôli tomu, aby mohol nakrútiť práve pokračovanie Hellboya. Po dokončení príprav sa začalo nakrúcanie v júni roku 2007 a posledná klapka padla v decembri toho istého roka. Hellboy 2: Zlatá armáda sa na rozdiel od prvého filmu nenakrúcal v Českej republike, ale najmä v Budapešti a v Londýne. V maďarskom hlavnom meste to bol vôbec prvý film vyrobený v úplne novom štúdiu Korda Studios.

Hellboy 2: Zlatá armáda / Hellboy 2: The Golden Army © Universal Pictures

Príbeh sequelu je na rozdiel od prvého dielu zameraný oveľa viac na mytológiu, ako na historické okolnosti späté s príbehom prvého Hellboya. Starodávne mýtické príšery sa rozhodnú prevziať vládu nad svetom ľudí. Preto sa musí Hellboy spolu so svojim tímom netradičných obyvateľov zemegule pripraviť do boja. Príšery sú vďaka svojej výzbroji a schopnostiam ohromne silnejší ako ľudia. Hellboy medzitým rieši aj svoje osobné záležitosti s priateľkou Liz, ktorá sa spolu s vodným mužom Abeae Sapienom takisto postaví proti agresorom.

V úlohe pekelníka s čudesnou rukou sa opäť objaví Ron Perlman, ktorého del Toro musel silou mocou pretláčať už do prvého filmu, keďže štúdio chcelo skôr herca, ktorý by bol viac sexi. Del Torovi sa snaha vyplatila a Perlman bol ako Hellboy skvelý. Hellboyovú priateľku Liz si zahrá opäť Selma Blair, ktorá zvykne účinkovať najmä v nenáročných amerických komédiách. Trojicu hlavných hercov uzatvára “chameleón“ Doug Jones, ktorý si zahral vo filme dokonca až tri postavy. Douga Jones sa preslávil najmä svojimi úlohami pod kilami make-upu. Naposledy sa objavil ako titulná postava vo filme Fantastická štvorka a Silver Surfer.

Hellboy 2: Zlatá armáda si cestu do našich kín nájde už presne o mesiac, konkrétne 4. septembra 2008. Dovtedy si musíme počkať na návrat červeného, cynického, “milého“ tvora z pekla, ktorý so svojou tradičnou naštvanosťou bude musieť opäť zachraňovať náš svet. Snáď sa del Torovi podarí zopakovať úspech prvého dielu a komiksová séria Hellboy sa rozrastie o ďalší skvelý film.