Internacionalizácia filmového priemyslu má svoje pragmatické dôvody, ale prináša niekedy aj netradičné spolupráce. Takými sa ešte stále dajú vnímať aj koprodukcie medzi USA a Ruskom, a to nie len kvôli opäť zložitej politickej situácii. Rusko má síce veľký, ale nie práve kvalitný filmový priemysel. Niektorí ruskí tvorcovia však vedia prísť s námetmi a filmami, ktoré vedia zaujať celosvetovo.

Najvýraznejší predstaviteľ tohto prúdu je určite Timur Bekmambetov, ktorý sa preslávil najmä fantasy filmami Nočná hliadka (2004) a Denná hliadka (2006). Vďaka nim sa mu podarilo dostať do USA, kde sa z neho stal pomerne vyhľadávaný režisér a azda ešte úspešnejší producent, ktorý stále ťahá niektoré projekty aj do Ruska.

Hardcore Henry nie je priamo jeho výtvor, ale vystupuje tu v úlohe hlavného producenta. S jeho predchádzajúcimi projektmi však tento film spája určitá fascinácia novými filmovými technológiami, ktorých je v Rusku stále nedostatok. Rovnako tak neprekvapí, že ide o sci-fi film. Práve s rôznymi žánrami fantastiky sa totiž spája podstatná časť jeho tvorby.

Hardcore Henry (2015)

Za akčnou sci-fi snímkou stojí po režijnej i scenáristickej stránke mladý ruský filmár Iľja Najšuller, ktorý na seba upozornil v roku 2013 hudobným videom, ktoré bolo rovnako ako Hardcore Henry nakrútené z pohľadu prvej osoby. Na základe toho ho oslovil Timur Bekmambetov a ponúkol mu celovečerný film. Podľa Iľjových slov ho musel trochu presviedčať, ale následne mu dal popri svojej podpore úplnú voľnosť.

Pre mladého filmára, ktorý prežil časť detstva v Londýne, to teda je celovečerný debut a treba povedať, že pomerne rizikový. Akčné filmy už dlhodobo preberajú estetiku z počítačových hier. Hardcore Henry by mohol byť vnímaný aj ako zavŕšenie tohto trendu či jeho pomyselný vrchol. Mnohým to nebude sedieť.

Svetovú premiéru si film odbil na prestížnom filmovom festivale v Toronte v septembri 2015. Reakcie sú z tejto projekcie vyslovene zmiešané. Nájdete veľmi dobré a aj veľmi zlé. Jednoducho, buď vám to sadne alebo nie. A o čo vlastne ide? Hardcore Henry je prvý celovečerný film vôbec, ktorý je nakrútený kompletne z pohľadu prvej osoby, teda na celý dej sa pozeráte z očí hlavného hrdinu. Herec, či skôr kaskadér, ktorý ho stvárnil, mal na hlave špeciálnu masku s kamerou GoPro. To sa môže divákom ľahko zunovať, ale na druhej strane mladá generácie ja na to z hier viac ako dobre zvyknutá. Zámorské distribučné spoločnosti sa o film po festivale doslova pobili, takže veria v komerčný úspech.

Hardcore Henry (2015)

Hardcore Henry takmer zomrie, ale je znovuzrodený ako kybernetický super vojak bez akýchkoľvek spomienok. Udalosti po jeho zobudení naberajú rýchly spád. Pred jeho očami je unesená jeho manželka, vedkyňa Estelle (Haley Bennett). Musí ju tak zachrániť z rúk Akana (Danila Kozlovsky), mocného warlorda, ktorý plánuje vybudovať armádu zloženú z podobne vylepšených vojakov ako je sám Henry. Bližšie tento vyslovene akčný a na prvý pohľad nie práve originálny príbeh priblíži trailer.

Popri nám neznámych hercoch sa v hlavných úlohách objaví aj zopár populárnych mien a to menovite Tim Roth v úlohe Henryho otca a Sharlto Coopley, známy vďaka filmom District 9 a Elysium.

Hardcore Henry sa dostane do našich kín 21. apríla a svojich divákov si určite nájde. Či už pre svoju technickú originalitu, alebo len preto, že nemá tento mesiac v podstate žiadnu žánrovú konkurenciu.