Ak len letmo tušíte, o čom je biografická dráma Dánske dievča, môžete ľahko nabrať dojem, že ide o príbeh z posledných desaťročí. Odohrával sa však od druhej polovice dvadsiatych rokov 20. storočia. Teda v tom pomerne zvláštnom období, keď sa dal minimálne v Európe nabrať dojem, že bude už len dobre.
Dánske dievča je však príbehom osobnej tragédie populárneho dánskeho výtvarníka Einara Wegenera, ktorý sa ako prvý človek na svete nechal preoperovať na opačné pohlavie.
Procedúra to bola vtedy nanajvýš experimentálna, a tak neprekvapí, že Einar, vtedy už dlohodobo známy ako Lili Elbe (v oboch prípadoch Eddie Redmayne), zomiera v roku 1931 na následky poslednej operácie. Možno viac ako o ňom/o nej je však snímka o jeho manželke Gerde. Tú podľa mnohých reakcií priam fenomenálne stvárnila švédska herečka Alicia Vikander.
Príbeh tejto dvojice má v sebe veľkú dávku tragikomiky. Einar sa začal do ženských šiat obliekať na popud Gerdy, ktorá bola rovnako ako on výtvarníčka, špecializovala sa však na ilustrácie a módnu maľbu. Keď jej raz neprišla modelka, zaskočil za ňu práve Einar. Postupne sa Gerdine fashion maľby Einera v ženských šatách stali veľmi populárne. O to väčší bol šok verejnosti, keď vyšlo najavo, že tou krásnou modelkou je vlastne chlap.
Predlohou pre scenár sa stal rovnomenný bestseller z pera amerického autora Davida Ebershoffa, pre ktorého to bol románový debut. O samotný scenár sa postarala britská dramatička Lucinda Coxon, ktorá už mala za sebou aj niekoľko skúseností s filmom (napr. komédia Wild Target, 2010) a adaptáciami literárnych predlôh.
Ten najpodstatnejší je však v tomto prípade režisér, ktorým je úspešný Tom Hooper. Preslávili ho najmä filmy Les Misérables (2012) a Kráľová reč (The King´s Speech, 2010), za ktorú získal Oscara za najlepšiu réžiu. Predtým sa však blysol aj v televíznej tvorbe, napríklad pri minisérii John Adams nakrútenej pre HBO. Určite pridáva dôvod pozrieť si tento film.
Dánske dievča sa objavilo v asi 40 filmových titulov, ktoré nedávno vo výbornej kvalite unikli na internet. Pre tie filmy, ktoré sa ešte nedostali poriadne do kín, to samozrejme znamená veľký problém s návštevnosťou a tržbami, ale čo je možno ešte dôležitejšie, k filmu sa tak dostane množstvo divákov, ktorí by na film do kina nešli a mnohí z nich jednoducho nie sú pre film tí správni diváci.
Možno trochu zvláštna myšlienková konštrukcia, priznávam, ale na túto snímku sa objavilo množstvo kritiky, ktorá sa mi nezdá úplne oprávnená. Mnohé kritizované veci mi naopak prídu pomerne logické. Takže, nenechajte sa odradiť.
I keď sa film drží skutočného príbehu dvojice Einar a Gerda len do určitej miery, bude zaujímavou sondou do života tohto netradičného páru a doby, ktorá im vďaka svojej spoločenskej atmosfére umožnila žiť a fungovať možno i lepšie ako by tomu bolo dnes.