AsterixOlympAsterix a Obelix sú dve mená, ktorú sú v rámci európskej kultúry značkou kvalitnej zábavy pre deti (ale aj pre dospelých) či už v podobe pôvodných komiksov, alebo animovaných či hraných filmov. Animované filmové verzie dobrodružstiev dvoch statočných Galov potúžených zázračným elixírom začali svoju históriu v roku 1967 filmom Asterix a Galovia a momentálne posledným dielom v tejto kategórii Asterixa a Obelixa je film Asterix a Vikingovia, ktorý sa premietal aj u nás pred rokom. Galovia sa dočkali ale aj svojho hraného filmu, toho prvého v roku 1999 pod názvom Asterix a Obelix kontra Cézar, ktorý zaujal najmä Asterixom v podaní asi najznámejšieho francúzskeho herca Gérarda Depardieu a aj celkovo film bol takým príjemným rodinným filmom, ktorý tvorí už tradičnú súčasť vysielania našich televízií. Druhý hraný film, Asterix a Obelix: Misia Kleopatra, bol zase zvláštnou zmesou trápnych vtipov a uletených vtipných scén, ktoré vyzerajú, ako keby časť výrobného týmu bola pod vplyvom nejakej omamnej látky, teda celkovo bol druhý diel hodnotení slabšie ako prvý. Koncom januára príde do našich kín tretí hraný film, ktorý by mal byť najlepším z trojice a mal by sa čo najviac priblížiť duchu pôvodného komiksu. Pôjde o film Asterix a Olympijské hry.

V tomto dobrodružstve sa na začiatku vyberie dvojica veľmi sympatických Galov (samozrejme hovorím o Asterixovi a Obelixovi) len tak na prechádzku po miestnych lesoch a dostanú sa až na cvičisko, kde sa rímsky atlét Gluteus Maximus pripravuje na svoju účasť na Olympijských hrách. Naši dvaja hrdinovia sa mu rozhodnú trochu pomôcť v jeho príprave, ale vďaka svojmu zázračnému elixíru ho porazia vo všetkých disciplínach, čo mu výdatne pošramotí jeho sebavedomie. Asterix s Obelixom sa po návrate domov dohodnú, že budú reprezentovať svoju galskú dedinu na týchto hrách, kde nakoniec skutočne dôjdu, na veľké počudovanie ich večných “priateľov“ Rimanov. Pri zápise sa ale dozvedia pre nich priam zničujúcu správu o tom, že ich zázračný elixír je na hrách zakázaný. A to nie je jedinou líniou filmu, keď sa dočkáme aj príbehu Iulia Caesara a jeho adoptívneho syna Bruta…

AsterixOlymp AsterixOlymp

Keďže druhý hraný film, Asterix a Obelix: Misia Kleopatra, bol v rámci Európy nie veľmi úspešný (aj keď vo Francúzsku ho videlo viac divákov ako prvý diel), preto sa výrobný tým oproti tomuto filmu výrazne zmenil, keď za filmom stojí nový producent Thomas Langmann a takisto aj nový režisér Frédéric Forestier, ktorý je zodpovedný za napríklad nie príliš vydarenú komédiu Blbec na krku. Noví ľudia sú aj ďalší členovia štábu, keď za kameru sa postavil uznávaný Thierry Arbogast, dvorný kameraman Luca Bessona. Takisto výtvarná stránka bola braná veľmi vážne, keď ju dostali za úlohu dve spolupracovníčky Jeana-Pierra Jeuneta. Celkovo bola produkcia filmu veľmi náročná a tak rozpočet filmu predstavuje rekord na francúzsky film, aj keď sa jedna o koprodukciu ešte s Nemcami a Talianmi. Celých 80 miliónov Euro bolo použitých na výrobu filmu, čo je ale napríklad v Hollywoode vcelku normálny rozpočet pre nákladnejší film.

Veľmi zaujímavé je aj herecké obsadenie filmu, keď ako Obelix sa znova predstaví mimoriadne obľúbený Gérard Depardieu, ale jeho hereckým partnerom v úlohe Asterixa bude tento krát herec Clovis Cornillac. V úlohe legendárneho Iulia Caesara sa objaví tiež legenda, Alain Delon a jeho adoptívneho syna Bruta si zahrá Belgičan Benoît Poelvoorde. Zo známych mien sa vo filme objaví ešte Claudia Cardinale a Jean-Claude van Damme a takisto množstvo zvučných mien športovcov a modeliek od Michaela Schumachera (hrá postavu pretekára Schumixa), cez Davida Beckhama až po našu dlhonohú Adrianu Karembeu.

AsterixOlymp AsterixOlymp

Asterix a Olympijské hry by mal podľa svojich tvorcov výrazne predčiť vo všetkých ohľadoch prvé dva hrané filmy, ale podobných nadšených rečí producentov a ostatných tvorcov filmov sme mohli počuť, alebo čítať už veľké množstvo, čiže treba ich brať s rezervou. Stále ale tento film môže výrazne prekvapiť, veď výrobný tým vyzerá vcelku kvalitne a herecké obsadenie minimálne zaujímavo. A keby že už nič, tak z toho bude minimálne zábavný rodinný film.