Zjazvená tvárV roku 1980 sa počas mesiacov apríl až október dostalo z komunistami ovládanej Kuby na Floridu 125 tisíc Kubáncov v rámci akcie dohodnutej medzi vládami oboch krajín ako dôsledok hospodárskej krízy na „ostrove slobody“. Celá akcia dostala názov Mariel boatlift a z počiatku predstavovala pre Američanov niečo ako symbol toho, že sa podozrievaný režim blízko ich hraníc pomaly rúca. Čoskoro však nastalo vytriezvenie, keď na Floride zistili, že veľká časť imigrantov bola vypustená z ústavov pre duševne chorých a najmä z väzníc. Do Spojených štátov sa dostali ľudia, s ktorými sa na Kube s radosťou rozlúčili. Celkovo išlo až 25 tisíc ľudí so záznamom v trestnom registri, zväčša s tými najhoršími zločinmi na krku.

Práve túto dejinnú udalosť využil Brian De Palma ako pozadie svojho kriminálneho eposu Scarface (u nás uvedený pod názvom Zjazvená tvár). Hlavným hrdinom filmu je Tony Montana, ktorý patril k tým Kubáncom, ktorí sa dostali na Floridu rovno z väzenia. Tony z počiatku na Floride pracuje len manuálne, ale čoskoro si ho všimne miestna drogová mafia, ktorá rýchlo využije potencionál mladého Kubánca, ktorému nie je nič sväté a je až prekvapivo drzý, neústupný a tvrdohlavý. Týmto prístupom sa pomaly dostáva čoraz vyššie v rebríčku kriminálnej organizácie, kde začína spoznávať, že na vrchole to nie je také úžasné, ako si po celý čas predstavoval.

Zjazvená tvár Zjazvená tvár

Film okrem spomínanej Mariel boatlift akcie vychádza z pôvodného filmu s názvom Scarface z roku 1932, ktorý vytvoril režisér Howard Hawks čiastočne na základe života najznámejšieho mafiána všetkých čias Al Caponeho. Štúdio chcelo pôvodne urobiť práve presný remake pôvodného filmu, ale pre nedostatok peňazí sa ho rozhodlo urobiť zo súčasnosti. Scenár napísal budúci slávny režisér Oliver Stone počas toho, ako sa liečil zo závislosti na kokaíne. Stvoril veľmi zaujímavý scenár, ktorý sa v značnej miere odklonil od pôvodnej predlohy. Scenár je podstatným stavebným prvkom kultovosti filmu, keďže svojskosť a divokosť Scarface bola založená práve na scenári, v ktorom je napríklad 207krát použité najbežnejšie slovíčko v modernej angličtine – fuck.

Druhým stavebným kameňom filmu je réžia Briana De Palmu. Vytvoril gangsterku, ktorá sa nedá veľmi porovnávať s podobnými filmami tohto žánru. Scarface je totiž brutálna, priamočiara občas až desivá kriminálna dráma, ktorá ale pôsobí na svojho diváka priam hypnotizujúco. Film je skrátka ako hlavná postava Tony Montana, ktorý bez ostychu zabíja každého, kto by mohol skrížiť jeho cestu na vrchol. Celých 170 minút sledujeme úžasný filmový zážitok, ktorý nás zároveň odpudzuje a priťahuje. Vrcholom je potom brutálna záverečná scéna, ktorá bola viackrát parodovaná a patrí k najväčším akčným sekvenciám v dejinách film. Netreba si však myslieť, že De Palma a jeho štáb postavili celý film len na jednoduchosti a priamočiarosti. Tento dojem musel byť dosiahnutý občas dosť náročnými prostriedkami, pri ktorých musel De Palma naplno ukázať svoj filmárske majstrovstvo.

Zjazvená tvár Zjazvená tvár

Tonyho Montanu si vo filme zahral jeden z najväčších žijúcich hercov, ktorý si postavil kariéru práve na dokonalom stvárnené gangstrov – Al Pacino. Jeho Montana je z počiatku prízemným človekom, ktorý chce urobiť všetko pre to, aby sa dostal na vrchol a neváha pri tom s použitím akýchkoľvek prostriedkov. Postupne Pacino dokonale stvárňuje ako Montanu menia peniaze, drogy a moc ku konečnému stavu magnáta, ktorý je na vrchole a pritom nie je vôbec šťastný a spokojný. Pacino sa pre svoju rolu pripravoval veľmi svedomito, učil sa kubánsky dialekt a do filmu pridal aj niekoľko viet pre lepšiu autenticitu.

Mafiánsky film, to nie je iba inteligentný Krstný otec alebo komplexní Mafiáni. Rovnako aj brutálny a relatívne jednoduchý Scarface si dokázal nájsť svoje miesto v tomto žánri a vydobyť si kultové postavenie, o čom svedčia napríklad aj mnohé odkazy v neskorších snímkach. Scarface teda patrí do „kanónu“ svetového filmu, už keď nie pre réžiu a scenára, tak minimálne kvôli skvelému Al Pacinovi.

Originálny názov: Scarface
Krajina: USA
Rok: 1983
Minutáž: 170 minút
Réžia: Brian De Palma
Scenár: Oliver Stone
Kamera: John A. Alonzo
Hudba: Giorgio Moroder
Hrajú: Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, F. Murray Abraham, Harris Yulin, Mark Margolis, Richard Belzer, Gregg Henry, Brett Ratner, Katt Shea, Lana Clarkson