Dannymu Boylovi stačil rozpočet 3 500 000 dolárov a sedem a pol týždňa, aby nakrútil v roku 1996 dnes už kultový film Trainspotting podľa predlohy románu škótskeho spisovateľa Irvina Welsha. Film získal množstvo ocenení, okrem iného bol nominovaný aj na Oskara za najlepší scenár. Do deja nás vtiahne hlavná postava Mark Renton (Ewan McGregor) slovami:

„Mať možnosť vybrať si život. Vybrať si prácu. Vybrať si kariéru. Vybrať si rodinu. Vybrať si zasrane veľkú televíziu. Vybrať si umývačky, autá, prehrávače kompaktov a elektrické otvárače na konzervy… vybrať si… vybrať si… vybrať si… vybrať si sám seba… a na konci toho všetkého pekne splesnivieť. Vybrať si budúcnosť. Vybrať si život. Ale prečo by som mal niečo také urobiť? Rozhodol som sa nevybrať si život, ale niečo iné. A dôvody? Žiadne dôvody nie sú. Kto potrebuje dôvody, keď má heroín?“

Už z týchto úvodných slov je nám hneď jasné, o čom snímka je. Čierna komédia o drogách, ktorá získala celosvetovú popularitu. Mark Renton a jeho takzvaní priatelia Spud (Ewen Bremner), Tommy (Kevin McKidd), Begbie (Robert Carlyle) a mnohí ďalší, nás zoznamujú so svetom, kde je paradoxne droga to jediné, čo Vás drží pri živote. Droga ako tá najlepšia a zároveň najzákernejšia vec na svete.

Ewan McGregor ako Renton a Kelly Macdonald ako Diane v dráme Trainspotting (1996) Jonny Lee Miller ako Sick Boy, Ewan McGregor ako Renton, Kevin McKidd ako Tommy a Ewen Bremner ako Spud v dráme Trainspotting (1996)

Režisérovi sa podarilo odhadnúť ideálny pomer a vytvoriť drsný film, ktorý nie je za, ale ani proti drogám. Knižnú predlohu skresal do 94 minút filmovej podoby, podfarbil snímku hudbou a kult bol na svete. Kamera, strih, scenár, réžia, presvedčivé výkony hercov, expresívne príbehy, ich životy. Drogy sú, i nie sú srdcom filmu. Postavy a ich charaktery majú napriek všetkému tiež svoje sny, túžby, ale i obavy. Nie je to oddychový film. Táto nekonvenčná snímka obsahuje šokujúco nechutné, či desivé scény, ktoré určite od drog odradia každého. Na druhej strane sa stretneme so slasťou a pohodou, akú si môže vychutnať len narkoman, keď si s jemu známym pôžitkom šľahne svoju milovanú dávku. Človek sa sám rozhoduje, musí však sám aj zodpovedať za následky.

Tvorcovia filmu osobne navštívili i drogové rehabilitačné centrum, pacienti im poslúžili pre inšpiráciu. Sám scenárista John Hodge bol lekárom a často riešil drogovú otázku. Svoje skúsenosti zužitkoval i v tomto filme. Ewana McGregora film katapultoval na výslnie. Nebolo to však zadarmo. Kvôli nakrúcaniu schudol za 2 mesiace až 20 kilogramov. Musel si nechať vyholiť hlavu. Stretával sa s narkomanmi, sledoval ich spôsoby, správanie, vyjadrovanie. Až neuveriteľne dokonale tak dokázal stvárniť drogovo závislého človeka. Film bol debutom pre Kelly Macdonald, ktorá si zahrala Diane. Rovnako bol prvým celovečerným filmom Kevina McKidda, ktorý sa nám predstavil v úlohe Tommyho.

Ewan McGregor ako Renton v dráme Trainspotting (1996) Robert Carlyle ako Begbie v dráme Trainspotting (1996)

Hudba presvedčivo dotvára film. Zapadá do deja, pričom sa vo výbere stretnete s britským popom, ale aj s rockovou klasikou. Môžete sa tešiť na interpretov ako Iggy Pop s piesňou Lust for Life, Lou Reed s Perfect Day, Pulp, Sleeper, New Order, Underworld a ďalších.

Tragické, veselé, zúfalé, brutálne, absurdné. V tomto filme nájdete naozaj všetko. Nezabudnuteľné scény s najšpinavším WC v škótskom Edinburgu, halucinácie, absťáky drogovo závislých, lezúce dieťa po plafóne, rozpad osobnosti, prepadávanie sa do vlastného hrobu v zemi a mnoho – mnoho ďalších originálnych scén, na ktoré sa nezabúda. Film neodsudzuje drogovo závislých, ale nápadito a obrazne ukazuje zničujúce následky, ktoré môžu nastať a s najväčšou pravdepodobnosťou aj nastanú.

Dočkáme sa snáď tento rok voľného pokračovania filmu Trainspotting pod názvom Porno? Knižná predloha autora Irvina Welsha už dávno uzrela svetlo sveta.

Čo ste možno nevedeli:

Samotný názov filmu Trainspotting pochádza z hry a výrazu, označujúceho človeka, ktorý sleduje na stanici neustále odchody vlakov a zapisuje si ich čísla. Aký to má pre neho význam? Žiadny. Presne taký istý ako užívanie drog.

Hoci sa dej odohráva v Edinburgu, väčšina interiérových scén a niektoré exteriéry, boli natočené v Glasgowe.

Ewen Bremner (Spud) hral pôvodne Rentona v divadelnej adaptácií románu.

Predstaviteľ Sick Boya – Jonny Lee Miller, bol prvým manželom Angeliny Jolie.

Mnoho knižných príbehov a postáv bolo z deja vypustených za účelom vytvorenia súdržného filmového scenára zodpovedajúcej dĺžky.

British Film Institute zaradil film na 10. miesto najlepších britských filmov všetkých čias.

Hoci sa to možno zdá neskutočné, nechutná scéna odohrávajúca sa na WC, bola vlastne celá vyrobená z čokolády a celkom príjemne voňala.

Originálny názov: Trainspotting
Krajina: Veľká Británia
Rok: 1996
Minutáž: 94 minút
Réžia: Danny Boyle
Scenár: John Hodge (scenár), Irvine Welsh (román)
Kamera: Brian Tufano
Hudba: Damon Albarn
Hrajú: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Macdonald, Peter Mullan, James Cosmo, Susan Vidler, Shirley Henderson, Irvine Welsh, Keith Allen a ďalší