Čože by to boli za sviatky pokoja bez nezbedného Kevina McCallistera? Už viac ako dvadsaťročie nám televízie pravidelne servírujú vo vianočnom čase túto kultovú komédiu a kto jej kúzlu raz podľahol, už sa z neho nevymaní. Šokujúci úspech rodinnej komédie so smiešnym rozpočtom 15 miliónov zaskočil aj samotných tvorcov. So ziskom neuveriteľných 533 miliónov dolárov sa od roku 1990 až dodnes drží v rebríčku najúspešnejších filmov všetkých čias. Snímka režiséra Chrisa Columbusa sa tak dokonca dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najlepšie zarábajúca komédia a Macaulay Culkin sa prakticky cez noc stal najznámejšou detskou hviezdou planéty. Unikátna práca skladateľa Johna Williamsa bola ocenená Oscarom za najlepšiu pieseň Somewhere in My Memory.

Dnes už vianočná stálica bola postavená na revolučnom nápade zabudnutého chlapca, ktorý sa nebál postaviť partičke nešikovných zlodejov. Dej sa začína prípravou početnej rodiny McCallisterovcov na vianočné prázdniny do Paríža. Najmladší člen rodinky Kevin (Macaulay Culkin) je vyhnaný pre potýčku s bratom Buzzom na samotku do podkrovnej izby. Nasledujúce ráno celá rodina zaspí a v snahe stihnúť lietadlo na malého vyhnanca úplne zabudnú. Kevinovi sa tak splní veľké prianie. Konečne má celý dom len pre seba a môže robiť všetko, čo mal predtým zakázané – jazdiť po koberci na kolieskových korčuliach, skákať rodičom po posteli, prejedať sa zmrzlinou či pozerať neprístupné filmy. Jeho šťastie však trvá krátko. Objavia sa dvaja podomoví zlodeji, ktorý si brúsia zuby na príbytok McCallisterovcov. Ani tento krát Kevin neprepadne panike a s lupičmi riadne zatočí. Dom premení na hotovú smrtonosnú pascu. Napriek všetkej zábave s lupičmi ho však samota pomaly začína mrzieť.

Sám doma (Home Alone, 1990) Sám doma (Home Alone, 1990)

Scenárista John Hughes napísal námet k filmu počas nakrúcania komédie Strýko Buck (Uncle Buck, 1989), v hlavných úlohách s Johnom Candym a Macaulayom Culkinom. Candy si strihol krátku rolu i v Sám doma. Jeho scény sa nakrúcali iba jediný deň, za to však nekonečných 23 hodín. Aj keď scenárista napísal hlavnú rolu Culkinovi na telo, režisér vypísal konkurz, aby sa presvedčil že je tou správnou voľbou. Roky úspechu správne rozhodnutie len potvrdzujú. Malého pocikaného Fullera stvárnil Culkinov skutočný brat Kieran a úloha strýka Franka bola pôvodne napísaná pre Kelseyho Grammera.

Niektorí herci zažívali na pľaci neľahké chvíle. Joe Pesci, ktorý hral zlodeja Harryho, počas nakrúcania často zabúdal, že ide o rodinný film a tak sa naučil hovoriť miesto slovka na F slovíčko „fridge“. Jeho komplic, Daniel Stern, súhlasil, že si nechá na tvár posadiť živú tarantulu pod podmienkou, že sa natočí iba jeden záber. Rev nebol skutočný, pretože by mohol pavúka vystrašiť a ozdoby, na ktoré šliape, boli v skutočnosti sladkosti. V scéne, kde sa Harry pokúša odhryznúť Kevinovi prsty, Joe Pesci skutočne pohrýzol Culkina až tak, že mu zanechal jazvu.

Sám doma (Home Alone, 1990) Sám doma (Home Alone, 1990)

Mimochodom, Robert de Niro odmietol úlohu Harryho. Je to možno škoda, pretože predstava mafiánov de Nira a Pescih v tejto rodinnej nakladačke je viac ako lákavá. Plagát, na ktorom Culkin vrieska a drží sa za tvár, bol inšpirovaný známym obrazom Edvarda Muncha „The Scream“ a Little Nero´s Pizza je paródiou na skutočný reťazec Little Cesar´s Pizza. Čiernobiely film, ktorý Kevin sleduje na videu, nie je skutočný. Ide o špeciálne vytvorené zábery predstavujúce film Angels With Filthy Souls, inšpirované klasickou snímkou s Jamesom Cagneym, Angels With Dirty Faces. Mapu pascí rozložených po dome nakreslil Macaulay sám a číslo Playboya, ktoré Kevin nájde v Buzzovej izbe, je z júla 1989 na obálke s Erikou Eleniak. Obrázok Buzzovej priateľky bol v skutočnosti obrázok chlapca prezlečeného za dievča. Režisér Columbus mal pocit, že by bolo príliš kruté robiť si žarty z malého dievčaťa takýmto spôsobom.

Príbeh malého nebojácneho Kevina sa o dva roky dočkal pomerne vydareného pokračovania Sám Doma 2: Stratený v New Yorku (Home Alone 2: Lost in New York, 1992). Ďalšie nevydarené pokračovania sa však originálu nevyrovnajú v žiadnom smere. Ani po rokoch nestratila táto nočná mora zlodejov na svojom čare. Macaulay Culkin dokáže stále strhnúť diváka na svoju stranu a ten mu len s úsmevom drží päste v neľahkej domobrane. Hoci sa občas človek pozastaví nad zmareným osudom detskej hviezdy, Sám doma zakaždým vyčarí tú správnu vianočnú atmosféru. Chytľavými piesňami, zasneženou krajinkou a správnou sviatočnou náladou. A v neposlednom rade slúži ako memento pre zábudlivých rodičov.