Láska nebeská (Love Actually, 2003) © FilmTopia Láska nebeská (Love Actually, 2003) © FilmTopia

Čo robí z filmu klasiku? Sú to herecké výkony? Režijná virtuozita? Pútavý a silný príbeh? Alebo všetky tieto aspekty v správnych pomeroch namiešané dohromady? A čo doba, v ktorej ide film do kín? A keď je tón filmu hrejivý i optimistický, so zakončením na rozprávkovo šťastnú notu, kto by si takúto dávku naivne sladkej fikcie nedopriaval opakovane? Všetci občas potrebujeme únik zo všedného života.

Originálny názov
Cast & crew User reviews Trivia FAQ IMDbPro Love Actually

romantická komédia, dráma
2003 / 135 min. / MP 15
Veľká Británia / Francúzsko / USA

Réžia
Richard Curtis
Scenár
Richard Curtis
Nie je sa čomu diviť, že sa obrovský hit a dnes už neodškriepiteľná vianočná klasika, Láska nebeská (r. 2003), vracia do svetových kín (vrátene českých a slovenských) osláviť svoje 20. výročie. Samozrejme, cynik vo mne mi nedá, a musím jedným dychom dodať, že hlavnou príčinou návratu milovaného kultu budú najskôr peniaze.

Z biznisového hľadiska dáva znovuuvedenie populárneho hitu zmysel, no neodškriepiteľné sú aj kvality filmu, pre ktoré sa do kina nahrnie nejeden beznádejný romantik. Scenárista a režisér Richard Curtis stvoril koláž vianočných príbehov, ktoré sa navzájom zľahka prepletajú, pričom v centre každého je láska v rôznych stavoch a podobách. A napchal ju – bez debaty – epickým hereckým osadenstvom.

Schválne, pouvažujte, či môžete ešte niekde vidieť po kope obdobne chutnú aktérsku bonboniéru: Bill Nighy, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Emma Thompson, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Keira Knightley, Hugh Grant, Laura Linney, Alan Rickman, Rodrigo Santoro, Billy Bob Thornton, Rowan Atkinson, Ivana Milicevic, January Jones, Elisha Cuthbert…

V dave ako tento by sa slabé herectvo poľahky stratilo, no ani pozorní diváci ho tu pravdepodobne nenájdu – pretože sa tu nenachádza. Každý si tu vie nájsť svojho obľúbenca, za mňa je ním bezkonkurenčný „rock-n’-rollový dedko“ Bill Nighy.

Láska nebeská (Love Actually, 2003) © FilmTopia

Pri takom masívnom počte postáv a liniek by sa nejeden tvorca zamotal. Našťastie si Curtis, ktorý má na konte aj také hity ako Notting Hill (r. 1999) či Denník Bridget Jones (r. 2001), takmer každý detail postrážil. Vyskladal epickú mozaiku sympatických hrdinov, ktorým budete fandiť, prípadne s nimi súcitiť. Práve tu leží kľúč k nadčasovosti. Nič na tom nemení ani na prvý pohľad úmorná dĺžka 135 minút. Curtis ju rozhodne má čím naplniť a divákovi nehrozí únava.

Na záver by som rád vyzdvihol nezanedbateľný faktor Vianoc. Kombinácia romantiky a vianočného obdobia vytvára neopakovateľnú atmosféru pokoja, nádeje a akejsi vnútornej hrejivosti. Môže sa ešte niekto diviť, že je z tohto titulu novodobá klasika? A čo vy – pochváľte sa! Koľkokrát ste si Lásku nebeskú pustili vy? A zájdete na ňu do kina?