Čarodejník z krajiny OzJednou z klasických amerických rozprávok je nepochybne film Čarodejník z krajiny Oz, ktorý je najmä za Atlantikom nesmierne kultovou záležitosťou, čo sa však nedá povedať o Európe. Táto klasika ani u nás nie je zvlášť veľmi známym filmom, ale veľa ľudí ho videlo minimálne v sparodovanej podobe, aj keď si to možne nie vždy daný divák uvedomil.

Spomínaný film z roku 1939 vznikol za veľmi zaujímavých okolností. Štúdio MGM chcelo konkurovať Disneyho hitu Snehulienka a sedem trpaslíkov tým, že vytvorí alternatívu k tomuto filmu pomocou adaptácie klasickej knihy z roku 1900 od spisovateľa L. Franka Bauma. Za filmové práva zaplatilo štúdio v tej dobe horibilnú sumu 75 tisíc dolárov. Následne sa pustilo do prípravy scenára, čo sa ukázalo ako ohromný problém, pretože producenti aj samotné štúdio chcelo pôvodnú látku poriadne zmodernizovať. To malo za následok, že na scenári pracovalo postupne až pätnásť scenáristov. Vzniklo veľké množstvo pracovných verzií, ktoré obsahovali prvky muzikálu, hororu a podobne, ale v konečnej podobe sa scenár zameral na detského diváka čo najviac, aj keď prvky muzikálu vo filme zostali. Scenár sa rovnako vo viacerých veciach značne odchýlil od pôvodnej knihy.

Príbeh filmu a knihy sa točí okolo dievčaťa Dorotky, ktorá vyrastá na farme v Kansase so svojim ujom a tetou a stále sníva o nejakej magickej krajine. Jedného dňa sa jej “splní sen“, keď ju tornádo prenesie spolu s jej psíkom do kúzelnej zeme Oz. Na to, aby sa dostala naspäť domov sa musí prejsť žltým chodníkom do Smaragdového mesta, kde žije veľký čarodejník, ktorý by jej mal s návratom pomôcť. Cestou spozná Strašiaka, bojazlivého Leva a Plechového Drevorubača, ktorí spolu s ňou budú pokračovať v ceste. Problémom sa však stáva istá Zlá čarodejnica Západu, ktorá chce Dorotke cestu prekaziť…

Čarodejník z krajiny Oz Čarodejník z krajiny Oz

Problémy film neopustili ani vo fáze obsadzovania úloh, keď pre jednotlivé úlohy sa menili predstavitelia ako na bežiacom páse. Príčiny toho boli mnohoraké, napríklad Buddy Ebsen musel odrieknuť rolu Plechového Drevorubača, lebo dostal alergickú reakciu na hliníkový kostým a musel byť dokonca hospitalizovaný. Dokonca aj jeho náhrada Jack Haley trpel po nakrúcaní dlhoročnými pľúcnymi problémami, ale štúdio sa zodpovednosti za tento stav vyhýbalo a až po mnohých rokoch priznalo, že problémy boli spôsobené práve kostýmom.

Aj počas nakrúcania to nebolo s filmom práve ružové, keďže predstaviteľka Zlej čarodejnice Západu Margaret Hamilton utrpela viaceré popáleniny počas scény zmiznutia. Rovnako herci mali problémy s náročným makeupom a kostýmami, predstaviteľka hlavnej úlohy Dorotky musela mať dokonca bandáž na hrudníku, aby nebolo vidieť jej poprsie. Problémy s nakrúcaním vyústili do toho, že filmovanie viedli postupne až piati režiséri (Richard Thorpe, George Cukor, Victor Fleming, King Vidor i Mervyn LeRoy). Oficiálne bol režisérom Victor Fleming, ktorý film dokončil a väčšinu záberov aj sám nakrútil, niektoré úplne od znova.

Po uvedení filmu do kín sa spočiatku toho veľa nedialo. Čarodejník z krajiny Oz nepatril ku komerčne úspešným snímka, len tak tak zaplatil svoju výrobu. Postupne si však film začal hľadať cestu k divákom, k čomu dopomohol najmä Oscar za najlepšiu pieseň. Ocenená bola teraz už klasická skladba “Somewhere over the Rainbow“, ktorá sa pôvodne do filmu takmer ani nedostala. Ďalšie publikum si film získal pri znovu uvedení do kín v roku 1949. Ale za súčasnú popularitu filmu môže najmä pravidelné televízne vysielanie, ktoré sa začalo v roku 1956. Film vtedy sledovalo približne 45 miliónov divákov. Od tohto roku sa postupne vyvinula tradícia každoročného vysielania v období pred Vianocami, čo sa dá čiastočne prirovnať k situácii Mrázika u nás a v Českej republike. Najmä týmto spôsobom si film získal kultový status, ktorý z neho urobil klasickú americkú rozprávku a niečo ako “povinné sledovanie“.

Čarodejník z krajiny Oz Čarodejník z krajiny Oz

V roku 1982 vznikla japonská animovaná verzia pôvodnej knihy, ktorá si získala tiež početné publikum, ale stále zostáva na prvom mieste filmová verzia z roku 1939. Dokonca v roku 2000 vznikol animovaný spin-off o Levovi. V súčasnej dobe ak sleduje film človek, ktorý ho film nepovažuje ako Američania za klasiku, tak je možno sklamaný, pretože na súčasnú dobu ide o naozaj trochu divnú rozprávku, na ktorej navyše občas poriadne vidieť problémy s realizáciou. Napriek tomu film obsahuje viaceré magické momenty, nádhernú skladbu “Somewhere over the Rainbow“ a film tak nejako patrí k “základnému filmovému vzdelaniu“.

Originálny názov: The Wizard of Oz
Krajina: USA
Rok: 1939
Minutáž: 109 minút
Réžia: Richard Thorpe, George Cukor, Victor Fleming, King Vidor, Mervyn LeRoy
Scenár: Noel Langley, Florence Ryerson, Edgar Allan Woolf a veľa ďalších
Kamera: Harold Rosson
Hudba: Herbert Stothart
Hrajú: Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Charley Grapewin, Adriana Caselotti, Harry Earles, Daisy Earles, Meinhardt Raabe, Pinto Colvig, Bobby Watson, Charles Irwin