Ovsenák Vladimír

Zdesenie /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Režisér Stephen Hopkins nikdy nebol a pravdepodobne už ani nebude tvorcom filmov, ktoré by lámali rekordy návštevnosti kín. Aj napriek tomu v jeho filmografii projekt, ktorý v roku 1994 dokázal ustáť klesajúci záujem o klasicky vystavaný akčný príbeh.

Bounty /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Pre osemdesiate roky je typické, že viaceré filmové štúdiá oprašovali staršie úspešné zaoceánske diela. Takto sa začala aj produkcia ikonického príbehu o námornom kapitánovi jej Veličenstva, ktorý pre vzburu prišiel o velenie, loď a vlastnú dôstojnosť.

Prísaha /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Existujú filmy, ktoré aj dlhé hodiny, dni či dokonca mesiace rezonujú v našich hlavách a nútia naše mysle pracovať na plné obrátky. Hudobné motívy a zvuky nám spôsobujú bezsenné noci a neustále si premietame kľúčové scény.

Ben-Hur /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Uplynulo už presne 55 rokov od celosvetovej premiéry filmu, ktorý sa do sŕdc divákov zapísal ako nadčasové majstrovské dielo, prepisujúce kánon hollywoodskeho veľkofilmu.

Star Trek IV: Cesta domov /

Vladimír Ovsenák / Kult /

Star Trek rozdeľuje publikum na nadšencov a odporcov. Získať si tú druhú skupinu je takmer nemožné, keďže film svojou formou a spracovaním často vyvoláva vlny ostrého výsmechu. No práve tento film má tendenciu upútať aj tie „ne-startrekovské“ typy.

Deň Šakala /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Písal sa 22. august roku 1962. Z dvoch zdanlivo opustených áut na parížskom predmestí Le Petit- Clamart sa začala šíriť mohutná streľba. Celá akcia trvala 7 sekúnd, pričom zaznelo cez 140 výstrelov z automatických zbraní. Ani jedna však nezasiahla určený cieľ, a to kolónu vládnych vozidiel…

Nemý film /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Ako je možné, že v roku 1976 otvorene rozoberáme pojem nemý film ? Odpoveď na túto otázku poskytne nasledujúcich pár riadkov. Alebo sa o to aspoň pokúsi… Chamtivosť produkčných spoločností docielila, že jeden z najznámejších a najatraktívnejších režisérov súčasnej doby minulej opäť zasadne na rozheganú režisérsku stolicu…

Letisko /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

Keď Arthur Hailey napísal v roku 1970 svoju najznámejšiu knihu The Airport, nikto ani len netušil, akou rýchlosťou sa do kín dostane aj jej filmové spracovanie. Snímka, nominovaná na 10 Oscarov, sa stala jedným z najväčších hitov roka. Diváci doslova šaleli od napätia a drámy, odohrávajúcich sa na plátne.

Nepodplatiteľní /

Vladimír Ovsenák / Kult /

1920. Americký kongres uzákoňuje prohibíciu, čím zamedzuje distribúcii a požívaniu alkoholických nápojov na celom území USA. Ľudia, ktorí nerešpektujú tento zákaz, sa dostávajú do väzenia, alebo získavajú „ohnivú vodu“ ilegálnou cestou. A jednou z tých ciest je muž, ktorému sa podarilo napojiť každého občana mesta Chicago…

Norimberský proces /

Vladimír Ovsenák / Recenzia /

„Sudca nie je tvorcom zákonov. Sudca je vykonávateľom spravodlivosti, založenej na týchto zákonoch“ znie výrok nemeckého advokáta Hansa Rolfeho, ktorý rozpútal azda najväčšiu justičnú bitku v dejinách filmového plátna. Po prvýkrát v histórii kinematografie sa spojenci a nacistickí agresori stretávajú vo vojne…

Mucha /

Vladimír Ovsenák / Kult /

Kanadský filmár David Cronenberg zabáva divákov už vyše tri desaťročia. Od roku 1975, kedy nakrútil svoj prvý celovečerný kinofilm s názvom Shivers, sú jeho filmy dôležitou súčasťou modernej kinematografie, spájajúc v sebe prvky komerčnej zábavy a autorovho individuálneho pohľadu na svet. Medzi jeho najslávnejšie diela patrí práve sci-fi horor Mucha, vďaka ktorej si ho má možnosť zapamätať aj súčasná filmová generácia.