Schizofrénia, kleptománia, psychóza, neuróza, sociopatia, ADHD, OCD, mánia. Vravia vám tie slová niečo? Pokiaľ ich poznáte len z počutia, patríte medzi tých šťastnejších. Filmové postavy, o ktorých bude reč, spoznali rôzne podoby šialenosti z intímnej blízkosti.

Na definíciu šialenca by sme asi potrebovali radu odborníka, no možno by ani sám poriadne nevedel a druhý by s ním nesúhlasil. Vystačíme si aj bez definície. Kto je to šialenec? Na to si odpovedzte sami. Aj tento rebríček so svojimi desiatimi účastníkmi vám v tom azda pomôže. Filmové plátno už pravdepodobne zachytilo všetky podoby bláznovstva, podľa všetkého i viac ako ich v skutočnosti existuje. Vybrať z nich tých desať najlepších je zložité. V našom rebríčku nejde vždy iba o najšialenejších šialencov, ako skôr o tých najzapamätateľnejších. O tých, ktorý zostávajú najdlhšie rezonovať v divákovej mysli. Top 10 šialencov podľa našej redakcie:

Sialenci

10. Karel Kopfrkingl

(Film: Spalovač mrtvol, Réžia: Juraj Herz, Rok: 1968, Hrá: Rudolf Hrušinský)

Jediným československým zástupcom v tomto rebríčku je Karel Kopfrkingl, hlavný hrdina filmu Spalovač mrtvol. Nehybná tvár, žiadna mimika. Kopfrkingl je na začiatku dobrý otec idylickej rodiny. Správa sa nanajvýš citlivo, má rád umenie, je nefajčiar a abstinent. Poctivý pracant, zamestnanec krematória. Potom sa z neho stane Nemec. Snaží sa ním stať, chce to, je presvedčený, že sa ním stal. Urodzenosť ho ženie dopredu. Na povrch sa dostávajú jeho úchylky a objavuje v sebe vlohy vraha. Stáva sa z neho psychopat a maniak, ktorý vyvraždí svoju rodinu a najbližšie okolie. A vraj je národovectvo prospešná záležitosť.

Karel Kopfrkingl: “Z jedné strany by se dávala těla – nejlépe po sto kusech – z druhé by se sypal popel. On by se smísil, ale to by nebyla vada protože v popele není rozdíl. A hoře by se valili osvobozené duše. Takhle by šlo velmi rychle osvobodit celé lidstvo, celý svět…“

Sialenci

9. Dr. Divnoláska

(Film: Dr. Divnoláska alebo ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu, Réžia: Stanley Kubrick, Rok: 1964, Hrá: Peter Sellers)

Snímka Dr. Divnoláska je prudkou satirou studenej vojny. Obe strany majú v zásobe ničiaci arzenál, pripravení ho kedykoľvek použiť a zničiť celú Zem. Dr. Divnoláska pracuje ako vojnový poradca amerického prezidenta. Jeho duševná porucha sa dá určiť úplne presne: syndróm mimozemskej ruky. Prejavuje sa tým, že časť tela vykonáva pohyby, o ktorých si daná osoba myslí, že sú riadené niekým iným. Často sa takto postihnutý domnievajú, že ich ruku riadia mimozemské sily. Aby sa vo filme zdôraznila cudzosť pravej ruky Dr. Divnolásku, nosí na nej čiernu koženú rukavicu. Ruka sa miestami vytrhne do nacistického pozdravu, miestami sa snaží svojho majiteľa uškrtiť, či bojuje s druhou rukou. Údajne majú takto postihnutý ľudia problémy s močením. Jedna ruka totiž poklop zdvíha, kým tá druhá ho stále zatvára…

Dr. Divnoláska (americkému prezidentovi): „Mein Führer, ja chodím!“

Sialenci

8. Frank Booth

(Film: Modrý zamat, Réžia: David Lynch, Rok: 1986, Hrá: Dennis Hopper)

Filmy Davida Lyncha sú bezpochyby preplnené najrozličnejšími čudákmi a čudnými udalosťami. Odrezané ucho takmer na začiatku Modrého zamatu prezrádza, že ani tento nie je odlišný. Frank Booth v podaní Dennisa Hoppera sa stal po uvedení do kín široko známym stelesnením sadistického maniaka, šialeného obyvateľa podsvetia, sexuálneho otrokára. Tieto vlastnosti ho predurčujú stať sa účastníkom mnohých podobných rebríčkov. Neumiestnil sa síce v prvej päťke, no v kategórií inšpirácia S&M praktík by sa stal určite víťazom.

Frank Booth: „Mami, mami, dievčatko chce šukať! Dievčatko chce šukať modrý zamat!“

Sialenci

7. Annie Wilkes

(Film: Misery nechce zomrieť, Réžia: Rob Reiner , Rok: 1990, Hrá: Kathy Bates)

Keby všetci píšuci mali nad sebou taký dozor, akým je Annie Wilkes, termíny by neboli pre nich žiaden problém. Veru, koľkokrát som si pri písaní vravel, že by sa mi niekto ako ona zišiel. Niet predsa lepšej inšpirácie ako sú vyhrážky psychopatickej sériovej vrahyne! Ak vám k tomu nosí občerstvenie priamo do izby a zoženie písacie potreby, môžete si byť istý, že praktickejšiu múzu nezoženiete. Dokonca v prípade, keď by ste chceli leňošiť a vyjsť si niekam von, zlomí vám nohu, aby ste sa od písania ani nehli! Bez jej pomoci by vám Cinemaview len ťažko prinášal toľko článkov.

Annie Wilkes: „Minulú noc prišiel ku mne Boh a prezradil mi zmysel toho, prečo ste tu. Pomôžem vám napísať vašu novú knihu.“

Sialenci

6. Alex DeLarge

(Film: Mechanický pomaranč, Réžia: Stanley Kubrick, Rok: 1971, Hrá: Malcolm McDowell)

Azda ste už na svojich nočných prechádzkach stretli kadekoho. Ubezpečujem vás, že bande Alexa DeLarge by ste sa mali vyhnúť už zďaleka. Chlapec, ktorého záujmami sú klasická hudba, znásilňovanie a náhodné akty brutálneho násilia, sa zvyčajne postará, aby si ho jeho obete dobre zapamätali. Dobre, dobre, bol vyliečený. Sám však pochybujem, či bol väčší psychopatom pred podstúpením terapie znechutenia alebo po nej. A vyliečil sa naozaj? Režisér Stanley Kubrick si na rozdiel od autora predlohy Anthonyho Burgessa neodpustil nechať nás v neistote.

Alex DeLarge: „Spoločnosť, kde by každý trávil noc ako ja, nemôže existovať.“

Sialenci

5. John Doe

(Film: Sedem, Réžia: David Fincher, Rok: 1995, Hrá: Kevin Spacey)

Obžerstvo, lakomstvo, lenivosť, smilstvo, pýcha, závisť, hnev, obľúbené to hobby. Dobre ich poznáme. Pozná ich aj Jožko Mrkvička. Človek bez identity, bez minulosti, bez zamestnania. Ktože to je? John Doe, v anglickom preklade. Jediné, čo ho určuje, je jeho poslanie – sériový vrah. A to nie hocijaký. Svoje vraždy pácha s presným účelom. Potrestať smrteľné hriechy, ktoré páchame. Vykonať svoje poslanie je jeho obsesiou, či skôr obsesia určuje jeho poslanie. Všetky skutky plánuje do poslednej maličkosti, uskutočňuje ich s detailnou presnosťou. Sám seba považuje za akéhosi vykonávateľa božieho poslania. Duchovnú silu by mu závidel nejeden duchovný. Musím sa však priznať, že za spovedníka by som ho nechcel.

John Doe: „Nad tým, čo som urobil, si budú ľudia lámať hlavu a študovať to a nasledovať … navždy.“

Sialenci

4. William „D-Fens“ Foster

(Film: Voľný pád, Réžia: Joel Shumacher, Rok: 1993, Hrá: Michael Douglas)

Byť nezamestnaným nie je žiadna zábava. Byť čerstvo rozvedený je tiež udalosť, ktorá dokáže človeka nasrdiť. Zostať v zápche počas najhorúcejšieho dňa roka by naštvalo každého. Ak sa vám všetko stane v tej istej chvíli, ste určite len krok od duševného zrútenia. William Foster (Michael Douglas) tento krok urobil. V jeho prípade to prináša ďalekosiahle následky. Na svojej ceste na oslavu narodenín svojej dcéry valcuje všetko, čo stretne. Jeho myseľ, zdá sa, neprestala vykonávať svoju prácu. No zábrany, sebakontrola, zodpovednosť a hlavne ohľaduplnosť sa úplne vypli. Každý rieši svoje problémy ako vie. Hoci mi pri sledovaní jeho osudu bol William sympatický, kúpiť si ventilátor, navštíviť úrad práce a zájsť za psychológom stále pokladám za lepšie riešenie.

William Foster: „Ja sa len snažím dostať domov ku svojmu malému dievčatku, na jej oslavu narodenín a ak sa mi nik nebude pchať do cesty, nik nebude zranený.“

Sialenci

3. Norman Bates

(Film: Psycho, Réžia: Alfred Hitchcock, Rok: 1960, Hrá: Anthony Perkins)

Kto je to Norman Bates? Určite transvestita trpiaci traumou a človek s rozdvojenou osobnosťou. Obvinený je však aj z kanibalizmu, satanizmu, incestu a nekrofílie. Pekný výpočet, čo poviete? Pridajte si k tomu, že v mladosti bol emocionálne a azda i sexuálne týraný svojou matkou, ktorú neskôr zabil spolu s jej partnerom po tom, čo ich prichytil pri milostnom akte. Nezabudnime dodať, že v priebehu filmu zavraždí dvoch ľudí. Nechceli by ste ho za suda? Istotne by vám daroval jedného z vtákov, ktoré cele dni vypcháva.

Norman Bates: : „Najlepší priateľ chlapca je jeho matka.“

Sialenci

2. Hannibal Lecter

(Film: Mlčanie jahniat, Réžia: Jonathan Demme, Rok: 1991, Hrá: Anthony Hopkins)

Máloktorý psychopat sa môže pochváliť takou bilanciou ako Hannibal Lecter. Jeho osudy sú zachytené v štyroch románoch Thomasa Harrisa, ktoré boli spracované v piatich filmoch (posledný sa dostane do kín tohto roku). Nejeden by mu závidel. Najslávnejším a najkultovejším sa stal film Mlčanie jahniat z roku 1991. Ním si postava intelektuálneho sériového vraha a vzdelaného kanibala so záujmom v umení získala celosvetovú popularitu. Okrem psychopata je aj psychiatrom, pričom táto hranica je veľmi krehká. Napokon, aj agentka Clarice Starling mu radí, aby sa zaoberal sebou ako prípadom. Veď aký vhodnejší a komplexnejší subjekt by mohol nájsť?

Hannibal Lecter: „Dal som si jeho pečeň s fazuľami a chianti.“

Sialenci

1. Jack Torrance

(Film: Osvietenie, Réžia: Stanley Kubrick, Rok: 1980, Hrá: Jack Nicholson)

Na prvý pohľad pripadlo prvenstvo iba jednej postave, totiž Jackovi Torrancovi. Pritom v pravom zmysle slova nejde úplne o šialenca, teda, pokiaľ sa posadnutie diablom medzičasom nedostalo na oficiálny zoznam psychických chorôb. Keďže však všetky vonkajšie príznaky nadovšetko spĺňajú podmienky šialenstva, nachádza sa tu oprávnene.

V skutočnosti prvenstvo patrí dvom. Okrem Jacka Torranca v podaní Jacka Nicholsona, patrí aj režisérovi Stanleymu Kubrickovi. Postavy z jeho filmov sa dostali do nášho rebríčku až trikrát. Natíska sa otázka, či by za najväčšieho filmového šialenca nemal byť označený on. Jeho poňatie románu sa nepozdávalo ani samotnému spisovateľovi Stephenovi Kingovi. Tento tvorca nespočetného množstva šialených postáv (okrem iného aj Annie Wilkes, ktorá sa umiestnila na siedmom mieste) sa domnieval, že Kubrickove spracovanie je príliš temné, nervy trhajúce a pesimistické…

Jack Torrance: „Zlatko. Svetlo môjho života. Ja ti neublížim. Iba ti vymlátim mozog z hlavy. Iba ti vymlátim ten posratý mozog z hlavy.“