Skyfall © 2012 Forum Film SK Skyfall © 2012 Forum Film SK

Po lete sa opäť vraciame s mesačným prehľadom filmov, ktoré by ste nemali prehliadnuť. Po slabších mesiacoch sa môžete tešiť hneď na niekoľko akčných filmov a trilerov – medzi nimi i dlho očakávané pokračovanie Jamesa Bonda. Nemali by ste prehliadnuť mrazivú drámu Musíme si pohovoriť o Kevinovi alebo nezávislú snímku The Words, ktorá pojednáva o zodpovednosti za svoje rozhodnutia a vlastný život. A, napokon, prehľad uzatvárajú dva akčné trilery, z ktorých sa na Vás bude pozerať čoraz obľúbenejší Joseph Gordon-Levitt.

The Words

(11.10.)

Herecké renomé Bradleyho Coopera po filme vo Štvorici po opici (The Hangover, 2009) vzrástlo natoľko, že sa zaradil do prestížneho klubu hercov, na ktorých vôli stoja a padajú filmové projekty. A tak mali scenáristi a debutujúci režiséri Brian Klugman a Lee Sternthal šťastie, že sa s Cooperom spoznali ešte v čase, keď o hollywoodskej kariére iba sníval. Odkedy prvá verzia scenára uzrela svetlo sveta, ubehlo dlhých dvanásť rokov, no vďaka Cooperovmu vplyvu sa film podarilo nielen nakrútil, ale na pľac pritiahol i mnoho renomovaných hereckých mien. V romantickej dráme The Words preto uvidíte Jeremyho Ironsa, Dennisa Quaida, Oliviu Wilde či J.K. Simmonsa.

Dej filmu je trochu spletitý a odohráva sa v súčasnosti aj počas druhej svetovej vojny. Dráme dominuje príbeh Roryho Jansena (Cooper), mladého spisovateľa na mizine, ktorý stratí všetku nádej na úspech, keď vydavateľ odmietne knihu, na ktorej roky pracoval. Nájde však šesťdesiat rokov starý rukopis neznámeho autora a hoci bojuje sám so sebou, napokon sa rozhodne vydať ho ako svoj vlastný. Vďaka tomu konečne získa úctu spisovateľskej obce a dostatok peňazí na to, aby uživil seba a manželku. Rory musí teraz žiť svojim rozhodnutím a okrem toho sa na scéne objaví záhadný starec (Irons), ktorý ho obviní z plagiátorstva. The Words malo svoju premiéru už v januári na najväčšom festivale nezávislého filmu Sundance a kinosála doslova praskala vo švíkoch.

Looper

(11. 10)

Akčný scifi thriller Looper pôsobil v traileroch pomerne jednoducho, ale zároveň sľuboval zaujímavý a napínavý dej. Keďže už máme po premiére v USA, vieme, že sa mu to podarilo. Je sa teda na čo tešiť. Reakcie publika i kritiky sú viac ako dobré. V hlavných úlohách sa predstavili Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis a Emily Blunt. Všetko výborní a obľúbení herci. Príbeh nás privádza do sveta budúcnosti, v ktorom funguje nový spôsob odpratávania nepohodlných ľudí. Ak chce mafia roku 2070 niekoho zabiť, namiesto toho, aby si narobila problémy doma, posiela obeť do minulosti, kde ju čaká nájomný zabiják. Kde nie je telo, nie je zločin. Títo špeciálni zabijáci sa nazývajú Looperi a jedným z nich je aj hlavný hrdina príbehu Joe (Gordon-Levitt). Život sa mu skomplikuje vo chvíli, keď sa jeho úlohou stane zabiť svoje staršie ja (Bruce Willis).

O scenár a réžiu sa postaral ambiciózny Rian Johnson (Brick, Bratia Bloomovci). Na filme sa podieľal aj Shane Carruth, scenárista a režisér vynikajúceho nezávislého scifi o cestovaní časom Primer, takže ani Looper by na tom po tejto stránke nemusel byť zle. Viac v našom preview.

Premium Rush

(18.10)

Tak, ako v spomenutom Looperovi, i tu sa v hlavnej úlohe predstaví mladý Joseph Gordon-Levitt. Opäť ide o akčný triler, no tentoraz bude jeho hlavnou zbraňou bicykel. Gordon-Levitt si zahrá kuriéra, ktorému sa všelikto snaží zabrániť, aby doručil zásielku – obzvlášť neodbytný je jeden skorumpovaný policajt. Tešiť sa môžete na plno napätia, hraničných situácií, krkolomné kaskadérske kúsky na dvoch kolesách a naháňačky v stiesnenej New Yorkskej doprave.

Nakrúcanie veru nebolo jednoduché a ani mladí herci sa nezaobišli bez odrenín, nefalšovaných pádov či škrabancov. Sám titulný hrdina sa tak nechal uniesť svojou postavou, že v plnej rýchlosti vrazil zozadu do taxíka a rozbil celé zadné sklo. Našťastie, odniesla si to iba jeho ruka, na zašitie ktorej potreboval až tridsať jeden stehov. Ostatne, zrážku taxík vs. Joseph Gordon-Levitt si pre Vás tvorcovia nechali ako lahôdku na koniec, takže sa oplatí vydržať až do konca titulkov.

Musíme si pohovoriť o Kevinovi

(18. 10)

S výrazným oneskorením sa k nám dostáva britsko-americký thriller Musíme si pohovoriť o Kevinovi, ktorý je adaptáciou rovnomenného románu. Škótska režisérka Lynne Ramsay ho nakrútila ako svoj tretí celovečerný film. Miestami až hororový príbeh je o fiktívnom masakre v americkej škole. Eva (Tilda Swinton) je matka mladistvého masového vraha. Po jeho čine zanechala svoj dovtedajší život a presťahovala sa do malého mestečka neďaleko väznice. Tu sa vracia vo svojich myšlienkach späť do minulosti, k detstvu a k dospievaniu syna Kevina (Ezra Miller) a k všetkým problémom vedúcim k jeho zločinom.

Snímka mala premiéru na minuloročnom festival v Cannes, ale do kín sa dostávala až od októbra a do tých našich prichádza teda po viac ako roku. Ale aj to je lepšie, ako nič. Produkčne za filmom stojí spoločnosť BBC Film a zaujímavosťou je, že soundtrack skomponoval Jonny Greenwood, z kapely Radiohead.

Skyfall

(25. 10.)

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka, 23. film o Jamesovi Bondovi. Nástup Daniela Craiga do hlavnej úlohy bol sprevádzaný výraznou zmenou štýlu. Príbehy o agentovi 007 sú viac seriózne, napätie výraznejšie a akcia nadupaná. Oproti mnohým starším dielom, ktoré z dnešného pohľadu vyzerajú komicky, či zbytočne pretechnizovane, je to veľký rozdiel. Tretí diel s Craigom podľa všetkého zachádza v týchto hlavných atribútoch ešte ďalej. Tentoraz ho režíroval Sam Mendes (Americká krása, Mariňák), ktorý ešte neurobil zlý film.

Dej sa začína katastrofálne. James Bond je po nevydarenej akcii v Istanbule nezvestný a považovaný za mrtvého. Zároveň sa na internete objavia fotografie a identity všetkých agentov MI6 pôsobiacich v utajení. Vláda následne začne prešetrovať spôsobilosť M (Judi Dench) viesť agentúru a správne reagovať na hrozby. Po tom, čo je napadnutá priamo tajná služba, sa Bond vracia na scénu a vydáva sa hľadať nebezpečného zločinca Raoula Silvu (Javier Bardem), ktorého minulosť je pravdepodobne spojená aj s Bondom, aj s M. Na povrch tak vyplávajú staré tajomstvá a tie hlavne pre M nemusia byť príjemné.