AmericanGangster Tak vitajte vo filmovom roku 2008! K otravným prianiam všetkého dobrého v tomto novom roku sa pridáva aj celá redakcia CinemaView.sk a v mene nás všetkých vám želám tie najlepšie filmové zážitky a veľa, veľa šťastia. Ešte nemáte novoročné predsavzatie? Dovoľte mi odporučiť niekoľko filmových lahôdok, ktoré si na nás nový rok pripravil.

JANUÁR & FEBRUÁR

Hneď na začiatku (3.1) ma slovenskú premiéru mimoriadne očakávaný akčný horor Noc dlhá 30 dní (za sebou má na horor veľmi pozitívne reakcie), ktorý na plátne po dlhom čase privádza krvilačných upírov. Zúfalému odboju velí Josh Hartnett a podľa upútavok môžeme usúdiť, že upíry sa po dlhej dobe dočkali kvalitného filmu. V ten istý deň sa do kín prepasuje aj horúca novinka Ridleyho Scotta Americký Gangster, ktorá so superhviezdnym obsadením (Russel Crowe a Denzel Washington) sľubuje výnimočný zážitok. Kritikmi do neba ospevovaný kolos, ktorý sa stal v Amerike kasovým trhákom, sa čoraz viac skloňuje v súvislosti s oscarovou nocou a už teraz ho tí najodvážnejší označili za Krstného otca 21. storočia.

Hneď o týždeň sa do kín konečne dostane aj geniálne fantasy Guillerma del Tora Faunov labyrint, ktorý sa ku nám dostáva dva roky po oficiálnej premiére (a dovolím si tvrdiť že len a len na škodu). Dojemný príbeh dievčatka, ktoré sa utieka do svojho imaginárneho sveta budete môcť zastihnúť v kine od 10.1. Tento film vás starostlivo prípravy na hviezdny koniec mesiaca, kedy sa do slovenských kín dostáva jeden z najprekvapivejších filmov roka. Tragická romanca Pokánie Joa Wrighta (Pýcha a predsudok) mnohí odvážlivci označujú za jeden z najlepších filmov poslednej doby (a ja sa k nim s radosťou pridávam) a všetko nasvedčuje tomu, že Oscar bude tohto roku s britským prízvukom. Ten istý týždeň sa do kín dostane aj ďalší nástupca čoraz populárnejšieho westernu, remake klasiky 3:10 Vlak do Yumy, v hlavných úlohách s Russelom Crowom a Christianom Balom.

2008 Druhý mesiac v roku prináša rozmanitú paletu potenciálnych trhákov. Prvý týždeň (7.2) sa do kín dostane napäto očakávaný muzikál Sweeney Todd, kde si Johnny Depp v hlavnej úlohe pekne od pľúc zaspieva o krvavej pomste. Nerežíruje nik iný, než Tim Burton a tešiť sa môžete aj na prvú vážnu rolu komika Sachu Barona Cohena. V ten istý týždeň má premiéru aj režijný debut herca Bena Afflecka Gone, Baby Gone, v hlavnej úlohe s jeho bratom Caseym. Gangsterka mala v Amerike nevídaný úspech a čuduj sa svete, zbiera jednu cenu za druhou! Na sv. Valentína prichádza do kín novinka legendárneho Mika Nicholsa – Charlie Wilson’s War. Film disponuje vynikajúcim hereckým obsadením, ktorému velí Tom Hanks ako pochybný politik, Julia Roberts ako nechutne bohatá femme fatale a Phillip Seymour Hoffman ako ten, čo na to všetko mal nervy.

Na sviatok všetkých zaľúbencov ma premiéru aj tragikomédia Kým si po nás príde, v hlavných úlohách s Morganom Freemanom a Jackom Nicholsonom. A nezúfajte, aj práva romantika bude na Valentína a to v podobe drámy P.S: Milujem ťa v hlavnej úlohe s Hilary Swank. Ku koncu mesiaca sa do kín dostanú ešte dvaja potenciálny kandidáti na najlepší film roku (aj keď Pokánie len ťažko niečo prekoná). Najprv je to epická historická sága o rope, násilí a pomste Až na krv, ktorá prináša po dlhých rokoch spať na plátno fenomenálneho hereckého génia Daniela Daya Lewisa. A napokon novinka bratov Coenovcov, ktorá má v Amerike už teraz kultový status. Western Táto krajina nie je pre starých sa umiestnil na 15. mieste najlepších filmov všetkých čias (rebríček ma pod palcom portál IMDB.com) a údajne sa jedna o nezabudnuteľnú a veľmi temnú skúsenosť. Presviedčať náš o tom budú Tommy Lee Jones, Javier Bardem (v úlohe sadistického vraha) a Woody Harrelson.

MAREC & APRÍL

Jar nám síce ponúkne krásne kvietky a príšerné počasie, no filmovo je obdobie asi najchudobnejšie. Jediná premiéra, ktorá stojí za zmienku v Marci je fantastický, úžasný, geniálny, skratka jedinečný filmový experiment I’m Not There (27.3.). Pojednáva o jednom z najväčších umelcov všetkých čias – Bobovi Dylanovi. Film je rozprávaný prostredníctvom niekoľkých hlavných postáv predstavujúcich Dylanove premeny a vrstvy. Jednu z nich stvárnila napríklad aj Cate Blanchett, ktorá je ako muž strašidelne presvedčivá. Film je to skutočne výnimočný a vážnejšie zamerané publikum by si ho určíte nemalo nechať ujsť.

WillSmithPodobne chudobný je aj Apríl, ktorý ponuka jedine očakávanú novinku Franka Darabonta (Vykúpenie z väznice Shawshank) The Mist (10.4.). Ďalšia adaptácia Stephena Kinga. Patrioti si určite nenechajú uniknúť premiéru nového slovenského filmu Jahodové víno a na konci mesiaca sa u nás konečne objaví (vtedy už zrejme Oscarový) francúzsky Persepolis, teda rozprávka riešiaca moslimskú otázku.

MÁJ & JÚN

Máj je na filmové hity podstatne bohatší. Za všetko hovorí najmä premiéra očakávaného snímku Wong Kar Waia My Blueberry Nights (28.5). Vôbec prvá anglická snímka rešpektovaného ázijského filmára mala v Cannes síce rozpačité ohlasy, no väčšina dojemnú romancu v hlavných úlohách so speváčkou Norah Jones, Judom Lawom, Rachel Weisz a Natalie Portmanovou veľmi oceňovala. 15. mája sa do kín dostane taktiež očakávaná novinka súrodencov Wachowských, Speed Racer. Film plne nakrúcaný pred zeleným pozadím je adaptácia slávneho seriálu a podľa prvých upútavok budú mať efektový fetišisti skutočné orgie. No a na konci Mája sa do kín dostane ďalšia seriálová adaptácia, Sex v meste. Na filme sa podieľajú ti najpovolanejší ľudia z pôvodného štábu a fanúšikom sľubujú dôstojné zakončenie nesmrteľného seriálu.

Jún bude pre Slovensko veľmi významný mesiac. Do kín si to vtedy namieril náš najdrahší a najriskantnejší projekt Bathory. Splnený sen Juraja Jakubiska stal neuveriteľných 12 miliónov eur a môžeme len dúfať, že režisér zaujme zahraničie. Prvé ohlasy však hovoria v prospech filmu a vyzerá to tak, že po smiešnom Post Coitum sa Jakubisko vracia v plnej sile.