Cameo rola

Michal Ivan
Téma

CameoČo môže byť krajšie ako byť celebritou promenádujúcou sa po filmových plátnach? Chvíľa v jednom svete, iba moment a byť v ďalšom. Určite ste už videli známu osobnosť vystúpiť vo filme len na pár sekúnd. Človek nastupujúci do auta? Čo ten úchyl otvárajúci svoj kabát? Povedomá postava nastupujúca do autobusu? O čom je reč? Odpoveď je – cameo rola, prekvapujúce krátke vystúpenie známej osobnosti vo filme.

Krátka história

Začiatky cameo rolí nájdeme už v divadle v polovici 19. storočia. V tých časoch hraný film nebol ešte ani v plienkach. V jeho začiatkoch síce režiséri, či známe osobnosti sem-tam vystupovali vo filmoch, no toto vystúpenie ešte nemalo ten charakter, aký cameo získalo neskôr. Priekopníkom cameo rolí v súčasnej podobe bol Alfred Hitchcock. Spočiatku účinkoval vo svojich filmoch preto, lebo nemal na zaplatenie štatistov. Neskôr preto, lebo sa to stalo dobrým zvykom. No a ku koncu radil svoje výstupy hneď na začiatok filmov, čím uspokojil hlad divákov a tí sa zároveň mohli sústrediť na samotný dej. V tejto tradícií zašiel dokonca tak ďaleko, že vo filme Záchranný čln, ktorý sa celý odohráva na jednom člne, sa objavil na fotografií v novinách. Po ňom sa cameo výstupov chytilo množstvo režisérov. Dôsledkom toho je, že dnes môžeme vidieť v rôznych filmoch kopu celebrít, či už ide o hercov, modelky, prípadne o samotných režisérov, ako vystúpia iba na krátky moment a potom zase rýchlo zmiznú (priznajme si, často je ich zmiznutie radostnejšie ako príchod).

Cameo

Rozdelenie a zobrazenie

Teraz si spravme v cameo rolách trochu poriadok. Filmoví tvorcovia sú veľmi vynachádzaví a tak vymysleli hneď niekoľko spôsobov, akými sa aspoň na chvíľu dostať na filmové plátno.

Celeb-Cameo: Je to asi najbežnejší typ cameo výstupu. Prominent tu vystúpi iba na malú chvíľu, niekedy povie pár slov a tým sa jeho úloha končí.

Role-Cameo: Tento typ je asi najkreativnejší, keďže známa osobnosť je v nej zapojená spôsobom, ktorý je pre ňu typický. Známi alkoholici sa tak objavujú v stave opitosti, výtržníci robia bordel, sukničkári balia hlavnú postavu.

CGI-Cameo: Nie vždy dostanete celebritu na natáčanie svojho filmu. Najjasnejšia situácia je vtedy, keď je už mŕtva. Prečo by v ňom však nemohla vystupovať? Stačí skopírovať zábery z iných filmov a je to.

Director-Cameo, Staff-Cameo: Svoju chvíľu slávy si chcú užiť aj režiséri, či iní pracovníci stojaci väčšinou na druhej strane kamery. Ako však dostať svoju tvár na filmové plátno? Cameo rola!

Čo sa týka spôsobu zobrazovania, treba povedať, že cameo nemá jednotný postup. Záleží na zámeroch režiséra. V niektorých prípadoch ide o cielené prilákanie pozornosti, kedy postava príde na scénu spoza záberu s veľkou pompéznosťou, či dokonca jej prvé objavenie predstavuje priamo detail na jej tvár. Inokedy pozorujeme skôr akúsi skrývačku a ocenení sú tí, ktorí dobre ukrytý cameo výstup nájdu. Vtedy je známa osobnosť ukrytá väčšinou medzi ďalšími postavami a nie je jej venovaný žiaden špeciálny záber nezapadajúci do širšieho celku.

Cameo

Niekoľko príkladov

Dosť bolo teórie, prejdime k príkladom. V populárnej komédií Láska nebeská (Love Actually) jeden z hrdinov najskôr iba mimochodom spomenie, že mu jeho žena vravela, aby prišiel na jej pohreb v sprievode Claudie Schiffer. Celý film smúti za svojou mŕtvou ženou, až napokon stretne – Claudiu Schiffer v postave Carol. Chcete, aby vám zahrali na večierku dokopy členovia skupín Radiohead a Pulp? Stačí zájsť na výročný bál ako je ten vo filme Harry Potter a ohnivá čaša.

Poznáte tie situácie, keď stojíte v nekonečne dlhom rade a niekto hneď za vami blábolí o niečom, čom zjavne nerozumie? Určite takúto situáciu zažil už aj Woody Allen. V jeho komédií Annie Hall sa jeden chlapík divoko rozkrikuje o teórií Marshala McLuhana. Keď to Woody už nevydrží, vybehne na toho chlapíka, ktorý sa ukáže byť učiteľom mediálnych štúdií. Ako mu dokázať, že nič nepochopil? Žiaden problém! Veď hneď vedľa záberu stojí samotný McLuhan, ktorý to sám dosvedčí.

Taxikári už určite viezli vo svojom aute všelijaké čudné indivíduá. Väčšina z nich však nemá to šťastie ako známy šofér z filmu Taxi 3. Na začiatku nastúpi do jeho taxíku totiž Sylvester Stallone. Po zbesilej jazde nastáva chvíľa typická pre cameo rolu – taxikár sa ho spýta, či sa odniekiaľ nepoznajú a kamera zaberie rozpačitú tvár Stalloneho. Ten odpovie iba: „Ak by sme sa už stretli, pamätal by som si vás.“

Simpsonovci/

Jestvujú aj filmy, ktoré sú cameo rolami preplnené. Tak napríklad vo filme Posledný akčný hrdina vidíme na chvíľu napr. Tinu Turner, Jamesa Belushiho, Chevyho Chasea, či Sharon Stone. Nevraviac o snímke Austin Powers – Goldmember, kde sa nachádzajú známe osobnosti od Stevena Spielberga, cez Toma Cruisa, až po Kevina Spaceyho. Cameo neobišlo ani televíznu tvorbu. Kto ešte nebol v seriáli Simpsonovci, azda ani nejestvuje. No a napokon, aby ste si nemysleli, že sa cameo nedostalo až k nám, spomeniem jeden príklad za všetky. V nedávno natočenej snímke Rafťáci sa objavila hokejová hviezda Dominik Hašek. Nestačí? Viete, kto vo filme Knoflikáři ukazuje na ulici svoju pýchu (my, žiaľ alebo našťastie, vidíme len kabát)? Lepšie sa prizrite, som zvedavý, či ho spoznáte.

Záver

Akú budúcnosť cameo rolí môžeme očakávať? Určite rozmáhajúcu sa. Či cameo tvorcovia berú ako kamarátsku službu, či hru, ako jednoduchý a účinný vtip, prípadne ako lacné promo filmu, určite to je pre nich prospešné a budú v tom pokračovať. Či už vy k tomuto javu budete pristupovať ako k osviežujúcemu alebo otravujúcemu, je iba na vás.