Fanúšikovia plavovlasej premožiteľky upírov majú ešte zaručene v pamäti jej dobrodružstvá napriek tomu, že už ubehol nejaký ten čas, odkedy boli definitívne ukončené. V súčasnosti však téma upírov prežíva svoj veľký návrat. A aj vďaka úspechu knižnej série Twilight, ktorej prvá časť sa čoskoro dostane sfilmovaná do kín, sa na televíznych obrazovkách zjavuje čoraz viac seriálov s touto tematikou. My Vám ponúkame malé nahliadnutie aspoň do niektorých z nich…

Seriál New Amsterdam vysielala americká televízia FOX od marca do apríla tohto roku, ale po uvedení ôsmej časti bolo nakrúcanie náhle ukončené. Hlavný hrdina série, new yorský detektív John Amsterdam, trpí kliatbou nesmrteľnosti, pretože v roku 1641 zachránil pred smrťou nevinné dievča tak, že sa sám postavil do cesty čepeli meča. Zachránené dievča vyliečilo jeho ranu a zároveň z neho urobilo nesmrteľníka. Upozornila ho, že je to jeho kliatba, ktorej sa môže zbaviť len keď stretne svoju pravú lásku. V súčasnosti pracuje na oddelení vrážd a o svoje životné tajomstvo sa delí iba s majiteľom nočného blúzového klubu, Amarom, ktorý taktiež skrýva nejakú záhadu pred svetom. Keď John Amsterdam utrpí počas naháňačky za podozrivým infarkt a doktorka Sara Dillaneiová ho privedie späť k životu, pochopí, že od znovu navrátenej smrteľnosti nemá až tak ďaleko…

Ďalší seriál, Blood ties (čo v našom jazyku znamená niečo ako pokrvné zväzky), pochádza z Kanady a je nakrútený podľa série kníh od Tanye Huffovej. Je o Vicky Nelsonovej, bývalej detektívke metropolitnej torontskej polície, ktorá bola nútená vzdať sa svojej práce a odznaku po tom, ako začala strácať zrak. No vyšetrovanie jej posledného prípadu ju zavedie bližšie k paranormálnemu svetu plného upírov. Napriek svojmu handicapu sa rozhodne pokračovať v práci na vlastnú päsť. Spojí sa s upírom Henrym a svojim bývalým milencom Mikeom Cellucim, aby spolu s nimi bojovala proti nadprirodzeným silám. Seriál začala vysielať v marci 2007 televízna stanica TBD a dostal sa aj od iných krajín ako napríklad do USA, Veľkej Británie alebo Španielska. V súčasnosti bola odvysielaná jeho druhá séria.

Predlohou pre seriál True Blood bola rovnako knižná séria noviel nazvaných Upíry z juhu od Charlainea Harrisa. Je o osude Sookie Stackhouseovej, čašníčky ovládajúcej telepatiu, ktorá vyhľadáva spoločnosť upírov, pretože tí nemajú žiadnu mozgoví aktivitu, ktorú by mohla čítať. Spolu s bratom ju vychovávala stará mama, keďže obaja ich rodičia zomreli počas potopy. Vďaka stvoreniu umelej krvi, ktorú vyprodukovali v Japonsku, sa upíry konečne dostávajú z okraja spoločnosti a vyhnanstva na svetlo sveta. Sookie, snažiaca sa udržať svoju schopnosť v tajnosti, pracuje v bare Merlotte’s u Sama Merlotta, ktorý sám ukrýva niekoľko tajomstiev. True blood patrí k najnovším seriálom. Od septembra ho vysiela HBO, každú nedeľu o deviatej.

Moonlight je séria, ktorú tento rok spustila CBS. Rozpráva príbeh Micka St. Johna, upíra a súkromného detektíva, ktorého pred 60 rokmi počas svadobnej noci uhryzla jeho upírska mladomanželka Coraline. V súčasnosti sa podieľa na vyšetrovaní prípadov, ktoré majú dočinenia s vecami nadprirodzenými a prežíva problémy spôsobený tým, že sa zamiloval do smrteľnej ženy, ambicióznej novinárky Beth. Tento seriál tak trochu pripomína série CSI s tým rozdielom, že namiesto odhaľovania dôkazov pomocou vedy a techniky sa využívajú upírske legendy a schopnosti. Zaujímavé je, že nevyužíva len všeobecne známe poznatky (ako cesnak, kríže, mesiac a slnečné svetlo), ale prichádza aj s vlastnou, inovatívnou mytológiou.

Myslím, že už pri čítaní predchádzajúcich riadkov ste si všimli isté podobnosti, ktoré jednotlivé seriály spájajú. A nie je to len základná upírska tematika. To sa však stáva pri takomto hromadnom vznikaní projektov, ktoré sa snažia napodobniť iný úspech. Ale aj v prípade seriálov o upíroch platí, že ich všetky nemôžeme hádzať do jedného vreca.