Podobne ako v minulom roku vám prinášame prehľad 10 nových seriálov, ktoré sa podľa môjho vlastného uváženia možno stanú v Amerike hitom a dočkajú sa aj ďalšej série. Vopred upozorňujem, že ide o môj vlastný názor, ktorý sa s tým vaším nemusí stotožňovať. Špeciálne by som vás chcel upozorniť na seriál The Cleveland Show, ktorý mal mať pôvodne premiéru na jar 2009, ale kvôli istým udalostiam bude mať premiéru až túto jeseň. Informácie o ňom si môžete prečítať v minuloročnom prehľade.

10. Accidentally On Purpose

Premiéra v USA: 21. septembra 2009 na CBS
Tvorca seriálu: Claudia Lonow
V hlavných úlohách: Jenna Elfman, Ashley Jensen, Nicolas Wright. Jon Foster, Grant Show

Prvým seriálom, ktorý Vám predstavím je sitcom s Jennou Elfman v hlavnej úlohe, ktorú preslávila rola Dharmy v seriáli Dharma & Greg. Seriál od Claduie Lonow (Rude Awaking) sleduje život čerstvo rozvedenej ženy Billie (Jenna Elfman), ktorá pracuje ako filmová kritička v novinách v San Franciscu. Tá po jednovečernej známosti otehotnie s omnoho mladším mužom (Jon Foster).

Seriál som do TOP 10 nezradil pre jeho „veľmi pútavú“ zápletku, ale kvôli jeho obsadeniu. Práve to môže stanici CBS aj seriálu samotnému zaistiť celkom slušnú sledovanosť. No a ako sa hovorí v jednoduchosti je krása, a preto sa môže stať, že z jednoduchej a trošku otrepanej zápletky vzniknú zaujímavé situácie, na ktorých sa množstvo Američanov zasmeje.

9. Cougar Town

Premiéra v USA: 23. septembra 2009 na ABC
Tvorca seriálu: Bill Lawrence, Kevin Biegel
V hlavných úlohách: Courtney Cox, Dan Byrd, Ryan Biegel

Ďalší komediálny seriál s podobnou zápletkou ako predchádzajúci. Tu však máme rozvedenú starnúcu matku (Courtney Cox), ktorá sa stará o svojho jediného syna (Dan Byrd) a popri tom sa snaží objaviť krásu randenia v dokonalej a krásou posadnutej Amerike. Tento seriál americkej televíznej stanice ABC sa pre mňa stáva hitom sezóny už teraz. Ak sa pýtate prečo, tak je to podľa mňa jasné. Courtney Cox je jednoducho skvelá, v promo videách na tento seriál až úžasne skvelá a práve jej meno by z tohto jednoduchého seriálu mohlo spraviť úspešnú. Rovnako aj Dan Byrd, ktorého môžete poznať zo zrušeného rodinného komediálneho seriálu stanice Aliens in America, ktorý ste mohli vidieť na HBO.

Seriál vytvoril Bill Lawrence, ktorý stojí za úspešným komediálnym seriálom Scrubs z lekárskeho prostredia. Jednoducho aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, podľa mňa to s týmto seriálom stanici ABC vyjde a zo seriálu by mohol pokračovať aj niekoľko sezón. Či sa očakávania naplnia uvidíme už 23. septembra 2009.

8. The Beautiful Life: TBL

Premiéra v USA: 16. septembra 2009 na The CW
Tvorca seriálu: Ashton Kutcher, Adam Giaudrone
V hlavných úlohách: Mischa Barton, Elle Macpherson, Ben Hollingsworth, Sara Paxton, Corbin Bleu

Dramatický seriál o modelkách (a modeloch) žijúcich v New York City v dome pod jednou strechou si svoje miesto v rebríčku zaslúžil z dvoch dôvodov. Seriál produkuje Ashton Kutcher a jednu z hlavných v ňom hrá Mischa Barton (The O.C.). A práve Mischa podľa mňa z tohto seriálu spravila hit stanice The CW ešte pred jeho premiérou. Že prečo? Jednoducho jej to asi znova prdí v bedni a jednoducho scvokla – zase raz. Samozrejme v Amerike (ako je vždy zvykom) toho boli opäť plné médiá a začalo sa hovoriť o tom, či vôbec bude schopná sa dostaviť na nakrúcanie seriálu. No ako je to v dokonalej Amerike už raz tak, herečka sa spod 3-dňového väzenia v blázinci, kam ju zavreli po tom ako bola podľa lekárov „sama pre seba nebezpečnou“ dostala a na nakrúcanie sa dostavila včas.

Všetko dobre dopadlo a po veľkej medializácii samotnej herečky sa pozornosť obracia aj na samotný seriál. Dopomáha k tomu aj to, že v seriáli sa objavia aj také mená ako je napríklad tvár muzikálových teenage filmov High School Musical Corbin Bleu, podľa tvorcov veľmi netalentovaná Elle Macpherson, ktorej postava je pritom veľmi dôležitá, Sara Paxton známa z rodinného dramatického seriálu Summerland (bude ho vysielať Tv Doma).

7. The Vampire Diaries

Premiéra v USA: 10. septembra 2009 na The CW
Tvorca seriálu: Kevin Williamson, Julie Plec
V hlavných úlohách: Nina Dobrev, Steven R. McQueen, Paul Weasley, Ian Somerhalder

Čo je momentálne v Amerike „IN“? Odpoveď je podľa mňa jasná každému. Upíri. Svoje o tom vedia aj ľudia na najvyšších postoch televíznej stanice The CW, a tak sa rozhodli, že aj oni niečo o upíroch nakrútanie. Pre svoj seriál sa rozhodli čerpať nápady z románu The Vampire Diaries od L. J. Smithovej, ktorý vyšiel ešte v 90. rokoch minulého storočia. Dej seriálu sa točí okolo 17-ročnej Eleny, ktorej krásou sú posadnutí dvaja upírsky bratia – jeden dobrý – Stefan (Paul Weasley) a jeden zlý – Damon (Ina Somerhalder). Bratia vedú medzi sebou boj o jej dušu a o duše všetkých jej kamarátov a príbuzných v mestečku Mystic Falls vo Virginii.

Aj keď som si po pozretí prvého traileru na tento seriál myslel, že to bude niečo podobné ako Twilight, mýlil som sa. Vyzerá to tak, že to bude o úplne niečom inom. Úspešným sa to môže stať už vďaka tomu, že je to seriál určený mladým teenagerkám, ktoré v tomto „upírskom období“ prahnú po všetkom s touto tematikou. Zavše stačí spomenúť film Twilight alebo romantický seriál s prvkami hororu Pravá krv (True Blood).

6. 100 Questions

Premiéra v USA: midseason 2010 na NBC
Tvorca seriálu: Christopher Moynihan
V hlavných úlohách: Sophie Winkleman, Amir Talai, Elizabeth Ho, Joy Suprano, Christopher Moynihan, David Walton

Sitkom 100 Questions bude sledovať život Charlotte Paynovej, ktorá hľadá pravú lásku v jednom z najväčších miest sveta, v New Yorku. Keďže však už viacerých mužov odmietla, rozhodla sa, že sa zaregistruje na populárnej zoznamovacej sieti a dostane tak pomoc od poradcu, ktorý jej odporučí podstúpenie testu zloženého zo 100 otázok, ktoré však nie sú vôbec jednoduché a každá z nich ju donúti spomenúť si na zábavné časti svojho života, ktoré strávila so svojími kamarátmi.

5. NCIS: Los Angeles

Premiéra v USA: 22. septembra 2009 na CBS
Tvorca seriálu: Shane Brennan
V hlavných úlohách: Chris O´Donnell, LL Cool J

Nielen s upírmi sa v Amerike roztrhlo vrece, ale aj spin-offov je každú mediálnu sezónu na obrazovkách televízii stále čoraz viac. A keďže sa tradícia nemôže vynechať ani tento rok, tak si pre závislákov kriminálno-akčných seriálov stanica CBS pripravila ďalší. Jedná sa konkrétne o spin-off kriminálneho seriálu NCIS: Námorný vyšetrovací úrad (NCIS), ktorého crossover pilot mal premiéru ešte v máji 2009. Tentoraz sa dej seriálu bude odohrávať na území L.A. a bude sledovať prenasledovanie a zatýkanie nebezpečných zločincov, riešenie prípadov a vyšetrovatelia budú pritom používať (ako inak) najmodernejšie špeciálne zariadenia, ktoré pravdepodobne nemajú nikde na svete len v Amerike. Dej síce nie je na prvý pohľad veľmi originálny, ale vzhľadom na úspech staršieho brata a obľúbenosti kriminálneho žánru všade vo svete tomu dávame šancu na úspech.

4. Melrose Place

Premiéra v USA: 8. septembra 2009 na The CW
Tvorca seriálu: Todd Slavkin, Darren Swimmer
V hlavných úlohách: Shaun Sipos, Katie Cassidy, Colin Egglesfield, Stephanie Jacobsen, Laura Leighton a Thomas Calabro

Oni si v tom The CW nedajú povedať. Rozhodli sa totiž oživiť spin-off teenagerského seriálu Beverly Hilly 90210 Melrose Place. A keďže pôvodná verzia seriálu Melrose Place je spin-off seriálu Beverly Hills 90210, ktorého spin-offom je aj novinka z minulej sezóny 90210, ktorej akýmsi spin-offom má byť nová verzia Melrose Place, tak môžeme povedať, že ide o akýsi remake spin-off spin-offu a vyzerá to tak, že úspešný bude. Remaky sú v Amerike momentálne tiež v móde (rovnako ako upírske seriály a spin-off) a keď bol úspešný seriál 90210, ktorý toho moc čo do seba nemal (teda okrem hudby, ktorá bola fakt výborne vybraná), tak prečo by nemohol byť úspešný aj Melrose Place?

O zápletke seriál vám toho veľa písať netreba, veď na čo aj, keď nová verzia sa od tej starej veľmi neodlišuje, dokonca sa bude odohrávať aj v tom istom bytovom komplexe ako jeho predchodca a tiež v ňom budú hrať dve postavy z originálu Laura Leighton a Thomas Calabro, ktoré k televíznym obrazovkám istotne nejaký ten dostatočný počet divákov prilákajú.

3. Glee

Premiéra v USA: 9. septembra 2009 na FOX
Tvorca seriálu: Ryan Murphy
V hlavných úlohách: Jenna Ushkowitz, Dianna Argon, Jessalyn Gilsig, Jane Lynch

Tak a opäť tu máme novinku, ktorej pilot bol odvysielaný ešte minulú sezónu. Seriál od tvorcu komediálnej drámy Nip/Tuck, ktorý vysiela káblová stanica FX (nie nechýba tam O) je o školskom speváckom klube, ktorý sa pod vedením optimistického stredoškolského učiteľa snaží pripraviť na najväčšiu národnú súťaž školských speváckych zborov v USA.

Ak si po tomto stručnom obsahu seriálu myslíte, že je to len ďalšia konina typu High School Musical alebo Hannah Montana od Disneyho, ste na omyle. Práve od týchto dvoch spomínaných titulov má Glee na sto honov ďaleko. Po pozretí pilotu zostanete v nemom úžase nielen z vtipných charakterov postáv, ale aj zaujímavého prostredia, v ktorom sa seriál odohráva. Aj keď ide o hudbný seriál spevu tam až tak moc nie je a ak aj hej, tak je rozhodne sa na čo pozerať. Glee je jednoducho taký úžasný až sa z toho pos*****e a svedčí o tom aj sledovanosť jeho pilotnej časti, ktorá k televíznym obrazovkám prilákala vyše 10 miliónov Američanov.

2. V

Premiéra v USA: 3. novembra 2009 na ABC
Tvorca seriálu: Scott Peters
V hlavných úlohách: Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Tretech, Laura Vandervoort

Jednému z najzaujímavejších seriálových sci-fi počinov tejto sezóny patrí 2. miesto. Seriál V bude rozprávať príbeh o prvom stretnutí ľudskej rasy s mimozemskou civilizáciou, ktorú hrdinovia tohto seriálu nazývajú „Návštevníci“, avšak nie sú až takí priateľskí ako to na prvý pohľad vyzerá.

Seriál sa pomaly stáva hitom (alebo kultom?) už teraz a to podľa mňa hlavne práve kvôli Elizabeth Mitchelli, ktorú si väčšina z nás obľúbila v seriáli Lost. Na Comic-Cone v San Franciscu mal V tiež svoj panel a nechýbali na ňom rozhovory s tvorcami a účinkujúcimi, ba dokonca sa premietla aj nejaká tá ukážka zo seriálu.

1. Flash Forward

Premiéra v USA: 24. septembra 2009 na ABC
Tvorca seriálu: David S. Foyer, Brannon Braga
V hlavných úlohách: Joseph Fiennes, John Cho, Jack Davenport, Sonya Walger, Courtney B. Vance

Lost končí, prichádza Flash Forward. Ďalší mysteriózny sci-fi počin stanice ABC, v ktorom na 2 minúty a 17 sekúnd celým svetom otrasie temnota a ľudstvo uvidí, čo ho v blízkej budúcnosti čaká. Každý na Zemi je preto postavený pred rozhodnutie, či svoj osud naplní, alebo ho zmení. Celkom zaujímavý nápad nie?

Už po prvom zhliadnutí traileru k tomuto seriálu som vedel, že to bude jeden z najočakávanejších hitov tohtoročnej mediálnej sezóny. Stanica ABC tvrdí, že Flash Forward má nahradiť seriál Lost, ktorý túto sezónu končí a je to vraj ešte väčší „nářez“ než samotný Lost. Podľa ukážok na seriál to vyzerá tak, že predsa len až tak netrepú a seriál sa stane úspešným. A to aj vďaka obsadeniu, ktoré je takisto hviezdne – Joseph Fiennes, Sonya Walger (túto herečku ste mohli vidieť tiež v seriáli Lost ako Penny Widmorovu, ale aj v seriáli Terminator: The Sarah Connor Chronicles), John Cho či dokonca Dominic Monaghan (Charlie Pace – takisto zo seriálu Lost). To sú mená, ktoré pozná takmer každý seriálový fanúšik. O špeciálne efekty, mysteriózne záhady, zaujímavé charaktery jednotlivých postáv seriálu núdza nebude a tvorcovia seriálu sľubujú, že 1. séria bude mať kompletnú zápletku.