Kvalitu niektorých výtvorov dokáže vo väčšine prípadov zhodnotiť iba čas, podobne ako pri vínach a ženách. To platí aj o seriáloch z producentskej dielne Judda Apatowa. V súčasnosti populárny režisér, scenárista a producent v jednej osobe, začínal ako všetci ostatní, na dne. Svoju cestu do továrne na sny si začal raziť písaním vtipov pre populárnejších komikov (napríklad aj pre Roseanne). Časom začal písať skeče pre cudzích komikov. Prelom v kariére znamenala práca na show Bena Stillera. Apatow sa ani nenazdal a už si tyká so štúdiovými žralokmi a rozhoduje o sľubných projektoch vo vlastnej producentskej dielni. A tak sa jedného krásneho dňa dostal Juddovi do rúk koncept Paula Feiga, vtedy ešte neznámeho seriálového génia, s tradičnou tínejdžerskou tematikou poňatou komicky i seriózne zároveň s názvom Freaks & Geeks.

Freaks & GeeksDominantou projektu sú rovnako ako pri ostatných „teen“ seriáloch nekonečné koridory priemernej americkej strednej školy. Narozdiel od prevarených stredoškolských sitcomov z  80-tych a 90-tych rokov ako Konečne zvoní, Lewis Parker, Moesha a pokusov o vážne ladené seriály Beverly Hills 90210 a Jump Street 21, si Freaks & Geeks dokážu získať diváka svojou úprimnosťou a pokusom o autentickú výpoveď.

Jeden zo základných pilierov „inakosti“ predstavuje žánrová ambivalencia, tajná prísada seriálu. V Británii osvedčený hybridný žáner dramedy inšpiroval tvorcov aj za veľkou mlákou. Prekurzorom k hodnotnému dielu bolo oprostenie sa od vplyvov tínejdžerských sitcomov a ich klišé. Nemenej dôležitým aspektom zohrávajúcim kľúčovú úlohu bol pohľad na stredoškolský život z odvrátenej strany študujúcich adolescentov, bez tuctovej adorácie bezstarostného pubertiackeho života.

Na periférii Michiganskej strednej školy sa etablovali dve minoritné skupinky, ktoré vytŕčajú z uznávaných stredoškolských prototypov: flákači a pseudorebeli (Freaks) a šprti (Geeks). Štruktúra každej epizódy pozostáva z dvoch rovnocenných dejových liniek (nie hlavná a vedľajšia ako býva zvykom pri sitcomoch). Prvej dominuje vzorná študentka, členka Matletického klubu a nadpriemerne inteligentná Lindsay Wier (Linda Cardellini) zvedená na temnú stranu ubíjajúcim konformizmom a nalinajkovaným životom. Druhá dejová linka patrí jej mladšiemu bratovi, Samovi Weirovi (John Francis Daley), ktorý nemá príliš na výber, lebo sudičky mu už do vienka naložili nerdovské atribúty: miluje sci-fi, Dungeons & Dragons a  nízky vzrast z neho robí terč posmechu a šikanovania.

Freaks & Geeks Freaks & Geeks

Obaja súrodenci nesú stigmu, nálepku, ktorej sa snažia zbaviť. Lindsay sa pridáva k povaľačskej skupinke holdujúcej flákaniu a výtržnostiam, čím sa snaží negovať svoj status slušného a vzorného dievčaťa. A tak sa Lindsay dostáva medzi spodinu a odpad strednej školy zosobnený napomádovaným drsňákom Danielom Desariom (James Franco), jeho hysterickou priateľkou Kim Kelly (Busy Philips), večne zhúleným Nickom Andopolisom (Jason Segel) a asexuálnym cynikom Kenom Millerom (Seth Rogen).

Na druhej strane sociálny status Sama bol spečatený prvým dňom na strednej škole. Nešťastný šprt stroskotal na mŕtvom bode stredoškolského spoločenského rebríčka spolu so svojimi podobne obdarovanými bratmi, Nealom Schweiberom (Samm Levine) na svoj vek a vzrast až podozrivo vyspelým a ironickým geekom obľubujúcim grotesky a bruchomluvectvo, obéznym Gordon Crispom (Jerry Messing) so slabosťou pre Hviezdne vojny a hamburgery a bledým, vychudnutým Billom Haverchuckom (Martin Starr) s gigantickými dioptriami, ktorý svojimi hláškami i neverbálnou komunikáciou predstavuje stelesnené mimoňstvo. Ansámbel dopĺňajú obligátne postavy staromódnych rodičov, duo milujúca, chápajúca matka a prísny otec, hippiesáckeho školského poradcu a plná zborovňa úhlavných nepriateľov.

Každá epizóda má rovnakú tému, ktorá je reflektovaná z pohľadu oboch súrodencov a tým pádom aj oboch sociálnych skupín, čo naznačuje aj expozícia seriálu. Vzhľadom na zápas so svojím vlastným ja a snahu vymaniť sa zo zovretia krutého osudu sú jednotlivé postavy konfrontované s rôznymi situáciami a problémami študentského i súkromného života a ostatnými členmi stredoškolskej sociálnej siete.

Freaks & Geeks Freaks & Geeks

Aj napriek tomu, že sa dej odohráva v 80-tych rokoch (seriál bol nakrútený v rozpätí rokov 1999-2000), môže v našincovi evokovať obdobie 90-tych rokov, s ktorými by sa hlavne mladšia (mediálne orientovaná) generácia dokázala stotožniť. Preto aj trvalo zopár rokov, kým seriál dosiahol kultové postavenie. Stredoškoláci museli dospieť a okúsiť život, aby sa s odstupom času mohli obzrieť a zaspomínať si na „dávne“ časy. Freaks & Geeks totiž nefungujú ako seriál pre stredoškolákov, cieľovým diváckym segmentom sú starší diváci, ktorým umožňuje určitú reflexiu nad stredoškolskými strasťami a radosťami. Analogickým príkladom je seriál Pripravené na život, o dospievajúcich dievčatách pre dospievajúce dievčatá. Paradoxom v tej dobe bolo, že žiadne dospievajúce dievčatá ho nesledovali, no zato zástupy dospievajúcich chlapcov ním boli až obskúrne fascinované.

Seriál Freaks & Geeks sprostredkúva exkurz do rutinného života marginálnych socio-kultúrnych skupín a taktiež nie je vylúčená nostalgia, bez ohľadu na to, či ste k nim patrili alebo nie.

Žáner: dramedy
Krajina pôvodu: USA
Minutáž: 44 minút
Rok produkcie: 1999 – 2000
Počet epizód: 18 (v jednej sérii)

Seriál vytvoril: Paul Feig

Hrajú: Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Seth Rogen, Jason Segel, Martin Starr, Busy Philipps, Becky Ann Baker, Joe Flaherty a ďalší