Doll & Em, 2013Aktuálne prebiehajúci filmový festival Off Camera v Krakove sa odvážil zaradiť do svojho programu jednu netradičnú sekciu. Poliaci v nej premietajú televízne seriály a to konkrétne tie, ktoré sa vysielali na americkej káblovke HBO. Nárast kvality seriálových produkcií najmä v anglofónnych krajinách bol v posledných rokoch enormný a bolo by chybou to ignorovať. Mnohé seriály sa dnes dokážu filmom nie len vyrovnať, ale ich často v kvalite a nápaditosti aj prekonať.

Festival nezaradil do svojho programu len vlastnú tvorbu HBO, ale aj prevzaté programy. Na jeden takýto seriál sme sa v sobotu poobede vybrali. Britské sitcomy sú vďaka svojim krátkym sériám ideálne pre kinoprojekcie.

Doll & Em je komediálny seriál, ktorý vznikol v nízkonákladovej produkcii pôvodne pre satelitnú televíziu Sky Living v roku 2013. Na obrazovky v USA sa dostal v tomto roku. V mnohom pripomína mocumantary žáner. Snímaný je jednoducho, na jednu kameru a často priam dokumentárne. Predstaviteľky hlavných úloh si zahrali samé seba, i keď príbeh a ich životné pozície v danej chvíľu sú vymyslené.

Emily Mortimer je tu herečkou, ktorá práve začína v Los Angeles nakrúcať nový film. Získala v ňom hlavnú postavu. Dolly Wells je jej najlepšia kamarátka už od detstva. Práve sa rozišla s priateľom, a tak prichádza na pozvanie Em do Kalifornie, aby jej pomohla v pozícii asistentky zvládnuť náročné filmovanie a popri tom zabudla na vlastné starosti.

Príbeh sa odohráva v dvoch rovinách. Prvou je osobný vzťah Em s Doll a druhou dianie v práci, na pľaci. Samozrejme, všetko navzájom úzko previazané. Životy kamarátok sú veľmi rozdielne. Pochádzali síce z rovnakého prostredia, ale len jedna z nich sa vydala za svojim snom, čo ju priviedlo k úspechu. To vytvára napätie, ku ktorému sa ešte pridáva fakt, že Doll teraz pre Em pracuje a nedá sa povedať, že by jej to išlo od ruky. Na katastrofu je tak zarobené hneď na začiatku. Mimo to sa však Doll v LA darí. V štábe je obľúbená, dostane i mikro rolu vo filme a postupne prídu aj väčšie šance. Problémy tak v tichosti narastajú.

Doll & Em, 2013

V šiestich 22 minútových dieloch sa toho nemôže odohrať veľa, ale scenáristi dodržali celý dramaturgický oblúk, takže príbehovo je séria uzavretá. To poteší, keďže o ďalšej sérii sa zatiaľ nehovorí. Scenár napísali priamo predstaviteľky ústredných postáv s pomocou režiséra seriálu Azazela Jacobsa. Produkcie sa ujal Allesandro Nivola, manžel Emily Mortimer. Pár si spoločne založil produkčnú spoločnosť King Bee Production, a práve tento seriál bol ich prvých projektom.

Emily a Dolly mali v pláne nakrútiť spolu takýto seriál už desať rokov. Obe medzitým získali skúsenosti a najmä Emily Mortimer aj slávu. V poslednom období zahviezdila v dramatickom seriály The Newsroom vyrábanom práve pre HBO.

A ako sa im seriál vydaril? V prvej epizóde sa rozbieha pomaly, ale vie zaujať a chytiť diváka. Robí si srandu z ľudí v Hollywoode a mnoho slávnych hercov sa v seriáli aj objaví a zúčastní sa na paľbe do vlastných radov (napr. Andy Garcia, s ktorým Mortimer hrala pred pár rokmi vo výbornej komédii Citylights). Na tom však dej primárne nestojí. Centrom pozornosti sú vždy Em a Doll a ich pracovné, či životné patálie, keďže obe sú zrazu v cudzom svete bez rodiny a priateľov.

Doll & Em je tak seriál o priateľstve a o tom, čo s ním môže urobiť práca, úspech a závisť. Je aj skvelou ukážkou toho, ako sa dá za málo peňazí urobiť veľa muziky.