Švédsky režisér Thomas Alfredson (Jeden musí z kola von, 2011 a Nech vojde ten pravý, 2008) získal koncom minulého roka práva na sfilmovanie fantasy románu The Brothers Lionheart populárnej autorky Astrid Lindgren, ktorá napísala aj Pipi dlhú pančuchu. Nakrúcanie začne už toto leto a vyzerá to naozaj perspektívne.

Thomas Alfredson sa mimo domovskej scény preslávil najmä poslednými dvoma filmami špionážnou drámou Jeden musí z kola von (Tinker, Tailor, Soldier, Spy, 2011) a hororom Nech vojde ten pravý (Let the Right One In, 2008). A práve k druhému menovanému filmu by mohol jeho aktuálny projekt mať tak trochu blízko. Románovú predlohu síce napísala známa autorka kníh pre deti, v tomto prípade však príbeh poňala trochu inak.

Temný a ponurý príbeh začína vo chvíli, keď sa bratia Jonatan a Karl (9 a 13 ročný) ocitnú po náhlej smrti v krajine Nangijala, kde sa dostanú do čela odboja proti jej zlému vládcovi. Chýbať nebudú rytieri, draci a všetky podobné fantasy stredoveké veci. Scenár píše spisovateľ John Ajvide Lindqvist, ktorý pre Alfredsona napísal adaptáciu svojho vlastného románu Nech vojde ten pravý.

A do tretice sa tu zo štábu hororu Nech vojde ten pravý (ale i z Jeden musí z kola von) objaví aj hlavný kameraman Hoyte van Hoytema, ktorému sa v poslednej dobe naozaj darí, v Európe i v Hollywoode. Aktuálne filmuje pre Spikea Jonzea, či Christophera Nolana.

Premiéra je plánovaná na 25. decembra 2014 a pôjde o najdrahší film Švédska i celej Škandinávie vôbec. Rozpočet dosiahne výšku 325 miliónov švédskych korún, čo je takmer 38 miliónov Eur.