Zdroj: Fest Anča Zdroj: Fest Anča

Hoci Fest Anča je festivalom animácie, je rovnako aj miestom, kde sa animácia stretáva s inými umeleckými formami. Festival predstavuje kvalitný súčasný sprievodný program, pozostávajúci z koncertov, DJ setov a diskusií, ktorý bude aj tohto roku rezonovať s festivalovou témou – ženy. Koncerty a parties budú prebiehať ako aj po minulé roky v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie a v Novej Synagóge. Súčasťou sprievodného programu budú aj dve výstavy: výstava fotografií Juraja Staroveckého, mapujúca predošlé roky Fest Anče a výstava v spolupráci so Stanicou Žilina-Záriečie Všetko dookola od Marcela Oniska, reflektujúca najmä aktuálne dianie na Ukrajine.

Festival v stredu večer odštartuje DJ set od Seafur, ktorý prechádza naprieč kultúrami a kontinentmi, pričom sa snaží nachádzať prepojenia medzi zdanlivo nespojiteľnými žánrami a hudobnými dekádami.

Štvrtok

Vo štvrtok si návštevníci Fest Anče môžu vypočuť tvorbu od Isama Zing, inak známeho ako Jonatán Pastirčák alebo Pjoni, ktorý je producentom, DJ-om, členom kolektívu Mäss a platformy SHAPE. Jeho súčasná tvorba sa nachádza na križovatke medzi dekonštruovanou klubovou hudbou a experimentálnou popovou produkciou. Predstaví sa s projektom Blurry AF, ktorý prekvapuje rôznorodosťou kreatívnych prístupov a pracuje s kultúrnym a žánrovým prelínaním. Nechýbajú rekontextualizované tradičné rómske balady „halgato“, popové vokálne skladby s noisovou produkciou, drone ani euforické syntezátory.

Na Fest Anči sa predstaví aj Ima Teva, ktorá ponúka atmosferický hudobný svet, ktorý dokáže byť na jednej strane neústupný a pripravený preraziť hlavou múr, no na druhej strane je aj obnažený a bolestne intímny. Ima Teva používa elektroniku a syntezátory, predstavujúce zranených duchov minulosti, ktorých žalospevy vám nedajú spať.

Ďalším menom štvrtkového programu je OIEE – elektronický sólo projekt Bence Kocsisa. Vo svojej tvorbe spája inštrumentálne zvuky s tropickým a nie príliš tropickým houseom, technom, nudiscom, danceom, R&B, discom, trance prvkami a moderným soulovým vokálom, čím vytvára veľmi individuálny a nekompromisný zvuk.

Piatok

Domácu scénu zastúpi bratislavská Dj-ka a hudobníčka w y m e, ktorá je na scéne cenená pre svoj vzácny elektro hybridný zvuk. Nedávno začala s klubovými večermi Xeno, ktorými podporuje experimentálnu klubovú scénu v Bratislave a je tiež bezpečným miestom pre rôznorodosť, miestom, kde sa môžu stretávať rôzne komunity. Pre a2alarm opísala svoje sety nasledovne: „Baví ma hudba s nepravidelným a komplexnejším rytmom, ale aj tá, kde sa štruktúry opakujú, a presahy v žánroch. Mám rada aj temnejšie ladený reggaeton alebo baile-funk, súčasné aj staré elektro. Rada používam popové fragmenty.“

Z Bratislavy príde aj Sofia Nøt, producentka a DJ-ka známa z projektu IAmNøt. Vo svojich trackoch rada strieda žánre, ktoré obsahujú rovné aj lomené beaty. K väčšine singlom má nahraté aj videoklipy, ktoré režíroval Simon Seriš. V DJ-ských setoch sa okrem vlastnej produkcie, zameriava na mix techna, industrialu, darkwaveu, alebo breakbeatu.

Umelkyňa a rapperka Arleta sa namotáva svojou femme poéziou na prst toxickej maskulinite a posiela do temnoty všetky mizogýnne bytosti. V temnote sa potom plaví svojím šepotavým prejavom, ktorý získava na súčasnej scéne čoraz väčšiu pozornosť. Hypnóza, drive a introverzia búrajú všetky intímne schránky a esteticky i lyricky sa vymedzujú voči zakoreneným pravidlám českého rapu.

Sobota

V sobotu večer v Žiline zahrá aj ambiciózny hudobný kolektív, Fairycore Syndicate, ktorý sa snaží spájaním žánrov ako sú gabber, hyperpop, breakcore alebo trance predstaviť víziu toho, aká by mala byť klubová skúsenosť súčasnosti. Ich cieľom je taktiež vytvoriť platformu a priestor pre umelcov, ktorí svojou tvorbou vystupujú z davu.

Svoje o tom vie aj Berlin Manson. Tí spievajú/rapujú o Depeche Mode, vesmírnych lodiach a soundcloudových trendoch. Nejde však len o zábavu. Tento bratislavsko-košický projekt, ktorý unikátny spôsobom aktualizuje post-synth punk, je dôkazom absolútnej tvorivej slobody.

Hoci ukrajinská acid/trance/techno DJ-ka a producentka Miklei pôsobí na Slovensku dlhšie, vystupovať začala len prednedávnom. Jej svieže sety sú inšpirované nielen slovenským technom, ale predstavujú aj široké spektrum východnej klubovej undergroundovej scény. Jej hard techno zaručene prebudí z akejkoľvek letargie. Na Fest Anči sa predstaví aj ukrajinský producent Karaoke Tundra, vlastným menom Viktor Tverdochlibov, ktorý patrí od nultých rokov k českej a slovenskej scéne. So zmyslom pre nadžánrovú voľnosť prepája impulzy z hip hopu s experimentálnou elektronikou.

Iné

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na ostatný sprievodný program. Tohtoročná porotkyňa Kate Jessop odprezentuje prednášku o zobrazovaní ženskej sexuality v animovaných filmoch, zatiaľ čo Peter Budinský počas svojho masterclassu porozpráva o vzniku jeho najnovšieho filmu Tvojazem. S tromi generáciami slovenských animátoriek bude na Fest Anči prebiehať diskusia o špecifikách ich tvorby, no a na záver festival láka aj na čítačku pre deti od 0 do 100 rokov. Čítať sa bude z detských knižiek od obľúbených autoriek alebo so ženskou hrdinkou v hlavnej úlohe.

festanca.sk
facebook.com/festanca
twitter.com/festanca
www.instagram.com/fest_anca