Christo – legenda konceptuálneho umenia – zomrel 31. mája 2020 a ani nie mesiac po tom prichádza filmová spoločnosť Filmtopia s dokumentom CHRISTO: Chôdza po vode. Ide o jedinečný, absolútne otvorený pohľad do tvorivej dielne muža, ktorého pôsobivé konceptuálne inštalácie menili tvár ikonických miest po celom svete. Preslávil sa najmä balením monumentov – prírodných objektov a budov – do látok a plastov. Slovenská premiéra filmu režiséra Andreja Paunova sa uskutoční 25. júna 2020, od tohto termínu si diváci budú môcť pozrieť pôsobivý dokument v kine na plátne, aj doma, online.

„Christo žil svoj život naplno, nielenže si vysníval to, čo sa zdalo nemožné, ale to aj realizoval,“ tak znelo vyhlásenie na jeho oficiálnom profile na Facebooku v posledný májový deň.

Dokument Andreja Paunova je pohľadom za kulisy tejto legendy, biografickým portrétom i zábavnou poklonou mužovi, ktorého tvrdohlavosť nerešpektuje žiadne hranice. Film vstúpi do slovenských a českých kín naraz – 25. júna 2020 – od tohto dňa bude k dispozícii aj online, na stránke filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia: https://vimeo.com/user53462969/vod_pages.

Christo je legendou konceptuálneho umenia, muž, pre ktorého nebol žiaden nápad nerealizovateľný a žiadne dimenzie príliš megalomanské. Slávne svetové monumenty zahalil a umožnil nám uvidieť ich v inom kontexte. Všetky tieto inštalácie realizoval so Jean-Claude, svojou umeleckou partnerkou a manželkou. Jej smrť v roku 2009 bola pre Christa tak bolestivou, že sa rozhodol prerušiť svoju umeleckú činnosť. Nákladný projekt Plávajúce móla bol v roku 2016 jeho neľahkým návratom späť.

Ako uvádza vo svojom texte Jana Močková z Denníka N: „„Krása, veda a umenie vždy zvíťazia,“ napísal Christo v liste v roku 1958 a nič nevystihuje povahu jeho celoživotnej práce viac.“

Christo, ktorý sa narodil 13. júna 1935 v Bulharsku, ako Christo Vladimirov Javacheff, žil v Rakúsku, Švajčiarsku a neskôr sa presťahoval do Francúzska. Navštívil aj Prahu, na konci roku 1956 mal možnosť vidieť po prvý raz, v tamojšej Národnej galérii, obrazy moderných európskych maliarov. Pracoval so svojou manželkou Jeanne-Claude Denat de Guillebon, ktorú stretol v roku 1958 v Paríži.