Odovzdávanie ocenení Slnko v sieti, 9. apríla 2022, foto © Slovenská filmová a televízna akadémia Odovzdávanie ocenení Slnko v sieti, 9. apríla 2022, foto © Slovenská filmová a televízna akadémia

Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka. Obe snímky získali po štyri ocenenia. Dráme Cenzorka, ktorá je hraným debutom oceňovaného režiséra Petra Kerekesa, patrí aj titul najlepší hraný film.

Odovzdávanie cien Slnko v sieti sa konalo v sobotu 9. apríla. V priamom prenose ho odvysielala RTVS na Jednotke. V rámci svojho 11. ročníka si národné filmové ceny pripomuli najlepšie slovenské filmy za posledné dva roky a zároveň oslávili 100 rokov slovenského filmu. O prestížnu cenu sa uchádzalo spolu 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 11 snímok.

Podujatie otvorila prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová: „Kultúra je pre ľudí dôležitá. Definuje nás ako spoločnosť, hovorí o našich hodnotách, viere, názoroch, zvykoch, o našich vzťahoch v spoločnosti, ale aj k sebe samému. Vytváranie vnútornej sily je hlavnou úlohou kultúry, je potravou pre našu dušu.”

Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film zvíťazila snímka Cenzorka režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského. Peter Kerekes si odniesol aj ocenenie za najlepšiu filmovú réžiu a najlepší filmový scenár. V kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe najviac zaujala Irina Kirjazeva (Cenzorka).

Emília Vášáryová a Jelena Paštéková

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný́ prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzali herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková. Pre členku činohry Slovenského národného divadla a bývalú prezidentku Slovenskej filmovej a televíznej akadémie slávnostný večer v sebe niesol posolstvo. „Narodila som sa cez vojnu, môj otec bol na fronte. A tak musím povedať, že nikdy viac toto nesmieme dopustiť, to barbarstvo musí skončiť. Čo sa týka ocenenia, veľmi si ho vážim, som poctená. O to viac, že toto je moja domovská scéna. V Slovenskom národnom divadle som mala svoju prvú premiéru,” vyznala sa zo svojich bezprostredných pocitov Emília Vášáryová.

Pre Jelenu Paštékovú to bola okrem veľkej pocty aj nezvyčajná situácia: „Nie som zvyknutá na svetlá reflektorov, no keď som už tu, tak sa na mňa dobre pozrite – ja som tá, ktorá videla všetky slovenské filmy. Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tak trochu strelenej kompánie filmárov, ktorí majú v sebe toľko vnútornej energie, že dokážu slovenský film držať pri živote.”

Najlepším dokumentárnym filmom v 11. ročníku Slnka v sieti sa stala snímka Raj na zemi od Jara Vojteka.

V kategórii najlepší animovaný film z trojice nominovaných titulov porotu naviac oslovilo Bolo raz jedno more…

Zuzana Kronerová, foto © Slovenská filmová a televízna akadémia

V kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ocenili Zuzanu Kronerovú. „Získanie ocenenia Slnko v sieti pre mňa znamená krásne pohladenie po duši. Som šťastná, že som prispela k oceneniu filmu Muž so zajačími ušami, pretože ten film je neobyčajný, hlboký, vtipný, ale aj veľmi potrebný,” uzavrela herečka.

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe podal podľa SFTA Herec Miroslav Krobot v rovnakom filme – Muž so zajačími ušami. Oldřich Kaiser si za svoju úlohu v lyrickej komédii o spisovateľovi, ktorý jedného dňa získa nečakanú schopnosť – mimoriadny sluch v podobe zajačích uší, odniesol cenu najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

V ďalších kategóriách získali ocenenie: najlepší kameramanský výkon Juraj Chlpík (Služobníci), najlepší filmový strih Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta (Služobníci), najlepší filmový zvuk Olaf Mehl, Juraj Baláž (Správa), najlepšia filmová hudba Jonatán Pastirčák (Čiary). Katarína Hollá si prebrala cenu za najlepšie kostýmy (Služobníci) a Martin Jankovič s Katarínou Horskou cenu za najlepšie masky (Muž so zajačími ušami).

Divácku cenu získala v on-line hlasovaní komédia Známi Neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.