Sólo. © 2019 Filmtopia

Lyrický dokument, ktorý originálne zachytáva životný príbeh klavírneho virtuóza – SÓLO – vstupuje do slovenských kín. Film zaujal na prestížnych festivaloch, okrem iných v Cannes a Jihlave. Artemio Benki, francúzsky režisér pôsobiaci v Prahe, sa jeho slovenského uvedenia žiaľ nedožil; zomrel 15. apríla tohto roku vo veku 53 rokov.

Slovenskú premiéru obohatí diskusia na tému Hranica medzi genialitou a šialenstvom v hudbe. Redaktor Denníka N, hudobný publicista Oliver Rehák bude debatovať s hudobným publicistom a psychológom Gabrielom Bianchim a hudobným skladateľom Petrom Zagarom; vo štvrtok 11. júna 2020 bezprostredne po projekcii so začiatkom o 19.00 hod. v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave.

„Keď Martina P. sledujete pri hre na klavír, vyzerá to, akoby sa miloval s hudbou. To, akým spôsobom sa dotýka klaviatúry, je veľmi zmyselné a citlivé. Chcel som zachytiť jeho vzťah k hudbe, ale rovnako aj traumy, ktoré mu spôsobovala. Najprv som ho ale potreboval lepšie spoznať, pričom vtedy som ani netušil, či sa mu podarí dostať sa z nemocnice, aj keď on po tom veľmi túžil,“ povedal o svojom filme – prvom celovečernom a poslednom vôbec – Artemio Benki. Touto snímkou nechcel nakrútiť senzáciu, staval na emóciách, aj keď vedel, že to je tá náročnejšia, zraniteľnejšia cesta. „Tento dokument si žiada citlivého diváka, iba ten sa môže napojiť na Martinov svet,“ hovorieval.

Film od štvrtka 11. júna uvidia diváci vo viacerých slovenských mestách. Súpis premietaní sa denne aktualizuje na stránke distribučnej spoločnosti Filmtopia: http://www.filmtopia.sk/filmy/43/17/solo/.

SÓLO je lyrický dokument o samote a návrate do života, rozpráva výnimočný a zároveň univerzálny príbeh o posadnutosti tvorbou a dokonalosťou, popisujúci evolúciu ľudskej bytosti, ktorá čerpá svoju silu z vlastnej citlivosti. Martin P. je mladý argentínsky klavírny virtuóz a skladateľ, ktorý posledné štyri roky prežil v ústave pre duševne chorých El Borda v Buenos Aires, najväčšom psychiatrickom zariadení v latinskej Amerike. Detský hudobný génius a najsľubnejší talent svojej generácie sa pokúša nájsť spôsob, ako prekonať svoje psychiatrické ochorenie a vrátiť sa do života vonku, za múry sanatória i na koncertné pódiá, zatiaľ čo pracuje na svojej novej skladbe.

Film má na svojom konte uvedenie na festivale v Cannes, viacero nominácií i ocenení, okrem iného sa stal najlepším českým dokumentárnym filmom na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jihlava.