Šťastný človek © 2023 Be Well Media Šťastný človek © 2023 Be Well Media

Do našich kín smeruje neobyčajný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Film v réžii Sone G. Lutherovej Šťastný človek zachytáva niekoľkoročný proces tranzície Marvina aj jeho rodinu. „Dúfam, že pomôžeme ľuďom pochopiť, že život, rodina a vzťahy majú mnoho podôb,“ vysvetľuje režisérka. Snímka producentov Maroša Hečka a Petra Veverku má za sebou úspešnú svetovú premiéru v Kanade.

Má každý človek právo na šťastie? Čo všetko môže preň riskovať? A čo tí, ktorí sú mu blízki? Dokument Šťastný človek ponúka divákovi mnoho otázok, „no v konečnom dôsledku je náš film o láske a úcte jeden k druhému ako k ľudským bytostiam,“ poodhaľuje Soňa G. Lutherová.

Pre režisérku a hlavného predstaviteľa Marvina Horvata bolo uvedenie snímky na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v Toronte zážitkom. „Publikum bolo veľmi žičlivé a o dokumentárne filmy sa zaujíma. V diskusii po premiére padlo mnoho otázok nielen na tému môjho filmárskeho prístupu, ale najmä otázok týkajúcich sa života Marvina. Niet sa čo čudovať, veď dokument hovorí o témach ako ľudské šťastie, partnerský život a rodina, a tie sú univerzálne všade na svete,“ vysvetľuje. O slovensko-českom filme už informovali aj mnohé zahraničné médiá. „Sme radi, že môžeme uviesť silné dielo, ktoré vrhá svetlo na zásadné problémy, akým dnes ľudia čelia,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Shane Smith pre magazín VARIETY.

Príbeh sa začína rozprávaním grafického dizajnéra a amatérskeho spisovateľa Marvina, ktorý spomína na svoju nedávnu minulosť. Pôsobil ako bežná česká žena, žil spokojne vo švédskom Göteborgu so slovenským manželom psychiatrom Ivanom, a spolu vychovávali dve deti. Ich život mal byť takmer predvídateľný. Začal písať kvír romány, ktoré mu pomohli k odhaleniu a spoznaniu samého seba. A tak čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. „Ten skľučujúci pocit, že som v nesprávnom obale je taký intenzívny a bolestivý, že to nemôžem vydržať. Možno by som to dokázal prežiť, ale takýto život by som nenávidel. Naozaj by som ho neznášal. Prežil by som kvôli deťom, ak by som musel. Ale nenávidel by som to,“ povedal Marvin úprimne.

Tranzícia jedného z rodičov zmení celú rodinu. Do novej pozície sa zrazu dostal aj manžel Ivan. „Neviem, čo sa stane. Nemám plán. Verím len, že ak nám nejaká situácia začne robiť problémy, budeme sa o tom vedieť porozprávať a nejakým spôsobom to vyriešiť kompromisom,“ vyjadril sa otvorene. Divák tak môže pozorovať nielen začiatok a priebeh Marvinovej zmeny – vzhľadu, postojov, vzťahov a partnerstva, ale aj interakcie medzi ním a Ivanom. Ivan je pre rodinu rovnako dôležitý a táto zmena sa priamo týka aj jeho. Film tak okrem iného odkrýva aj podstatu manželstva a partnerstva v súvislosti s rodičovstvom a rodovou identitou.

Soňa G. Lutherová sa ako filmárka, sociálna a vizuálna antropologička v Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV vo svojich projektoch pravidelne zameriava na tému identít. Marvina spoznala pred desiatimi rokmi, hneď potom, čo sa s Ivanom presťahoval do Švédska. V roku 2018 začala pripravovať tento projekt a následne s filmovým štábom sledovať rodinu Horvatovcov, keď Marvin oficiálne požiadal o zmenu pohlavia.

Šťastný človek © 2023 Be Well Media

Téma tranzície pre filmárov na Slovensku doposiaľ nebola predmetom záujmu. Niektoré médiá a široká verejnosť ju vnímajú ako „kontroverznú“, politicky zafarbenú. Režisérka sa preto rozhodla zobraziť Marvinov „neobyčajný“ život „obyčajným“ spôsobom. „Keď sa spájame s ľuďmi a ich príbehmi, dokážeme sa do nich vcítiť a hľadať paralely v našich životoch. Film zachytáva udalosti do hĺbky a citlivo. Veci odkrýva namiesto toho, aby ich zobrazoval ideologicky, odsudzujúco alebo dokonca škandalózne,“ vysvetľuje.

Šťastný človek je jedinečný, a zároveň aj v čomsi dôverne známy príbeh o sile lásky. Čo si na sebe navzájom ceníme a čo je podstatou vzťahov s našimi blízkymi? Čo tvorí dobrý partnerský vzťah a rodinu? Odpovede môžu nájsť diváci v kinách vďaka distribučnej spoločnosti ASFK, Azyl Production a HBO MAX od 21. septembra 2023.