Festival krátkych minútových a päťminútových filmov a videoklipov AZYL po dlhšej prestávke opäť ožíva. Naposledy mohli diváci vidieť tvorbu autorov prostredníctvom webovej stránky v roku 2012. Organizátori sa rozhodli podujatie obnoviť a začínajúcim filmárom i profesionálom opäť poskytnúť priestor pre prezentáciu svojej tvorby. Prihlasovanie do súťažných a nesúťažných sekcií je spustené od 22. februára a potrvá až do 15. mája 2018. Zrejme najvýraznejšou novinkou je nadviazanie spolupráce s medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest Košice 2018 (15. – 23. jún), kde budú môcť diváci vidieť výber najlepších filmov, a zároveň tu prebehne ocenenie autorov.

„Festival AZYL sme po rokoch úspešne oživili a teší ma, že diváci si budú môcť pozrieť projekcie práve na Art Film Feste v Košiciach. Minútové filmy sú podľa môjho názoru disciplína, v ktorej môže každý začínajúci filmár ukázať, čo je v ňom,“ povedal o festivale jeho riaditeľ Maroš Hečko.

Medzinárodný Festival AZYL prebiehal v rokoch 2006 až 2012 a filmári sa prezentovali v súťažných aj nesúťažných sekciách. Radosť z obnovy festivalu zrejme nebudú mať len študenti, filmoví nadšenci a profesionáli, ale aj fanúšikovia krátkej audiovizuálnej tvorby, nakoľko v uplynulých rokoch na Slovensku a v strednej Európe chýbalo podujatie zamerané na krátkometrážne filmy. Autori prihlasovali v každom ročníku Festivalu AZYL stovky filmov, ktoré videli desiatky tisíc návštevníkov webovej stránky festivalu. Tradične ponúkal pestrú zmes autorských diel, žánrovo bol neobmedzený a vedľa hraných filmov sa tak objavovala aj experimentálna či animovaná tvorba.

Výber najlepších filmov sa okrem Slovenska premietal aj v kinosálach v rôznych končinách sveta, dostali sa napríklad na festivaly vo Florencii, Amsterdame, Pozege, Vilniuse, Londýne či brazílskom Rio de Janeiro. Aktuálne plánujú organizátori z AZYL Production aj projekcie v partnerských krajinách. Filmy tak diváci uvidia okrem premietania na Art Film Fest Košice a v ďalších mestách na Slovensku aj na podujatiach v Čechách, Maďarsku a Poľsku.

O celkových víťazoch v troch súťažných kategóriách – minútové filmy, päťminútové filmy a videoklipy – Festivalu AZYL 2018 bude rozhodovať odborná porota z krajín Vyšehradskej štvorky. Slovensko v nej bude zastupovať režisér filmu Kandidát Jonáš Karásek a scenáristka, dramaturgička a profesorka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Zuzana Gindl-Tatárová. Návštevníci stránky festivalu Azyl zasa budú môcť hlasovať za najlepší divácky film online. Nesúťažná kategória bude slúžiť tak ako v minulých rokoch na filmové diela, ktoré nesplnia časový limit, ale autori sa rozhodnú prezentovať ich pred širokou laickou i odbornou verejnosťou.

Prihlasovanie filmov do jednotlivých kategórií Festivalu AZYL 2018 bolo spustené, autori sa už môžu zapojiť do súťaže, prezentovať svoju tvorbu a pokúsiť sa zabojovať o niektorú z hodnotných cien. Zrejme tou najlákavejšou bude možnosť postprodukcie svojich projektov u profesionálov v spoločnosti HomeMedia Production. Všetky potrebné informácie týkajúce sa registrácie filmov nájdu záujemcovia na webových stránkach festival.azyl.sk a na oficiálnej Facebook stránke.

Festival AZYL sa môže opäť realizovať aj vďaka finančnej podpore Medzinárodného vyšehradského fondu a Bratislavského samosprávneho kraja.

LINKY
Web: www.festival.azyl.sk
Facebook: www.facebook.com/festivalazyl/
Instagram: www.instagram.com/festivalazyl/