To ta monarchia © 2020 ASFK To ta monarchia © 2020 ASFK

Väčšina z tamojších Rómov pracuje, ich deti nosia zo školy dobré známky, v obci nieto jedinej chatrče ani čiernej stavby, krádeže sú neznámy pojem, „bieli“ a „čierni“ žijú v susedskej zhode.

Keď dokumentaristka Vladislava Sárkány počúvala mnohých básniť o „superdedine“ Spišský Hrhov so svojráznym starostom, ktorý jej vyše dvoch desaťročí úspešne vládne metódou “cukor a bič”, šla sa tam pozrieť. Po piatich rokoch nakrúcania prináša sondu do fungovania „ideálnej spoločnosti“ vo svojom novom filme To ta monarchia.

Po prvýkrát si ho diváci budú môcť pozrieť v online premiére na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet 8. novembra 2020. Projekciu bude sprevádzať špeciálna diskusia Obec s láskou: diskusia zo Spišského Hrhova, ktorá bude streamovaná online.

Pôvodne sa mala pre 1600 občanov dediny uskutočniť veľká spoločná festivalová premiéra naživo v Spišskom Hrhove, lockdown krajiny však zatvoril aj Hrhovčanov doma a tak si snímku pozrú zo svojich obývačiek.

Meno najznámejšej dediny na Slovensku sa objavilo aj v prestížnych amerických novinách The New York Times a Svetová banka dala obec neďaleko Levoče za príklad skvelého spolunažívania väčšiny s menšinou. Prečo chýr o Spišskom Hrhove prekročil hranice Slovenska? A je komunita ľudí v tejto obci naozaj taká harmonická, ako sa všade píše a hovorí?

Ľudia sú ako včely – majú med i žihadlo, tak znie podtitul dokumentárnej komédie To ta monarchia, v ktorej režisérka Vladislava Sárkány ponúka kolektívny portrét obyvateľov dediny Spišský Hrhov na čele s jej starostom, Vladimírom Ledeckým. Jeho hlavným cieľom bolo vybudovať miesto, kde sa žije všetkým lepšie – bielej majorite, Rómom, novousadlíkom, dôchodcom. Kým jeho vášeň pre včelárstvo stmeľuje usilovný hmyz v úľoch, jeho rola osvieteného starostu – novodobého monarchu, je omnoho komplikovanejšia.

To ta monarchia © 2020 Festival Jeden svet


Podobenstvo dokonalého včelieho spoločenstva sa vinie celým filmom ako silný vizuálny
i myšlienkový motív. Je vôbec možné takúto ideálnu spoločnosť vytvoriť aj medzi ľuďmi?

Okrem paraboly motívu dokonalého včelieho kráľovstva sú hrdinovia filmu konfrontovaní s večnými témami ako ľudská malosť, pohodlnosť, pretvárka, hnev i závisť, ale aj osobná angažovanosť a snaha o lepší svet, nezištná pomoc a zdieľanie myšlienok a skúseností. Je to sonda do príbehu obce, ktorá dosiahla svoj vrchol vďaka silnej komunite zaujímavých ľudí na čele so starostom,“ hovorí režisérka, scenáristka a producentka filmu Vladislava Sárkány.

„Zaujala ma miestna klíma tak odlišných ľudí, ktorých spájalo čosi veľmi človečenské – úprimná viera v dobro a osobná snaha zmeniť stav vecí. Vo filme však víťazoslávnu odpoveď na otázku: ´Aká by mala byť ideálna ľudská spoločnosť?´ neprinášam, nechávam divákov uvažovať samých,“ dodáva. Snímku nakrúcala časozberným záznamom v priebehu rokov 2015 až 2019.

Dokumentárna komédia To ta monarchia sa bude uchádzať o hlavnú cenu festivalu Jeden svet v rámci súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva. Do slovenských kín by sa mala dostať na jar 2021 vďaka Asociácii slovenských filmových klubov.