Tvorcom najvýznamnejšieho slovenského filmového podujatia sa podaril priam husársky kúsok! Program 24. Art Film Festu obohatia tri horúce filmové novinky Skúška dospelosti (Bacalaureat), Toni Erdmann a Sieranevada. Návštevníci festivalu si budú môcť vychutnať aj snímku Ja, Daniel Blake, ktorá len pred pár dňami získala Zlatú palmu na Festivale v Cannes. Uvedenie filmu bude o to vzácnejšie, že ho osobne predstaví hlavná hviezda filmu, herec Dave Johns.

Skúška dospelosti (Bacalaureat)

„V istom bode života po všetkých prežitých rokoch je prioritou rodiča ochraňovať svoje dieťa, správne ho vychovať a pomôcť mu, aby robilo v živote lepšie rozhodnutia než jeho rodič.“ Aj o tom je Skúška dospelosti – piaty film rumunského režiséra Cristiana Mungiu, držiteľa Zlatej palmy z Cannes z roku 2007 za snímku 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni.

Jeho najnovší film sa stal jedným z najvýraznejších titulov v hlavnej súťaži tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, čo ocenila aj jury Palmou pre najlepšieho režiséra. Podľa režisérových slov, „je Skúška dospelosti filmom o zásadách a ústupkoch, o rozhodnutiach a voľbách, o vzdelávaní, rodine i o starnutí“. Ale tiež o tom, že „život neplynie vždy podľa nalinkovaných predstáv, preto treba vedieť manévrovať v náročných situáciách, vedieť sa rozhodnúť, čo je v danom okamihu správne a čo nie, a kde presne sú hranice našich činov. Pretože, keď raz urobíme prvý veľký ústupok, už niet cesty späť…“

Romeo Aldea, lekár, žijúci v malom horskom mestečku v Transylvánii, vždy vychovával svoju dcéru Elizu v domnienke, že keď dovŕši dospelosť, odíde z domova za štúdiom v zahraničí. Jeho plán sa blíži k úspešnému uskutočneniu – Eliza dostala štipendium na štúdium psychológie vo Veľkej Británii. Pred odchodom musí len dokončiť záverečné skúšky – pre dobrého študenta ako je ona, formalita. Deň pred prvou písomnou skúškou, však nečakaná nehoda vážne ohrozí Elizin odchod. Romeo sa musí rozhodnúť. Črtá sa niekoľko možností, ako problém vyriešiť. No, žiadne z riešení nie je v súlade so zásadami, ktoré ako otec učil svoju dcéru…

Snímka Skúška dospelosti bude na Art Film Feste 2016 uvedená v sekcii Európske zákutia vďaka spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Toni Erdmann

“Malý trojhodinový zázrak” – aj také označenie si od kritiky vyslúžil nemecký film, ktorý mal byť v hlavnej súťaži v Cannes pôvodne outsiderom. Nesmierne vtipné a inteligentné prepojenie rodinnej drámy a komédie je šiestou snímkou nemeckej režisérky Maren Ade, laureátky dvoch sošiek Strieborného medveďa z Berlinale z roku 2009 a držiteľky zvláštnej ceny poroty zo Sundance z roku 2005.

Starnúci učiteľ hudby Winfried sa so svojou večne zaneprázdnenou dcérou Ines prakticky vôbec nevída. Preto sa rozhodne prekvapiť dcéru návštevou v Bukurešti, kde Inez buduje kariéru a tvrdo pracuje ako manažérka medzinárodného projektu. Ani náhla blízkosť však nenapomôže k zlepšeniu vzťahu. Otec odchádza zdanlivo naspäť do Nemecka a na scénu vstupuje ako Toni Erdmann, ktorý sa stane neželanou súčasťou dcérinho pracovného života. Ines musí čeliť novej výzve a po sérii šialených situácií po Toniho boku si pomaly, ale iste začína uvedomovať, že jej excentrický otec predsa len patrí k najdôležitejším osobám jej života.

Snímka, ocenená v Cannes cenou FIPRESCI, bude uvedená v sekcii Be2Can Starter vďaka spolupráci s distribučnou spoločnosť Film Europe.

Sieranevada

Sieranevada je ďalšou z atraktívnych snímok, ktoré v programe Art Film Festu spája spoločný menovateľ – tohtoročná hlavná súťaž v Cannes. Ide o najnovší film „otca rumunskej novej vlny“ režiséra Cristi Puiu. Práve 49-ročnému bukurešťskému rodákovi sa pripisuje štart nevídaného medzinárodného vzostupu rumunskej kinematografie vďaka jeho snímke Tovar a peniaze (2001), a predovšetkým medzinárodne oceňovanej dráme Smrť pána Lazaresca (2005). Zaujal aj filmom Aurora (2010), v ktorom zároveň stvárnil hlavnú rolu.

Je 10. január 2015. Uplynuli práve tri dni po teroristických útokoch na redakciu francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo a 40 dní po smrti otca, Úspešný neurológ Larry prichádza na rodinné stretnutie, aby si uctil pamiatku zosnulého otca. Predpokladaná rodinná a príbuzenská pieta však neprebieha podľa jeho očakávaní. Larry je zrazu konfrontovaný so svojimi obavami i minulosťou, v dôsledku čoho musí prehodnotiť doterajšiu pozíciu vo vlastnej rodine a pokúsiť sa nájsť vlastnú verziu pravdy.

Snímka bude na Art Film feste 2016 uvedená v sekcii Be2Can Starter vďaka spolupráci s distribučnou spoločnosť Film Europe.

Ja, Daniel Blake

Nečakaným prekvapením nedávno skončeného 69. festivalu v Cannes sa stal režisér Ken Loach s víťazným filmom Ja, Daniel Blake. Doslova pár hodín po vyhlásení výsledkov sa okamžite potvrdilo, že Zlatou palmou ocenená britská snímka bude zaradená do Be2Can Starter, výraznej programovej novinky pripravovaného ročníka Art Film Festu. Nová sekcia Art Filmu Be2Can Starter vzniká v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Film Europe.

Snímka Ja, Daniel Blake síce opäť variuje obľúbený žáner 80-ročného britského filmárskeho matadora – sociálnu drámu, ale tentoraz jeho výpoveď neostala zameraná na čiastkové problémy britskej spoločnosti, ale rozvíja doslova univerzálny problém aktuálnej súčasnosti. Trpko-smiešny príbeh stolára po prekonanom infarkte odsúdeného na sociálnu podporu mieri na kritiku byrokracie a skostnatelosti štátneho aparátu kdekoľvek na svete.

Uvedenie viťazného filmu z Cannes na 24. Art Film Feste zvýrazňuje aktuálne potvrdená správa, že film príde do Košíc osobne prezentovať jeho titulný predstaviteľ – herec Dave Johns. Pre anglického herca, ktorý sa dosiaľ profiloval ako televízny stand-up komik, je úloha Daniela Blakea výrazným prienikom na medzinárodnej filmovej i festivalovej scéne.