AnimeSHOW 2011 je 4.ročník medzinárodného festivalu anime, mangy, japonskej kultúry a scifi & fantasy organizovaný pod záštitou Japonského veľvyslanectva. AnimeSHOW 2011 sa uskutoční 18-20.marca 2011 v Istropolise – Dom Odborov Bratislava. Organizuje ho nezisková organizácia OZ AnimeCrew, GamesWEB.SK, Manga.SK a AnimeDream.SK v spolupráci s ďalšími partnermi za účelom priblíženia fenoménu tejto kultúry širšiemu publiku na Slovensku.

Minulý ročník festivalu AnimeSHOW 2010, v priebehu 2 dní, navštívilo neuveriteľných 5843 návštevníkov, a tak sa tento rok usporiadatelia rozhodli festival rozšíriť na 3 dni a priniesť tak svojím návštevníkom ešte viac zábavy a animovaných filmov. AnimeSHOW si kladie za cieľ nielen priblížiť fenomén tejto popkultúry, ale aj poskytnúť edukáciu formou prednášok a workshopov a  tvorivú alternatívu trávenia voľného času. V neposlednom rade poskytuje priestor našim výtvarníkom, comicsovým tvorcom na odprezentovanie vlastných diel a získavať podporu pre tvorbu diel.

Program:

V priebehu celého festivalu bude paralelne v 7-tich sekciách prebiehať rôznorodý program členený podľa jednotlivých sekcií festivalu – Anime, Komiks, Japonsko, Scifi & Fantasy a Popkultúru. Chýbať nebude ani pútavý sprievodný program. Program je postavený tak, aby pobavil a pripravil poznanie pre ľudí každej vekovej kategórie príjemnou formou. Medzi hlavné sprievodné programy určite patrí súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriach FanArt a Original Art. Ďalej bude prebiehať súťaž zvaná Cosplay , kde sa bude súťažiť o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo anime a na záver budeme hľadať najlepšieho speváka v Karaoke či  tanečníka v tanečnej súťaži Dance Dance Revolution.

V rámci filmov sa návštevníci môžu tešiť na viac ako 15 filmových trhákov, akými sú napríklad Zatmenie, Scott Pilgrim, Shrek 4, Resident Evil: Afterlife a RED. Tešiť sa môžete aj na zaujímavú prezentáciu najnovších anime filmov, ktorá bude organizovaná v spolupráci s TV Animax. Taktiež nebudú chýbať ani fantastické filmy. Či filmy s comicsovou, fantastickou alebo anime tematikou. Novinkou AnimeSHOW bude sekcia Popkultúra venujúca sa popkultúre, obľúbeným seriálom a kultovým filmom, ktoré budú následne aj odpremietané.

Tradičnou súčasťou AnimeSHOW bude rozsiahla čitáreň manga komiksov v spolupráci s prvou a jedinou slovenskou manga knižnicou MangaClub. Japonská kultúra sa predstaví rôznorodými zaujímavými prednáškami o skladaní origami, o zvykoch a bojových umeniach, o jedle, znakoch, kimonách a rôznych iných zaujímavostiach z krajiny vychádzajúceho slnka. Fanúšikovia japonskej animovanej tvorby sa nabažia vynikajúceho anime, prednášok na tému anime, mangy a budú sa môcť zúčastniť krstu mangy od Zoner Pressu a Hanami a workshopu v jej kreslení. Komiksová sekcia taktiež uvedie zaujímavé prednášky o mange ako aj výstavu mangy zo Slovenska a zahraničia. Tento rok sme špeciálne s poľskými partnermi pripravili výstavu Japonský komiks.

Fanúšikovia Scifi, Fantasy a Hororu sa budú môcť tešiť na prednášky a besedy so známymi autormi i spisovateľmi v sekcii mini IstroCON 2011, ktorý je usporiadaný pod taktovkou redakcie časopisu Fantázia a AnimeCrew. Chýbať nebudú ani bloky o Pánovi Prsteňov, Harrym Potterovi, StarGate, Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica a Babylon 5. Nakoniec sa uskutoční súťaž o najlepšiu poviedku BestFiction 2011 a literárny workshop s odborníkmi pre začínajúcich i pokročilých autorov poviedok.

Krstiť budeme knihy Zmija od Andrzeja Sapkowského, Mariotovi Dediči 3 od Marty Holécyovej a World of Warcraft od Christie Golden. Tešiť svetových i  slovenských a českých scifi a fantasy autorov, medzi ktorých patrí aj Františka Vrbenská, Marta Holécyová a Lucia Droppová. A chýbať nebude ani príjemné posedenie v čajovni alebo za spoločenskými hrami (Carcassone, Osadníci a podobne). Prípadne si môžete zahrať turnaj v kartovej hre Yu-Gi-Oh a World of Warcraft.

Detaily:

AnimeSHOW 2011 sa uskutoční 18-20. marca 2011 v priestoroch Istropolisu – Dom Odborov, Trnavské Mýto v Bratislave. Začne sa v piatok o 14:00 a skončí v nedelu o 18:00.