I. Izraelský filmový festivalNa prestížnych medzinárodných filmových festivaloch a dokonca aj na Oscaroch si izraelská kinematografia získava čoraz viac uznania a úspechu. K slovenskému divákovi sa však dostáva len ojedinele.

Nový Izraelský filmový festival v Bratislave má ambíciu vytvoriť tradíciu pravidelného predstavovania výnimočných izraelských filmov slovenským divákom. Jeho prvý ročník, ktorý sa uskutoční od 4. do 6. mája v bratislavskom kine Mladosť predstaví divákom rôznorodé izraelské filmy. Rodinné drámy obohnané každodennými ľudskými tragédiami, ktoré by sa mohli udiať kdekoľvek na svete, komédiu o starnúcich mužoch a ich láske ku kráske, otvorený film o nezvyčajnej láske homosexuálov z dvoch znepriatelených svetov Izraela a Palestíny, a aj výsostne izraelské témy, ktoré reflektujú izraelskú realitu boja za mier v krajine, ktorá sa nachádza v konflikte.

Všetky predstavenia sú zdarma a filmy budú premietané v pôvodnom hebrejskom jazyku s anglickými titulkami.

„Cieľom Izraelského filmového festivalu je vytvoriť priestor na prezentáciu kvalitných filmových diel, ovenčených cenami zo známych festivalov a predstaviť rôznorodosť a bohatosť izraelskej kinematografie a kultúry,“ hovorí izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi.

Trojdňový Izraelský filmový festival otvorí v stredu 4. mája o 17. 30 h snímka Dobrý deň pán Shlomi (Bonjour Monsieur Shlomi) o nezvyčajnom chlapcovi, ktorý prekypuje genialitou, no pre neho je najdôležitejšie, aby sa dobre postaral o svoju nešťastnú rodinu. Druhým stredajším filmom o 20 h je Bublina (The Bubble) o láske dvoch mužov z dvoch krajín, ktoré vedú vojnu – Izraelčana a Palestínčana. Ich spoločný život je neustále ničený politickou realitou Blízkeho východu. Štvrtkový festivalový deň sa začne o 17. 30 h opäť snímkou Dobrý deň pán Shlomi (Bonjour Monsieur Shlomi). O 20 h sa na festivalové plátno dostane snímka Aviva, moja láska (Aviva My Love) o žene s mimoriadnym literárnym talentom, ktorá sa však nechá chytiť do vidiny rýchlecho úspechu. Piatkový posledný deň Izraelského filmového festivalu otvorí komédia Spadla z oblakov (Out of the Blue) o dvoch starinároch, ktorí sa zamilujú do červenovlásky z reklamy a predbiehajú sa o jej lásku. 1. Izraelský filmový festival uzavrie snímka Or, môj poklad (Or My Treasure ), ktorá získala ocenenia na prestížnych festivaloch v Cannes, Benátkach či Palm Springs. Rozpráva príbeh tínedžerky menom Or, ktorá sa snaží dostať svoju matku – prostitútku z ulíc Tel Avivu.

Izraelský filmový festival ponúkne milovníkom kvalitného filmu snímky, ktoré sa do bežnej distribúcie nedostávajú, ale svojou výnimočnosťou nadchýnajú. A slovenskému divákovi ukážu Izrael z nového pohľadu. Ako krajinu, kde ľudia aj napriek zložitej politickej situácii žijú každodenný život, ako kdekoľvek na svete.

1. IZRAELSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL
Kino Mladosť
Hviezdoslavovo námestie 17, Bratislava
4.- 6. máj 2011
Vstup zdarma
Všetky filmy budú uvedené v pôvodnom jazyku s anglickými titulkami.

Informácie o jednotlivých filmoch nájdete na tomto linku.

Program:
Streda 4. 5.
17:30 Dobrý deň pán Shlomi, réžia: Shemi Zarhin
20:00 Bublina, réžia: Eytan Fox
Štvrtok 5. 5.
17:30 Dobrý deň pán Shlomi, réžia: Shemi Zarhin
20:00 Aviva, moja láska, réžia: Shemi Zahrin
Piatok 6. 5.
17:30 Spadla z oblakov, réžia: Igal Bursztyn
20:00 Or, môj poklad, réžia: Keren Yedaya