/Hudba: John Powell

Po Michaelovi Kamenovi a Johnovi Ottmanovi, je John Powell tretím skladateľom, ktorý spolupracuje na filmoch o X-Menoch. Jeho hudobný doprovod k tejto komixovej adaptácii je však zatiaľ najlepší. Odchovanec Media Ventures, ktorý má bohaté skúsenosti nielen s animovanými snímkami (Antz, Chicken Run, Shrek, Robots), ale aj s akčným žánrom (Paycheck, The Bourne Supremacy, Mr. & Mrs. Smith) opäť potvrdil, že je jeho hudba zárukou kvality a dobrej zábavy.

V X-Menoch dokázal perfektne dotvoriť celkovú atmosféru filmu a hlavne obohatiť vynikajúce akčné scény, ktorých je vo filme požehnane. Podobne ako v druhej časti série, aj tu ma zaujal predovšetkým bombastický (priam heroický) hlavný motív. Powell však pracuje s viacerými, nemenej peknými motívmi, ktoré počas filmu ešte ďalej rozvíja. Jeho hudba je plná energie, je rázna, prezentovaná veľkým živým orchestrom a okorenená chorálom. Celkovo pôsobí dosť veľkolepo a pri niektorých pasážach mi dokonca behal mráz po chrbte, pod vplyvom toľkých emócií. Miestami mi to trochu pripomínalo tvorbu Dannyho Elfmana, ale v žiadnom prípade sa nejedná o vykrádanie. John Powell je (relatívne) originálny skladateľ a keď by si niekoho dovolil vykrádať, tak jedine sám seba.

Noví X-Meni ponúkajú skvelý hudobný zážitok, problém je len v tom, že človek by od Powella možno očakával ešte trochu viac. Mimochodom, ústredný motív mi po prvom vypočutí ešte dva dni rezonoval v ušiach, čo samozrejme považujem za veľké pozitívum.

/