Hady_v_lietadlePri vyslovení názvu dnešného preview, sa filmová masa musí automaticky rozdeliť na dva tábory. Prví, ktorým sa zježia chlpy na tele a na časom zaprášenú woodoo bábiku začnú šroubovať hlavičku s obrázkom S.L.Jacksona a tí druhí, ktorí začnú vrhať conffetti a vzrušene otvárať 5-kilové pixle popcornu. Inu povedzme, že nasledujúce riadky sú tak trochu pre obe skupiny, lebo ako praví známe porekadlo: „nelám palicu na hadom“.

„Na palube lietadla cez Atlantický oceán sa prepravuje dôležitý svedok, za zvýšeným bezpečnostných opatrení k jeho ochrane. Na palube niekto tajne vezie klietku plnú tých najjedovatejších hadov.“ Uh! Cítite tú nostalgiu prudkých 80-tých, kedy sme v požičovni vyberali filmy podľa drsných obrázkov? Áno. Celá story popísaná v oficiálnom texte distribútora, sa dá narvať prakticky do dvoch riadkov a spolu s prudko spoileroidným názvom môžeme vyhlásiť, že do kín sa nám derie čistokrvné bé-čko so slizkými mrchami v hlavnej úlohe. Musím podotknúť, že podobné scenáre som nosil v hlave ako dvanásťročný budúci režisér, ktorý bude raz točiť akčňáky s Van Dammem. Ale príbeh nás netankuje, preto zatiaľ škatuľkujem Snakes on a Plane, ako príjemnú jesennú oddychovku, s bonusom one-man show alá nasratý, supercharizmatický S.L.Jackson. Trajlery aj keď sa snažili byť pomerne tajnostkárske, jasne naznačili dôležitý fakt, a to že mozgové bunky budú pre tento krát spokojne vegetiť.

Hady_v_lietadle Hady_v_lietadle

Pri vyslovení mena David R. Ellis bystrejší zavetria niečo povedomé a fandovia vyvražďovačiek spoznávajú rodáka zo Santa Moniky, ktorý nám ponúkol viac ako vydarené pokračovania hitu Final Destination a vyšumený letný prevarok Cellular s Jasonom Stathamom a Kim Basinger. Snakes on a Plane je jeho 4 režijný počin z toho tretí v posledných štyroch rokoch. Od roku 1975 ho môžeme registrovať v nejakej tej mini role, pričom drvivú časť jeho kariéry vo filmovom priemysle tvoria posty stunt coordinator (Forever Young, Vysoká hra Patriotov, Misery, Baywatch) pripadne second unit director (Master and Commander, Matrix Reloated, Perfect Storm, Waterworld). Čiže keď to stručne zrekapitulujeme, zaslúžilý pracant sa po rokoch dostal na najvyššiu stoličku, aby si splnil svoj dávny sen, točiť filmy konečne po svojom. Aby sme skompletizovali Ellisovu réžijnú filmografiu tak treba spomenúť príjemný rodinný film Neuveriteľná cesta 2 z roku 1996.

Suma súmarum Ellisova filmografia nie je nič, čo by človeka zdvíhalo zo stoličky, ale ani nič nad čím by sa bolo treba pohoršovať. Je to jednoducho rutina každým coulem, preto mi po ľavej hemisfére neustále šprintuje otázka, či tento nový výplod spolu so svojou dementnou reklamnou kampaňou, v Slovenských kinách zaboduje tak ako si pán distribútor želá. Keď človek pomrkne po ziskoch za veľkou mlákou, zistí, že Hadi si len tak tak zarobili sami na seba, a že s veľkohubými výlevmi J.S.Jacksona to nakoniec nebude také žhavé. Veľmi zaujímavý spot z MTV Awards, kedy si Samuel pustil hubu na špacír a s presvedčivosťou monológov Fidela Castra garantoval, nech to znie akokoľvek „kooki“, že hadi proste budú film roka, ma opäť ma utvrdil v tom, že pán Jackson je aj pán bavič. Tento spot je proste povinnosť.

Hady_v_lietadle Hady_v_lietadle

Priznám sa, že aj keď Béčka môžem, zatiaľ mam taký nepríjemný dojem, že tento hybrid Ačkovej produkcie a Céčkového scenára sa berie až priveľmi vážne, čo je na druhú stranu v miernom kontraste s rozporuplnými referenciami zo svetových strán. Preto, nelámeme palicu nad hadmi, však? Inu či sa film len zviezol na vlne hype, alebo je naozaj tak dobrý ako sľubuje dementná reklamná kampaň, ukáže až projekcia. Považovať komerčný prepad ako ukazovateľ kvality filmu by bolo krátkozraké, preto navrhujem odložiť mozgové bunky vedľa babičkiných umelých zubov a vyraziť naproti 105 minútovému dobrodružstvu letu Pacific Air 121. Paul Greengrass tras sa !!!