Edward ScissorhandsHudba: Danny Elfman

Ak sa opýtate Dannyho Elfmana, ktorý zo svojich soundtrackov má najradšej, odpovie vám jednoznačne – Edward Scissorhands. Niet divu, dvorný skladateľ Tima Burtona dosahuje v tomto diele jeden zo svojich vrcholov. Toto je presne ten prípad, kedy hrá hudba vo filme nezanedbateľnú a veľmi dôležitú úlohu, bez ktorej si Nožnicovorukého Edwarda ani nedokážeme predstaviť.

Elfmanová hudba je romantická, dramatická a tajuplná zároveň, podobne ako film samotný. Jemné sláčiky a zvončeky vyjadrujú nielen plachosť a zraniteľnosť, ale predovšetkým lásku hlavného hrdinu k dospievajúcemu dievčaťu, ktoré spoznáva krátko po svojom „zostupe“ do civilizovaného sveta… Chorály (dobre známe už z vynikajúceho Batmana), ktoré okoreňujú jednotlivé pasáže evokujú v sebe rozprávkovosť. Romantické chvíle striedajú dramatickejšie a som presvedčený, že pri niektorých melódiách sa vám (hlavne tým citlivejším alebo melancholickejším) budú slzy tlačiť do očí. Dokonca si myslím, že aj keď náhodou nepoznáte Burtonov fantasy film, hudbu si užijete. Záver soundtracku je stelesnením tých najkrajších a najtajnejších predstáv o filmovej hudbe. Skladba s názvom The Grand Finale je naozaj veľkolepým finále, ktoré bohužiaľ (alebo našťastie) nejde opísať slovami. V scéne, pri ktorej je počuť práve padá jemný sneh, no vy máte skôr pocit akoby padali slzy…

Soundtrack má skoro 50 minút, čo je relatívne slušný čas, no v tomto prípade by som zniesol aj viac. Skladby sú však ako stvorené k pretáčaniu a opätovnému počúvaniu (hlavne tie, kde zaznieva prekrásny hlavný motív). Pri mene Danny Elfman, je takmer neodpustiteľné, aby ste nepoznali toto, dnes už klasické a kultové dielo. Nožnicovorukého Edwarda odporúčam naozaj každému bez ohľadu na jeho vkus v rámci filmovej hudby.

/