Westworld © 2020 HBO Westworld © 2020 HBO

Keď sa v roku 2016 objavil v seriálovej ponuke tajomne podmanivý titul Westworld, okamžite si získal pozornosť fanúšikov science fiction po celom svete. Išlo o blesk z čistého neba. Námet vedecko-fantastickej klasiky autora Michaela Crichtona o zábavnom parku v štýle divokého západu dostal nový kevlarový kabát a fúru inovatívnych filozoficko-existenciálnych rovín z pera majstrovského autora Jonathana Nolana, brata slávnejšieho Christophera, a jeho manželky Lisy Joy.

Známe herecké tváre korunované vynikajúcim Anthonym Hopkinsom nás bavili v komplexnom zámotku príbehov, ktoré bravúrne rozohrávali hru na otázky a odpovede zakorenené hlboko v našom podvedomí. Geniálna zápletka nás viedla bludiskom fragmentov nášho vedomia a postupne odkrývala jednu vrstvu za druhou. Sme vo svojej podstate tými, ktorí sa vedia ovládať, alebo dáme voľný priechod svojím zvráteným túžbam? Odveká hra na mocných a poddaných fungovala v rovinách divokého západu vynikajúco.

V druhej sérii už tvorcovia začali mať problém v lineárnosti deja. Čoraz viac sa začali zamotávať, vznikali neustále dejové odbočky a posolstvá pôsobili prekombinovane. Myšlienky autori zakódovali tak dôkladne, že sa divák nezbavil pocitu tápania v slepých uličkách nekonečného bludiska. Sledovanosť prudko klesla, zo seriálovej udalosti roka nakoniec vzišiel nejednoznačný polotovar utopený v návale prílišných ambícií.

Pachuť z premárnenej šance zmyli až úchvatne vyznievajúce trailery na tretiu sériu. Rapídna zmena štýlu navrátila seriálu pôvodný punc a dokonca dokázala nemalé očakávania z upútaviek predčiť. Masu stratených divákov produkcia opätovne láka štýlovou architektúrou, doplnenou o náladotvornú hudbu, ktorá prehlbuje celkový zážitok z diela. Zámer ohúriť diváka na viacerých frontoch je citeľný.

Westworld © 2020 HBO

Dej sa viac sústredil na ženské postavy a na snahu oslobodiť novodobých otrokov celospoločenského systému. Ľudia fungujú na prísnych princípoch pravdepodobnosti predpovedanej na základe výpočtov neomylného stroja. Umelá inteligencia riadiaca osudy celého sveta možno nie je ďaleko od našej reality. Westworld by sa dal popísať ako Matrix skrížený s Blade Runnerom v hlavných úlohách so ženskými terminátorkami. Známe myšlienky sú tak ponúkané v príťažlivej forme. Sledujeme osudný boj o slobodnú vôľu.

Ak sú vám spomínané filmové svety blízke, tretia séria Westworldu vás absolútne pohltí. Tvorcovia skrátili počet epizód z doterajších desiatich na sympatických osem. Kvalita jednotlivých dielov nekolíše, ako tomu bolo v minulých sezónach. V malých zábleskoch zazrieme kompletnú zostavu všetkých dôležitých postáv seriálu.

Dominantnými hrdinami sa stávajú ženské bojovníčky Dolores (Evan Rachel Wood), ktorá už nepôsobí iritujúcim dojmom ulovenej lane a Maeve ako Neo v ženskej podobe Thandie Newton. Obe sú pastvou pre oko. Veľkým prínosom série je štvanec Caleb v podaní divergentného Aarona Paula. Pre úlohy nenápadných zatratencov s citlivou dušou nezmieriteľných rebelov sa jednoznačne narodil. Do úzadia sa prekvapivo dostáva neustálym tajomstvom opradený Bernard v rozvážnom podaní Jeffreyho Wrighta.

Svojho privilegovaného zlosyna Seraca disponujúceho neobmedzenou mocou nad celou civilizáciou si užil diabolsky elegantný Vincent Cassell. Úlohu večne bdelého strážcu veriaceho v osvieteneckú neomylnosť algoritmického boha umelej inteligencie mu verím do bodky. Tessa Thompson ako chorobne ambiciózna ambasádorka všemocného Delosu Charlotte nezapadla prachom, no vykonávateľom najväčších hrôz ostáva brilantný Ed Harris v úlohe neúnavného akcionára Williama, ktorý sa naozaj nezastaví pred ničím.

Touto sériou sa Westworld mohol finálne uzavrieť, no tvorcovia v samotnom finiši pootvorili očakávaným cliffhangerom dvere ďalším dejovým líniám. Povráva sa, že sa celkovo dočkáme až šiestich sezón. Pokiaľ si seriál uchová nastolený trend, je sa na čo tešiť. Neustále doručuje hutnú nálož myšlienok, ktoré možno divák nerozkóduje na prvý raz, no na obsahovú viacvrstevnatosť diel sme si už v rodine Nolanovcov zvykli.

Tretia séria Westworldu predstavuje absolútnu špičku súčasnej seriálovej tvorby. Ak ste zatiaľ nemali možnosť nakuknúť do tohto podmanivého sveta zrkadliaceho obraz našej doby, choďte do toho. Čas strávený vo Westworlde nebudete ľutovať.