Upload © 2020 Amazon Studios Upload © 2020 Amazon Studios

Televízny scenárista a producent Greg Daniels, ktorý stál za americkou verziou sitcomu The Office a bol napríklad aj spolutvorcom seriálu Parks and Recreation, odpremiéroval 1. mája na Amazon Prime svoj najnovší seriál Upload.

Príbeh sa točí okolo mladého programátora Nathana Browna (Robbie Amell), ktorý zomrie za nie práve jasných okolností. Píše sa však rok 2033 a svet sa okrem samojazdiacich áut, ktoré „nikdy“ nehavarujú, dočkal aj digitálneho posmrtného života. Ľudia si môžu pred smrťou nechať zdigitalizovať hlavu, teda všetky spomienky a povedzme aj dušu. Cenou za nekonečný život je okrem množstva peňazí aj doslovná strata hlavy a rôzne obmedzenia, na ktoré Nathan postupne naráža.

Problémom sa pre neho stáva najmä to, že on sám peniaze nemá. Do digitálneho „neba“ v podobe luxusného hotela Lakeview sa dostal vďaka svojej bohatej priateľke Ingrid (Allegra Edwards), ktorá ho pridala na rodinný účet – už tam tak žije ich storočná babička. Vzniknutá situácia, prirodzene, neprospieva ich vzťahu a nepomôže mu ani skoré zistenie, že upload zrejme podstúpil pod tlakom Ingrid zbytočne. K tomu sa ešte primieša Nora (Andy Allo), ktorá má Nathana ako klienta na starosti z pohľadu technickej podpory.

Upload © 2020 Amazon Studios

Do ďalších podrobností príbehu zabiehať nebudem. Dejových liniek je to viacero, aj tá romantická, ktorá sa dá vytušiť z predošlého odstavca. Nie je to však žiadna romantická komédia. Greg Daniels sa venuje mnohých témam a je až obdivuhodné, koľko sa mu toho podarilo do tohto krátkeho seriálu vtesnať. Prvá séria má štandardných 10 častí. Majú však, s výnimkou tej prvej, len necelých 30 minút.

Osobne ma k seriálu pritiahla práve jeho základná premisa – digitálny posmrtný život. Ľudia vo svete seriálu majú na výber z množstva alternatív, v ktorých môžu svoju večnosť stráviť. Všetko je to samozrejme technologicky a finančne náročné. Mŕtvi tak ďalej spotrebovávajú zdroje, ale pracovať majú zakázané. Kvalita posmrtného života tak priamo závisí od výšky bankového konta zosnulého, či jeho rodiny. A to sú len niektoré z etických dilem, na ktoré sa Upload snaží v jednotlivých epizódach pozrieť.

Toto objavovanie nového sveta samozrejme nestačí pre seriál, ktorý má mať viac ako jednu sériu – druhá už bola mimochodom Amazonom potvrdená. Pozitív je tu však viac. Hrdinovia sú veľmi sympatickí a ľahko si k nim vytvoríte kladný vzťah. Medzi Nathanom a Norou, resp. ich hereckými predstaviteľmi, to výborne funguje a nezaostávajú ani ďalšie postavy. Celé to dokopy vytvára pekný kolorit a napriek nie vždy pozitívnym témam a udalostiam si celý seriál uchováva optimistický ráz. V pokračovaní bude veľmi dôležitá aj linka, ktorá sa týka Nathanovho úmrtia a jeho práce, ktorá k nemu viedla. Tá sa týka práve digitálnych posmrtných životov, možností, ktoré mŕtvi v tomto svete budúcnosti majú a zapletená do nej bola aj rodina Ingrid. Potenciál to má teda slušný, a to som stále spomenul len malú časť toho, čo v seriáli naozaj je.

A keďže za tým stojí Greg Daniels, skúsený tvorca komediálnych seriálov, je to stále v prvom rade vtipné, ale zároveň inteligentné, a tak to so všetkými dejovými linkami, postavami, témami a naozaj dôležitými etickými dilemami zajtrajška, drží pohromade a skvele funguje.

Upload je príjemné a nečakané prekvapenie tejto jari. Rozhodne sa mu oplatí dať priestor, dôvodov na to dáva veľa.