Trump: An American Dream © 2017 Netflix Trump: An American Dream © 2017 Netflix

Väčšina mojich kamarátov vám povie, že Donald Trump je nacionalista, šovinista, rasista, sexista a zmrd. S tým by nesúhlasilo 63 miliónov Američanov, ktorí si ho pred pár rokmi zvolili za svojho prezidenta. Trump je v prvom rade parný valec, ktorý dosiahne, čo si zaumieni a na nič pri tom nehľadí. Práve to z neho robí zaujímavú postavu pre filmárov. Ktovie, raz, keď bude DiCaprio starší, možno ho stvárni tak, že nám odpadne sánka. Nateraz si musíme vystačiť aspoň s dokumentom, v ktorom hrá hlavnú úlohu samotný Donald. A jeho ego.

Originálny názov
Trump: An American Dream

dokumentárny
2017 / 4 × 48 – 66 min.
Veľká Británia

Tvorca
Barnaby Peel
Scenár
Barnaby Peel
Pri nakrúcaní filmov o ľuďoch ako je Trump, je vyváženosť emócii obzvlášť dôležitá. Inak môžeme byť ľahko svedkami vraždy dokumentu, respektíve objektivity, ktorá by mala byť jedným zo základných princípov tohto žánru. Hneď na začiatok: nemám pocit, že by Barnaby Peel zostavil film tak, aby z neho Trump vyšiel ako záporák. Okrem toho, vykresliť prezidenta v negatívnom svetle nie je nič náročné aj pri dodržiavaní objektivity; má toho na rováši dosť.

Nie sme tu však pre politiku, ale pre dokument. Ten je vyskladaný pomerne klasicky. Nečakajte nové prístupy k dokumentárnej tvorbe, v tomto prípade by boli zbytočné, ba až kontraproduktívne. Trumpov život a konexie sú totiž natoľko opulentné (a uchvacujúce), že samé vystačia na to, aby ste nadvihovali obočie a krútili hlavou. Autori vám v štyroch dieloch predstavia plejádu ľudí, ktorých ste možno doposiaľ nepoznali, ale ktorí poznajú Trumpa. Niektorí sú jeho priateľmi a obdivovateľmi, iní ho zase kritizujú.

S každou ďalšou epizódou si skladáte obraz, ktorý pravdepodobne nebude ďaleko od pravdy – osobné čaro, dravosť a v neposlednom rade i zázemie viedli Trumpa od jeho prvého odvážneho nápadu až po prezidentskú kandidatúru. Táto cesta je ako z filmu, sínusoida s množstvom výborných a nemálom katastrofálnych rozhodnutí. Premena Trumpa mladého investora na Trumpa mysteriózneho magnáta, je zvládnutá bravúrne. To znamená, že plynie celkom prirodzene a nenudí vás. Obzvlášť veľké plus patrí autorom za to, že sa v kope mien a informácií nestrácate – možno dokonca nadobudnete pocit, že rozumiete obchodovaniu. Pri sledovaní dokumentu vám na um príde Občan Kane a Veľký Gatsby a občas budete mat pocit, že čítate Nový čas.

Zhrnúť film do vety: Všetko, čo ste chceli vedieť o Trumpovi, ale báli ste sa opýtať, by bolo fajn, ale ani zďaleka by to nebola pravda. O ľuďoch, ako je Trump, sa nikdy nedozvieme všetko. A všetko, čo sa dozvieme, môže, ale nemusí byť pravdivé, pretože v trumpovskom svete už máte možnosť vytvárať alternatívne verzie reality.

Ak vám neprekáža stráviť v obývačke štyri hodiny s americkým prezidentom, potom to môže byť celkom dobrá zábavka. A ak by ste na Trumpov príbeh síce boli zvedaví, no nemôžete ho vystáť, zahrajte si Monopoly. Trvá to rovnako dlho a zažijete podobné pocity.

Dokumentárnu minisériu Trump: An American Dream si aktuálne môžete pozrieť na Netflixe.