Scény z manželského života (Scenes from a Marriage) © 2021 HBO Scény z manželského života (Scenes from a Marriage) © 2021 HBO

Hagai Levi, režisér a scenárista minisérie Scény z manželského života, nie je veľmi známy na svetovej filmovej scéne. To sa však teraz vďaka tomuto projektu od HBO môže zmeniť.

Pred približne štyridsiatimi rokmi sériu v šiestich epizódach s identickým názvom nakrútil Ingmar Bergman. V súčasnej päťdielnej verzii nájdete na originál veľa odkazov: či už ide o pozornosť, ktorú režisér vo svojich záberoch venuje detailom, alebo aj o konkrétne frázy. Levi však niektoré veci otočí iným smerom.

Originálny názov
Scenes from a Marriage

dráma
2021 / 5×60 min.
USA

Tvorca
Hagai Levi
Scenár
Hagai Levi, Amy Herzog
Hneď na začiatku diváka prekvapia zábery zo zákulisia. Sledujeme filmárov v rúškach a hlavných hercov, čo idú na miesto nakrúcania. Možno práve týmto spôsobom nám chcú pripomenúť, že ide o remake. A až po tom, ako dorazia herci, sa začne hlavný dej.

Miniséria rozpráva príbeh o manželstve profesora Jonathana (Oscar Isaac) a IT-čkárky Miry (Jessica Chastain). Zrazu ich dlhoročný vzťah prestane fungovať. Mira to vysvetľuje chýbajúcou vášňou. Začne ju hľadať inde a rozhodne sa opustiť Jonathana. Počas dlhého rozvodu manželia pochopia, že ich niečo stále drží pri sebe a že tomu nemôžu odolávať. Dej sa začína sedením v obývačke. Jonathan sa rozhodol pomôcť doktorandke s výskumom a odpovedať na jej dotazník. Už vtedy divák pocíti, že niečo nie je v poriadku. Postupne ho situáciou budú sprevádzať dialógy a márne snahy pochopiť, čo sa medzi párom stálo.

Režisér citlivo a do hĺbky skúma psychológiu postáv. Necháva Miru a Jonathana v uzavretom priestore domu, čo diváka možno skľučuje, ale aj dodáva svedeckú intimitu. Môže sa cítiť byť súčasťou rozhovorov, hádok a prejavov lásky. Celá snímka sa stáva psychologickým sedením diváka s hercami a diváka so samým sebou. Levi, Jessica a Oscar urobili gigantickú prácu. Povedala by som, že skoro chirurgickú. Skúsili rozrezať a preskúmať lásku, jej rôznorodosť a jej prekážky.

Mira a Jonathan sú stále v zábere, čo pre hercov nemusí byť také jednoduché. Ale Jessica a Oscar zvládli náročnú úlohu. Neviem si v ich rolách predstaviť nikoho iného. Okrem toho sa zdá, že Levi ich vyberal aj vizuálne a to tak, aby ladili s priestorom a aj so sebou navzájom. Nie na každý herecký pár by sa tak dobre pozeralo. Celkovo sú pre sériu charakteristické estetické zábery. Teplé odtiene, geometrická symetria a pozornosť k detailom dovoľuje divákovi udomácniť sa v priestore. Možno aj preto celú sériu postavám rozumieme. Sú nám blízke.

Scény z manželského života (Scenes from a Marriage) © 2021 HBO

Okrem príjemného zovňajšku sa Jessice a Oscarovi podarilo skoro šesť hodín presvedčivo rozprávať. Ich postavy sa stále skúmajú pomocou dialógov. Cez ich diskusie sa naplno ukazuje, kam človeka môžu zaviesť hnev, strach, vášeň a neistota. Aj napriek tomu, že sa stále rozprávajú, často medzi nimi chýba pochopenie a schopnosť počúvať.

Na rozdiel od Bergmana, v Leviho verzii rodinu opustí žena. Nezávislou, cieľavedomou a silnou osobnosťou v tejto verzii je práve Mira. Je inteligentná, očarujúca, niekedy však trochu egoistická. Jonathan sa tentoraz stáva tým slabším, ale len na prvý pohľad. Jeho sila v skutočnosti tkvie v schopnosti analyzovať a milovať. Spomenieme aspoň scénu, kde balí veci odchádzajúcej manželke.

Scény z manželského života je citlivý film v tom najlepšom slova zmysle. Vôbec to nie je oddychová séria pred spánkom. Potrebujete pozorne počúvať a prežívať. Možno vás neustále rozprávanie trochu unaví, ale celá táto intelektuálne psychologická hra v ľudské osudy stoji za to. Určite jej dajte šancu.