Mare From Easttown © 2021 HBO Mare From Easttown © 2021 HBO

Minisérie boli vyslovene stvorené pre ľudí, ako som ja. Nemám dosť času a trpezlivosti pre 10-sériové príbehy. Niekedy však na plnohodnotný únik z reality potrebujem niečo dlhšie ako celovečerný film. Tento rok ma príjemne prekvapil a priniesol dosť kvalitný výber krátkych, ale prvotriednych minisérií. Ešte pred niekoľkými mesiacmi by som s istotou povedala, že najlepšia medzi nimi je The Queen’s Gambit. Ale potom prišla Mare.

V apríli stanica HBO uviedla novú minisériu Mare z Easttownu režiséra Craiga Zobela. Odvtedy táto detektívka stihla dostať množstvo pochvalných recenzií od kritikov a 19. septembra bude súťažiť na oceneniach Emmy. Prirovnávajú ju ku kultovému Twin Peaksu či Temnému prípadu, zdôrazňujúc, že psychológia deja prevláda nad detektívnou časťou. Hlavnú úlohu dostala držiteľka Oscara Kate Winslet. Dlhé príbehy nie sú pre ňu typické ― poslednýkrát seriál nakrúcala pred šiestimi rokmi. Možno aj preto si Mare hneď vyslúžil taký záujem.

Mare From Easttown © 2021 HBO

Mare (Kate Winslet) pracuje ako vyšetrovateľka v pensylvánskom mestečku Easttown. Jej pracovný život nesprevádza úspech. Už rok ju ťaží nevyriešený prípad stratenej kamoškinej dcéry. Neskôr sa k tomu pripája ďalšia tragédia ― vražda 17-ročnej Erin (Cailee Spaeny). Šéf policajného oddelenia Carter (John Douglas Thompson) núti Mare prijať posilu v podobe mladého a úspešného detektíva. Jej partnerom sa tak nechcene stáva Colin Zabel (Evan Peters). Medzi novými kolegami rastie napätie, lebo Mare považuje Colinovu pomoc za osobný neúspech a profesionálne zlyhanie. Neskôr sa však ich vzťah zmení.

Detektívna časť Mare z Easttownu je dúškom čerstvej vody medzi predvídateľnými kriminálkami s lacným humorom. Scenárista Brad Ingelsby profesionálne schoval vraha medzi staré známosti a divák nemá šancu ho odhaliť až do poslednej epizódy.

K detektívnej úlohe Mare sa pripája misia matky, babičky, kamarátky, bývalej manželky a milujúcej ženy. Vychováva dcéru (Angourie Rice), ktorá sa viac sústreďuje na vlastné problémy a nevšíma si matkine trápenia. Súčasne Mare bojuje o právo na opateru malého vnuka, ktorú chce získať jeho matka a zároveň bývalá narkomanka. Okrem toho sa nemôže zmieriť so smrťou vlastného syna. Táto trauma ju pevne drží a usmerňuje jej správanie. Pritom po celý príbeh Mare musí robiť náročné rozhodnutia, za ktoré je odsudzovaná najbližšími. Veci okolo nej sa len stále lámu a ona nikde nenachádza pevnú pôdu pod nohami.

Mare From Easttown © 2021 HBO

Žije spolu s matkou (Jean Smart), ktorá ju neustále poučuje. Manžel (David Denman) ju opustil a ešte aj býva vo vedľajšom dome s novou ženou. Mare cíti, že je v rodnom meste cudzinkou. Príchod učiteľa a spisovateľa Richarda (Guy Pears) do jej života z inej časti krajiny len podčiarkuje jej zakorenenú samotu.

Kinematografickým zážitkom je však najmä sledovanie vloženia sa Kate Winslet do postavy. Mimika, gestá, nedbanlivý vzhľad a totálna vyčerpanosť na tvári. Musím pochváliť aj ostatných hercov. Držiteľke ceny Emmy Jean Smart sa podarilo zahrať nielen všadeprítomnú, ale aj starostlivú ženu s vlastnými démonmi. Prekvapivo dobre hral aj Evan Peters, ktorého môžete poznať z Marveloviek a American Horror Story. Vžiť sa do obrazov čo najlepšie hercom pomohli cvičenia lokálneho dialektu ako aj konzultácie s mestskou políciou.

Popri všetkej pochmúrnosti Mare z Easttownu sprevádza nádej, ktorá sa dá priam fyzicky cítiť po poslednej minúte príbehu. Okrem toho sa Craig Zobel s tímom postarali aj o emocionálnu rovnováhu. Sarkazmus a irónia, prirodzená trápnosť a humor sú jej dôležitými spoločníkmi.

Túto minisériu by sme mohli prirovnať k vyváženému jedlu z čerstvých potravín, čo si navzájom zdôrazňujú chute, zvýrazňujú vône a existujú výlučne vcelku.Dovolím si povedať, že Mare z Easttownu je určite to najlepšie, čo som tento rok videla. Vyrozpráva vám príbeh o starnutí, medzigeneračných vzťahoch, kamarátstve, zápase s traumami, rozhodnutiach a náhodách. Pripomenula mi, že dobro a zlo je často ťažko definovateľné a ľudské skutky sa nedelia na absolútne správne a nesprávne. Jednoducho sú. Môžeme sa s nimi len vysporiadať a žiť ďalej.