Originálny názov: The Invisible

Žáner: Thriller / Drama
Minutáž: 102 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: David S. Goyer
Scenár: Mick Davis, Christine Roum
Hudba: Marco Beltrami
Kamera: Gabriel Beristain
Hrajú: Justin Chatwin, Margarita Levieva, Marcia Gay Harden, Callum Keith Rennie, Chris Marquette

Dannyho trinástkaČo by ste asi tak robili, keby ste uviazli niekde medzi životom a smrťou? Človek sa stane pre ostatných neviditeľný, ale nemôže takmer nijako ovplyvňovať ich život. Nemusí to byť až také zlé ako to na prvý pohľad vyzerá: jesť nepotrebujete, umývať sa nemusíte, za nič neplatíte. Takže napríklad do kina možete ísť kedykoľvek. A čo tak na film Neviditeľný (The Invisible)? Možno aj kvôli návodu, ako sa vrátiť späť medzi živých.

Nick Powell (Justin Chatwin) je študent strednej školy a po smrti svojho otca si s matkou veľmi nerozumie. Keď sa vracia domov z jednej párty, napadne ho banda na čele s jeho dosť agresívnou spolužiačkou Annie (Margarita Levieva) a nevyzerá to s ním veľmi dobre. Útočníci si myslia, že Nick je mŕtvy a tak ho schovajú v lese. Na druhý deň príde Nick normálne do školy, ale všetci ho ignorujú. Pochopí, že do školy prišlo len niečo ako jeho duch a telo zostalo v lese, a preto by nebolo odveci prísť nabudúce kompletný. Lenže ako zariadiť, aby sa ho podarilo objaviť a zachrániť, keď jeho ducha nemôže takmer nikto zachytiť dokonca ani šiestym zmyslom.

Neviditeľný je nový film režiséra Davida S. Goyera, ktorý je najmä scenáristom (trilógia Blade, Batman začína), ale tentoraz scenár nepísal. Už zo stručného popisu je zjavné, že takýto námet bol už niekoľkokrát predtým spracovaný vo viacerých variáciách a žánroch (napríklad Duch, Śiesty zmysel alebo nedávno A čo ak je to pravda?). Tentokrát si Neviditeľný obliekol ľahký trilerovitý kabátik s náznakom psychológie.

Život, smrť a niečo medzi tým Život, smrť a niečo medzi tým

Príbeh ani jeho spracovanie neprinášajú nič, čo by sme doteraz nevideli. Nie je to žiadny komlikovaný experiment, takže sa ľahko podarilo vyhnúť dejovým nezmyslom, častým pre tento druh filmu. Je príjemným prekvapením, že tvorcovia nezneužili námet na efektnú trikovú exhibíciu, ale zamerali sa viac na postavy a príbeh (nech už sú akékoľvek). Triky pôsobia absolútne prirodzene ako súčasť príbehu, nenarúšajú jeho logiku a sú použité účelne na objasnenie postavenia v akom sa hlavný hrdina nachádza.

Scenár je rutinne odvedená práca s minimom originálnych nápadov. Hneď ako je jasné aké úlohy ktorá postava dostala, nie je problém odhadnúť další vývoj (no ako to už len môže skončiť?). Možno mohli scenáristi vymyslieť niečo v tom zmysle, že by sa chalanovi z toho bezstarostného stavu veľmi nechcelo (aspoň o tom mohol rozmýšľať). Nemal predsa priateľku ani kamarátov, otec zomrel, s matkou si nerozumel a letenku do iného sveta (Anglicko) už mal kúpenú. Justin Chatwin, ktorý podobnú postavu stvárnil vo Vojne svetov, pôsobí napriek tomu v úlohe Nicka celkom uveriteľne.

Pri postave Annie máme do činenia s typickým klišé: jedinec je v podstate dobrý, to len spoločnosť ho kazí a je na vine ak vykoná niečo zlé. Lenže má to jeden háčik. Ak chcú tvorcovia, aby bola Annie divákom sympatická, tak nemôhla byť úplne blbá. A keďže nie je blbá, tak by mohla vedieť rozlišovať medzi dobrým a zlým a tým pádom byť za svoje rozhodnutia zodpovedná. Navyše jej prerod absolútne postráda akúkoľvek vnútornú motiváciu, takže Margaritu Levievu môžeme akurát poľutovať, pochváliť za snahu a zaželať v budúcnosti veľa úspechov s lepšie napísanými postavami.

Život, smrť a niečo medzi tým Život, smrť a niečo medzi tým

Zbytočný – to je slovo, ktoré asi najviac vystihuje tento film. Remeselne je celkom zvládnutý, ale pokiaľ sa zoberie osvedčená mustra a vytvorí sa ďalší model do série, výsledkom je rutina, z tvorcov sa stávajú skôr remeselníci a z tvorby výroba. A na výsledku je to poznať. Ako epizóda televízneho seriálu by to možno stačilo.

V záplave hitov, ktoré cez leto zavalia kiná zrejme nebude patriť Neviditeľný medzi tých, ktorých bude najviac vidieť. Vôbec nie nezaslúžene. Pokiaľ už má niekto potrebu natočiť niečo, čo už bolo natočené veľakrát, nebolo by vôbec na škodu aspoň trochu to pozmeniť, oživiť a priniesť niečo nové. Alebo z toho naopak spraviť bezduchú zábavu plnú drahých efektov a dúfať, že masy to zaplatia. Inak sa ten film prepadne medzi mŕtvych a k živým veľmi neprehovorí.

/