Originálny názov: Over the Hedge

Žáner: animovaná komédia
Minutáž: 83 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP

Réžia: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick
Scenár: Len Blum, Lorne Cameron, David Hoselton, Karey Kirkpatrick a ďalší
Hudba: Ben Folds, Rupert Gregson-Williams
Hrajú: Bruce Willis, Steve Carell, Garry Shandling, Avril Lavigne, Allison Janney, Eugene Levy, Nick Nolte, Catherine O’Hara, William Shatner

V slovenskom znení: Peter Rúfus, Štefan Skrúcaný, Luboš Kostelný, Marián Slovák, Helena Geregová, Juraj Predmerský

Za plotomTento rok máme ponuku počítačových animákov veľmi bohatú a jeden kúsok práve dorazil za plot (teda vlastne do kín). Filmové štúdio Dreamworks je v tejto oblasti už zabehnutá značka, takže sa dá zhruba predpokladať, čo nás asi čaká.

RJ je vychytralý medvedík čistotný (to nie je jeho charakteristika, ale označenie druhu), ktorému sa pri jednej „akcii“ stane nemilá vec a zničí všetky zásoby potravín jednému pomerne agresívnemu medveďovi (vrátane chipsov!). Dostane týždeň na to, aby svoj nerozumný čin napravil a zohnal všetko späť. Pritom narazí na skupinku zvierat, ktoré bývajú neďaleko ľudských obydlí: korytnačka Verne, párik vačíc, hyperaktívna veverička Hammy, rodina ježkov a skunk Stella. Napriek počiatočnej nedôvere si ich RJ získa a misia za jedlom do ľudských príbytkov sa môže začať. Ostatné zvieratká netušia čo má RJ v skutočnosti v úmysle a navyše si jedna hysterická obyvateľka štvrte objednala odborníka na chytanie otravných zvierat…

Dreamworks začal tvorbu animovaných filmov skutočne excelentne filmom Mravec Z, kde sa spojil skvelý scenár a neskutočné množstvo filmových hviezd. Nasledoval nemenej dobrý Shrek a zdalo sa, že Dreamworks bude dôstojným partnerom Pixaru, čo do kvality aj diváckeho úspechu. Ďalšie filmy naznačili (s čiastočnou výnimkou Shreka 2) , že stačí divácky úspech, veď kvalita filmu sa akcionárom na výške dividend neprejaví. A v prípade tohto filmu nevzbudzovali veľký optimizmus ani upútavky. Oplatí sa teda nazrieť za plot?

Za plotom Za plotom

V prípade, že nečakáte nič prevratné alebo originálne a stačí vám nenáročná zábava, ktorá má aj nejaké to ľahko stráviteľné posolstvo (tentoraz o dôležitosti rodiny), je Za plotom dobrou voľbou. Ako vlastne všetky súčasné animované filmy, aj tento je určený detskému i dospelému divákovi. Kvalitatívne sa radí niekde na úroveň Madagaskaru. Ako námet pre film poslúžil novinový komiks o ústrednej dvojici RJ a Verne, ktorá komentuje život ľudí „za plotom“. Táto línia vo filme zostala a tvorí asi jeho najzaujímavejšiu a najzábavnejšiu súčasť. Pohľad zvieratiek na spôsob života moderného človeka a jeho stravovacie návyky je plný trefných poznámok a milých paradoxov.

Základný námet je doplnený zápletkou, ktorá je ako vystrihnutá z Kuracieho úletu a celé je to dochutené porciou rôznych gagov a akcie. Vo všeobecnosti je v tomto filme veľmi veľa narážok na iné animované filmy – od Rodinky úžasných, Mravca Z, Život chrobáka, Toy Story až po Karcoolku a možno si všimnete aj ďalšie. V tomto prípade však Dreamworks upustil od doslovnej citácie konkrétnych scén z „dospelých filmov“. Takže tentoraz neuvidíte z oblohy padať žiadne šťavnaté steaky.

Za plotom Za plotom

Ak sa spomína zápletka z Kuracieho úletu, tak práve na porovnaní týchto dvoch filmov sú vidieť najväčšie nedostatky Za plotom. To čo v koncentračno-slepačom tábore fungovalo skvele, pôsobí zrazu umelo. Ak by to bol „dospelý“ film, dalo by sa skonštatovať, že vôbec nemá prepracované charaktery, hlavná postava koná bez dostatočnej motivácie a jej vnútorný vývoj postráda logiku. Aj napriek tomu sa zrejme budete baviť, len nebudete mať pocit, že sledujete skutočne dobrý film.

Animácia je priemerná, čo je svojím spôsobom logické. Pri zväčšujúcom sa počte filmov klesá počiatočné očarenie obrovskými možnosťami počítačovej animácie. Navyše je prílišný dôraz na detaily (ktoré si diváci aj tak ťažko všimnú) veľmi drahý špás a náklady sa pohybujú na úrovni veľko-rozpočtových hitov. Aspoň sa tvorcovia môžu viac sústrediť na príbeh.

Za plotom Za plotom

Pri hodnotení nemožno obísť slovenský dabing, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje finálny zážitok. Dá sa povedať, že výber hlasov bol celkom dobrý, ale určite nebudem jediný, ktorý by si radšej vypočul Bruca Willisa, Nicka Nolteho alebo Steva Carella v origináli. Film v originálnom znení som síce nevidel, ale o kvalite prekladu svedčí aj fakt, že jeden vtip z upútavky bol vo filme pokazený práve zlým prekladom. Zostáva len dúfať, že opäť po nejakom čase sa dočkáme aj otitulkovanej verzie.

Ak som pri recenzii na Dobu ľadovú 2 spomínal, že výborné animované filmy budú skôr výnimkou ako pravidlom, Za plotom to potvrdzuje. Vo svojej kategórií je to síce zatiaľ najlepší film roku, je vtipný a nenudí, ale za najlepšími z minulosti minimálne o triedu zaostáva.

/