V zajatí démonov 3 © 2021 Warner Bros V zajatí démonov 3 © 2021 Warner Bros

Po viacerých odkladoch kvôli pandémii do kín konečne dorazilo očakávané tretie dobrodružstvo manželskej dvojice obľúbených krotiteľov duchov. Ed a Lorraine Warrenovci v podaní Patricka WilsonaVery Farmigy opätovne zápasia s nadprirodzenými silami inšpirovanými skutočnými udalosťami. James Wan uvoľnil režisérsku stoličku Michaelovi Chavesovi, ktorý mal doteraz na konte len mdlú Kliatbu kvíliacej ženy (The Curse of La Llorona, 2019).

Originálny názov
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

horor, triler, mysteriózny
2021 / 112 min. / MP 18
USA

Réžia
Michael Chaves
Scenár
David Leslie Johnson-McGoldrick
Tretie dejstvo V zajatí démonov má našťastie lepší námet ako jeho prvotina. Jeden z najnapínavejších prípadov bohatej kariéry Warrenovcov pochádza z roku 1981, kedy začal boj o dušu malého chlapca. Ten prerástol do historicky prvej obhajoby vraha na súde, ktorý sa odvolával na posadnutie diablom. Súdnu rovinu si však veľmi neužijeme, keďže sa v snímke objavuje len okrajovo. Dej sa totiž sústredil na prepracovanú atmosféru plnú exorcizmu.

Tretí diel je tak celý koncipovaný ako pocta klasike režiséra Williama Friedkina, Vyháňač diabla (The Exorcist, 1973). Úvodná scéna, v ktorej otec Gordon vystupuje z taxíku k nemu vizuálne priamo odkazuje. Atraktívny dej vás však pod taktovkou rutinéra Chavesa nedokáže uchvátiť natoľko, ako by to zvládol James Wan, majster hororovej atmosféry. Prvé dva Wanove diely predstavujú špičku horovej tvorby po roku 2000. Štandardný tvorca Michael Chaves dodá napínavý kus práce, ktorý skvele plynie, niektoré momenty ako návšteva márnice sú vyslovene vydarené, no ako celok film zapôsobí priemerne.

Škoda, lebo herci odvádzajú skvelé výkony a ťažko skúšaný manželský pár Warrenovcov má medzi sebou stále silné puto, na ktorom stojí celé hororové univerzum. Patrick Wilson a Vera Framiga pôsobia vo filme vďaka šikovným maskérom zrelšie a skúsenejšie. Avšak z divácky príťažlivých námetov ako exorcizmus či satanistická kliatba sa dalo v rukách zručnejšieho režiséra vyťažiť oveľa viac.

V zajatí démonov 3 © 2021 Warner Bros

Záporná hrdinka zahĺbená do tajov čiernej mágie je zúfalo nevyužitá. Dá sa povedať, že sa vo filme len párkrát mihne. Pritom herečka Eugenie Bondurant naháňa vďaka svojmu prirodzenému špecifickému zjavu zimomriavky kedykoľvek ju zazrieme. Výborne zapôsobí aj bývalý otec Kastner, ktorý svoj život zasvätil skúmaniu okultizmu. Jeho herecký predstaviteľ John Noble podáva veľmi znepokojivý výkon a patrí k tomu najlepšiemu čo vo filme uvidíme.

Skutočný prípad, ktorý svojho času šokoval celú Ameriku, je vhodné si užiť v priestore kinosály. Naplno tam oceníte režisérovu snahu držať divákov v napätí. 112 minút vďaka pôsobivému vizuálu a neustálemu dianiu na plátne zbehne veľmi rýchlo. Hrôzu naháňajúce tóny má na svedomí žánrový odborník Joseph Bishara.

Stále sa však neviem zbaviť otázky, čo by s týmto vydareným námetom dokázal urobiť James Wan. Ten aktuálne skúma hlbiny oceánu v chystanom druhom Aquamanovi. Keď sa pozrieme na rôzne spin-offy tohto spojeného hororového sveta ako trilógia o vražednej bábike Anabelle (2014 – 2019) či Mníška (The Nun, 2018), tretie V zajatí démonov z toho vychádza najlepšie. Nudiť sa rozhodne nebudete a po tých všetkých žánrových nepodarkoch, čo sme za poslednú dobu videli, privítate manželov so záľubou v nadprirodzených prípadoch s otvorenou náručou.