Originálny názov: Unleashed / Danny the dog

Žáner: Thriller / Akčný
Minutáž: 102 minút
Krajina: Francúzsko / USA / Veľká Británia / Hong Kong
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Louis Leterrier
Scenár: Luc Besson
Kamera: Pierre Morel
Hudba: Massive Attack
Hrajú: Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins, Kerry Condon, Scott Adkins

/Tak, a je tu ďalší z radu filmov, v ktorom malý a šikovný aziat Jet Li predvádza svoje majstrovstvo v bitkách všetkého druhu. Na počkanie mliaždi jednotlivé časti protivníkov v klipovito spracovaných scénach plných rýchleho strihu a drsnej muziky, kde slová ako príbeh a pointa filmu strácajú zmysel. Navyše scenár napísal klasik akčného filmu Luc Besson, ktorý sa postaral o také vynikajúce filmy ako Nikita a Leon, ale v poslednej dobe sú jeho scenáru jedna hrôza za druhou, napríklad také Purpurové rieky 2 sú skvelou ukážkou ako sa dá úplne dobabrať filmový scenár. Ďalšou zvláštnou vecou na tomto filme je obsadenie takého kalibru herectva ako je Morgan Freeman, čo dáva otázku prečo do toho vôbec išiel, keď to je len tradičný akčák a lá Hongkonk. Alebo nie je?

Keby že máte nejakú nevyriešenú pohľadávku tak by najlepší človek pre vymáhanie tejto záležitosti pre Vás bol Bart (Bob Hoskins). So svojou partiou tvrdých chlapcov a v snehobielom saku cestou násilia isto Vaše požiadavky splní. A navyše má ešte aj jednu tajnú zbraň – Dannyho (Jet Li). Danny je jeho „pes“, ktorého od malička trénuje na zabíjanie ľudí (čo mu ide naozaj skvele), dáva mu „žrať“ iba z plechovky a drží ho v klietke. Na krku mu necháva obojok, a práve keď ho dáva dole tak sa Danny dostane ako keby do tranzu a plní iba pánove príkazy. Jedného dňa sa ale auto s Bartom, Dannym a ich partiou stane obeťou vracania účtov a Danny je zrazu voľný. Dostane sa do rodiny slepého ladiča klavírov (práve ten spomínaný Morgan Freeman), kde spoznáva preňho úplne nové veci, ako sú rodina a priateľstvo. Ale Bart nehodu prežil…

/ /

Ako vyplýva z tohto príbehu, tak by z toho mohol byť aj rodinný film, aj brutálny akčák. Vďaka bohu, že scénaristicko-režisérske duo Luc Besson – Louis Leterrier to neurobilo jedným z týchto smerov, ale snažili sa film umne poskladať z častí, tak aby tam nebolo ani veľa akcie, ani veľa nudných dialógových scén. A to sa im (z väčšej časti) aj podarilo, keď scény, kde Jet Li robí všelijaké, pre bežného smrteľníka nemožné, pohyby, sú vynikajúco vymyslené (choreografiu súbojov robil Woo-ping YuenMatrix, Kill Bill…) a navyše aj kvalitne natočené. Louis Letterier v týchto scénach (napríklad bitka v záchode – myslím tým miestnosť 🙂 dokazuje, že sa vypracoval na kvalitného režiséra akčných filmov, čo dokázal už Kuriérom spred troch rokov.

A keď sa film dostane do častí, kde by sa mali prejavovať pocity a nie buchnáty, zase Letterier prepne na jemnejšie spracovanie, aj keď chladná vizuálna štylizácia zostáva naďalej. Tomuto výrazne pomáha zasadenie príbehu do prostredia melancholického Glasgowa, ale aj tak sú viaceré scény, ako napríklad prvé jedenie zmrzliny, skutočne výborne a čarovné. Tieto scény vyvrcholia, podľa mňa asi najlepšou scénou, keď si Danny spomína na svoju matku. Vtedy sa režisér naozaj pochlapí a celá scéna ma zaujímavú štylizáciu, ktorá my urobila skutočnú radosť z pozerania filmu. Navyše scénu (aj celý film) dokresľuje zaujímavá hudbu skupiny Massive Attack, ktorá do film pasuje jedna radosť. V príbehovej časti filmu herecky všetkých zúčastnených výrazne prevyšuje Morgan Freeman, ktorý na sto percent patrí ku špičke charakterových hercov, a dokazuje to aj v tomto filme.

/ /

Čo sa týka herectva Jeta Liho, tak jemu naozaj oveľa viac svedčí mlátiť svojich nepriateľov. Aj napriek tomu scény, v ktorých sa má posnažiť o nejaké herecké výkony nielen pohybom svojho tela, nepôsobia vôbec divne, len že on nie je na to stvorený, aby vytváral nejaké tie herecké výkony. V scénach zoznamovanie s normálnym svetom mu robí spoločnosť Kerry Condon v roli nevlastnej dcéry postavy Morgana Freemana Victorie, ktorá hrá túto rolu ako úplne normálne dievča, takže tam úplne pasuje. Absolútne inak svoju rolu pojal Bob Hoskins, ktorý hraje Barta ako slizkého a všetkého schopného podliaka.

Utrhnutý z reťaze je naozaj zaujímavým filmom, ktorý sa oplatí vidieť. Z počiatku sa mi zdalo, že to bude len ďalší akčák, ale nakoniec z toho vyšiel zaujímavý film, ktorý si môžete pozrieť ako taký typický oddychový film, kde netreba veľa rozmýšľať. Navyše, príbeh je čiastočne rozprávkový, a tak dôjde na klasické klišé s happy endom (kto by to čakal…). Problém tento film môže robiť jedine obdivovateľom bojových umení, pretože sa v tomto filme, napriek prítomnosti takej hviezdy akčného filmu akým je Jet Li, až tak veľa nebojuje, ale zase keď hej, tak poriadne.

/